Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
FKA TARAFINDAN DESTEKLENECEK PROJELERE  ELAZIĞ TSO ONAY VERMEMİŞTİR 

2013 Yılı “İhracat ve Yenilikçilik” ve “Yerelde Ekonomik Gelişme” Mali Destek Programları kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından ilan edilen başarılı projeler listesini Elazığ TSO Başkanı ve FKA Yönetim Kurulu Üyesi Ali Şekerdağ imzalamayarak onay vermemiştir.
FKA tarafından 07.11.2012 tarihinde ilan edilen 2013 Yılı “İhracat ve Yenilikçilik” ve “Yerelde Ekonomik Gelişme” Mali Destek Programları kapsamında değerlendirme süreci tamamlanan projeler, 04.04.2013 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında gündeme getirilmiş, Yönetim Kurulu Üyesi olan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ desteklenmeye değer bulunan projeleri onaylamamıştır. 
İLLERİN PROJE GERÇEKLEŞME DURUMU

İller
Gönderilen Proje
Onaylanan Proje
Yüzde Olarak Dağılım
BİNGÖL
41
15
% 36,5
ELAZIĞ
93
12
% 12,9
MALATYA
70
19
% 27,0
TUNCELİ
26
13
% 50,0

 
ŞEKERDAĞ: Değerlendirme Kriterleri Sorgulanmalı
FKA Yönetim Kurulu Üyesi olan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, projelerin onaylanması ile ilgili yapılan FKA Yönetim Kurulu Toplantısında kararı imzalamadığını ifade ederek konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Projelerin teknik ve mali değerlendirmesinin bağımsız denetçiler tarafından yapıldığı ve değerlendirme komitesince incelendiği ifade edilerek sonuçların son derece bağımsız bir şekilde alındığı ifade ediliyor.
Biz Elazığ’ın ve üyelerimizin haklarını korumak için bu kuruldayız. Şimdi 93 proje veren bir ilin iyi proje sayısı 12 olacak, ancak 26 proje veren ilin iyi proje sayısı 13 olacak. Bu mantıkla izah edilebilir bir durum değil. Proje dağılımları illerin geri kalmışlığına göre verilecek ise, sıralama Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya şeklinde olmalıdır. Projelerin amacı, ihracatı teşvik etmek, istihdam yaratmak ve en önemlisi bölge kaynaklarını ekonomiye kazandırmaktır. FKA’nın 35 uzmanı bu konuda ön görüşlerini bağımsız denetçilere bildiriyor, bununla birlikte FKA’nın kurulları ve Yönetimi var. Tüm bunlara rağmen bağımsız denetçiler tarafından bu işler oturulup kağıt üzerinde çözülecek ise, ne 4 ilde Ajans şubesine gerek var, ne de Yönetim Kurulu ile diğer kurullara…
Tüm bu gerekçelerle, ilimizin herhangi bir haksızlığa uğramaması ve daha da önemlisi ülkemizin kıt kaynaklarının heba edilmemesi adına listeyi imzalamayı şahıs olarak uygun bulmadım. Sonuçların bölge illeri ve tüm proje sahipleri adına hayırlı olmasını temini ederim ” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1892 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.4.2013 15:37:08
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.