Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BAŞKAN ŞEKERDAĞ ANADOLU AJANSI'NA KONUŞTU 

 

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Anadolu Ajansı (AA) Elazığ muhabiri Emrah GÖÇMEN’in ilin ihracatının artası ile ilgili sorulanın cevaplandırdı.

Şekerdağ: Hedef 1 milyar dolar

Ülkemizin en eski ve en güvenilir haber ajanslarının başında gelen Anadolu Ajansı’nın Elazığ muhabiri Emrah Göçmen’in ilin 2013 yılı ihracat rakamlarındaki artışı değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, hedefin 1 Milyar Dolar olduğunu dikkat çekti.

Başkan Şekerdağ açıklamasında, “Elazığ ihracat rakamları bakımından bugüne kadar zaten gerçek verileriyle ifade edilmemekteydi. Bunun başlıca nedenlerinden biri ilimizin ve ülkemizin önemli ihracatçı firmalarından olan Ferrokrom, Elazığ Çimento ve Elazığ Şarap Fabrikası gibi tesislerin ihracat rakamlarının Elazığ üzerinden gösterilmemesiydi. Bu konuda 2009 yılından beri ilgili firmalarla görüşmelerimiz oldu. İlin çeşitli göstergelerde gerilerde kalması bizleri üzmekte ve haksızlık olarak görmekteydik. 2013 yılı itibarı ile Ferrokrom A.Ş. işletmemiz yapmış olduğu ihracat kayıtlarını Elazığ üzerinden göstermeye başlamış ve dolayısı ile ilimizin gerçek ihracat rakamları ortaya çıkmaya başlamıştır. 2012 yılında toplam 58 milyon dolar ihracatı gözüken Elazığ’ın, 2013 yılının ilk 5 ayındaki ihracatı 106 milyon dolara yaklaşmıştır. Geçtiğimiz yıl 58 firma ihracat yaparken bu yıl 60 firma tarafından 60 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. İhracatta ilk sırayı maden ve mermer almakla birlikte, hububat, orman ürünleri, makine, döküm, hazır giyim, deri ve kimya gibi kalemler de ihracatımız arasındadır.

Elazığ ili sahip olduğu avantajlar, imalatçı firma sayısı ve potansiyeli ile çok daha ciddi boyutlarda ihracat yapması gereken bir il konumundadır. Bu nedenle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak geçtiğimiz 4 yıl boyunca bu konuda çok ciddi projeler üreterek üyelerimize hizmet verdik. Havaalanının havalimanına dönüştürülmesi, Gümrük Müdürlüğü’nün ilimizde açılması, OSB’de lojistik merkezin kurulması ile birlikte Elazığ önümüzdeki 5 yıl içerisinde hedeflemiş olduğumuz 1 milyon dolar ihracat hedefine inşallah ulaşacaktır” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1860 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.7.2013 13:42:29
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.