Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ÇEK HEYETİ İLE BALIKÇILIK TOPLANTISI
 
Çek Cumhuriyeti heyeti ile İlimizde balıkçılık sektöründe yer alan firma temsilcileri Odamız’da bir araya gelerek sektörün mevcut durumu, karşılıklı ticaret ve işbirliğinin artırılması hususlarını değerlendirdiler.
 
Toplantıya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Çek Cumhuriyeti’nde alabalık konusunda ve iç sularda araştırmalar yapan akademisyenler; Doç.Dr. Jiri Kolecek, Dr. Pavel Kozak, Çek Cumhuriyeti Balıkçılık Delegasyonu Üyesi ve işadamı Vaclav Speta ile Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu Ticaret Ateşesi Uzmanı Michal Kosca, F.Ü. Su Ürünleri Fakültesinden akademisyenler, FKA Elazığ Yatırım Ofisi Uzmanları, ile çok sayıda balık üreticisi firma temsilcisi katıldı.
 
Toplantıda Çek Cumhuriyeti akademisyenleri alabalık ve iç sulardaki balık üretimi ile ilgili yaptıkları araştırmalar hakkında bir sunu yaptılar. Daha sonra Çek Cumhuriyeti Balıkçılık Delegasyonu Üyesi ve işadamı Vaclav Speta, işletmesi hakkında bilgiler vererek, yaptıkları ihracat ve Türkiye ile olan karşılıklı ticari ilişkilerini rakamsal olarak katılımcılarla paylaştı. Çek Cumhuriyeti Ticaret Ateşesi Uzmanı Kosca’da her iki ülke arasındaki ticari ilişkiler hakkında bilgilere verdi. Elazığ’ın alabalık üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer aldığını belirten konuşmacılar, Elazığ TSO’nun bu anlamdaki davetinin çok yararlı olduğunu belirterek, Elazığ’dan ihracatın artırılması hususunda karşılıklı işbirliğine açık olduklarını ifade ettiler. İki gün sürecek olan program doğrultusunda, Keban Barajı ve Fırat Nehri üzerindeki balık işletmelerinin yerinde ziyaret edileceği de vurgulandı.
 
Şekerdağ: Hedef balık ihracatını artırmak…
Toplantıya katılan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, sektörel anlamda balıkçılığın Elazığ ve bölge için büyük bir potansiyel oluşturduğunu belirterek, “Tüm sektörlerin ihracat hedefli olarak büyümesi için Elazığ TSO olarak önemli girişim ve çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Bu çalışmalar kapsamında, Çek Cumhuriyeti’nin İstanbul Büyükelçiliği ile işbirliği yaparak, alanında araştırma ve yeni stratejiler geliştiren akademisyenler, ihracatçı firmalar ve bürokratlardan oluşan Çek heyeti ile ilimizde balıkçılık sektöründe yer alan firma temsilcilerini bir araya getirdik. AB’nin balıkçılık stratejisi başta olmak üzere sektörün genel anlamda AB’deki durumu ve Türkiye’nin ihracat imkanlarını karşılıklı olarak değerlendirme imkanı bulduk. AB’nin Türkiye’den açılan kapısı konumundaki Çek Cumhuriyeti ile Elazığ’dan karşılıklı ticaretin geliştirilmesi tüm AB ülkelerine açılma anlamı taşımaktadır. Son derece yararlı olan görüşmenin Elazığ için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1847 defa okundu.
Ekleme Tarihi :18.4.2013 16:56:48
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.