Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Sanayi sicil kaydı olmayan işletmelere son şans…

Sanayicilere Sicil Affı Geldi

 

Sanayi sicil kaydı yaptırmayan  işletmelere af geldi. Bugüne kadar sanayi siciline kayıt olmayan işletmeler para cezası ödemeyecek. Gerekçe, gerçek sanayi işletme sayısını tespit etmek olarak gösterildi.

 

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek Torba düzenlemeyle,  bugüne kadar sanayi sicil kaydı yaptırmayan işletmelere bir şans daha verildi.  Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın, 1 Temmuz 2014 tarihine kadar  sanayi sicil kaydı yaptıran işletmelere idari para cezası verilmeyecek.

 

Şekerdağ: Amaç kayıtdışılığı ortadan kaldırmaktır

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, düzenlemenin öncelikle ülkemizin düzenli bir sanayi veritabanının oluşturulması ve kayıtdışılığı azaltmak olduğunu belirterek, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri vasıtasıyla düzenlenen sanayi sicil belgeleri hususunda ülkemiz aslında oldukça geç kalmış bir düzenlemeye gitmektedir.

 2005 yılında on bin olan kayıtlı sanayi işletmesi sayısının şu anda 80 bine ulaştığı ilgili bakanlık tarafından ilan edilmiştir.   Temmuz ayının ilk haftası içerisinde Meclis’te görüşülecek düzenlemeyle 100 bin yeni işletmenin kayıt edilmesi hedefleniyor.  Bugüne kadar, küçük imalatçı, sanayici ile ilgili doğru veri tespit edilemediği gibi ülkemizin sağlıklı bir sanayi veritabanı da bulunmamaktadır.  Bu düzenlemeyle, imalatçı esnafın kayıt edilmesi ve dolayısı ile doğru bir sanayi veritabanı da oluşacaktır.

Ülke genelinde büyük işletmeler sanayi siciline kayıtlı olarak gözükmesine karşın, 50 kişinin altında çalışanı olan imalatçıların büyük çoğunluğu sistemde yer almamakta ve ülkemizin doğru bir sanayi veritabanı oluşmamaktaydı. Bu çalışma ile iller bazında ve ülke genelinde doğru bir sanayi veritabanı oluşacağı gibi kayıt dışı ekonomiyle de önemli bir çalışma yapılmış olacaktır. Bu süreçte sanayi sicil belgesi olmayan üyelerimizin, 01 Temmuz 2014 sonrası herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmamaları için ivedilikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine müracaat ederek, ceza ödemeksizin sanayi sicil belgelerini almalarını bekliyoruz” dedi.

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1634 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.7.2013 15:43:35
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.