Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Kaya: K Yetki Belgeleri Konusundaki Talebimiz Olumlu Karşılandı

Elazığ TSO Meclis Başkanı A. Hamit Kaya,  K Yetki Belgeleri hususunda yaşana sorunlarla ilgili olarak TOBB nezdinde başlatmış oldukları girişimlerin olumlu karşılandığını ve ilgili bakanlıkça mağduriyetlerin önlendiğini açıkladı.

Kaya,  konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde belirtilen şartların sağlanamaması ve  yetki belgesi yenileme sürecinde  yaşanan iptaller konusunda çok sayıda üyemizin mağdur olması nedeniyle bazı Odalarla birlikte TOBB’ye yaptığımız başvuru üzerine mağduriyetlerin önlenmesi hususunda önemli bir adım atılmıştır.

K Türü yetki belgesi düzenlemekle yetkili diğer Odaların talepleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına iletilmiş ve yapılan girişimler sonucunda Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde çeşitli değişiklikler yapılmış ve ilgili Bakanlık tarafından ‘Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. K Yetki belgesi çeşitli sebeplerle iptal edilenler yapılan değişiklikle 17.500 TL yerine yaklaşık 4.500 TL masrafla belgelerini yeniden alabileceklerdir. Başta üyelerimiz olmak üzere, K Yetki Belgesi sahibi olup mağdur olanların bu fırsatı iyi değerlendirmeleri ve konu hakkında Odamıza başvurmalarını bekliyoruz”dedi.

YÖNETMELİKTEKİ ÖNEMLİ BAZI DEĞİŞİKLİKLER

• K1 yetki belgesi almış ve alacak olan gerçek kişiler için istenen asgari kapasite şartı 35 tonluk azami yüklü ağırlığından 30 ton’a indirilmiştir. (Bu asgari kapasite hesabı muafiyet kapsamında gerçek kişi olarak K1 yetki belgesi almış ve geçerli belgesi olanları kapsamamaktadır.)

• Yetki belgesi yenileme süreci değiştirilmiştir. En son yayımlanan yönetmeliğe göre yetki belgesi bitiş tarihinden itibaren; 270 takvim günü için yönetmelikte belirtilen yenileme ücreti, 271. Takvim günü ile 540 takvim günü arasında başvuruda bulunulması halinde geçerli tam ücretin % 25 i ödenmek suretiyle yenileme işlemleri yapılacaktır.

• Yetki belgesi sahibin talebi üzerine birinci derece yakınlarından birine düzenlenirken adına belge düzenlenen kişinin yönetmelikte öngörülen tüm şartları sağlar durumda olması gerekmektedir.

• Yetki belgesinin sahibinin talebi üzerine % 25 oranında hisse sahibi olduğu bir tüzel kişilik adına belge düzenlenirken adına yetki belgesi düzenlenecek tüzel kişiliğin devredilecek yetki belgesi için belirtilen tüm yönetmelik şartlarını sağlar durumda olması gerekmektedir.

• Asgari kapasite şartının kaybedilmesi ile ilgili yapılan değişiklik ile asgari kapasite kaybı sonrasında, asgari kapasitelerin kaybedildiği sürelerin toplamı 5 yıllık yetki belgesi süresi boyunca 540 takvim gününde fazla olamaz şeklinde düzeltilmiştir.

• Yönetmeliğe eklenen geçici 10 madde ile “23 Mayıs 2013 tarihi itibariyle, yetki belgesi yenileme süresini geçirerek yetki belgesi yenileme hakkını kaybetmiş veya yetki belgesi iptal edilmiş olan K türü yetki belgesi sahibi gerçek veya tüzel kişilerin 30/4/2014 tarihine kadar yazılı olarak müracaat etmeleri halinde; yenileme hakkı kaybedilmiş veya iptal edilmiş olan yetki belgeleri, yetki belgesi geçerli tam ücretinin %25’i tutarında ücret tahsil edilmesi ve bu Yönetmelikte ön görülen diğer şartların sağlanması kaydıyla adlarına yeniden düzenlenir.

Bu haber 1490 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.7.2013 09:55:40
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.