Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ŞEKERDAĞ: 2013 YILI YATIRIM VE İSTİHDAM YILI OLACAKTIR
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, 2009-2012 hizmet dönemi değerlendirmesinden, yatırımlara, Odanın temsildeki başarısından verilen hizmetlere kadar tüm çalışmaları gazetemize değerlendirdi…
 
Sayın Başkanım söyleşimize öncelikle iptal edilen Oda-Borsa seçimleriyle başlayalım. Seçimlerin iptal edilmesinde başlıca etken nedir? Bir haksızlık yada usulsüzlük söz konusu mu? Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Ali ŞEKERDAĞ: Daha önceki yıllarda da çeşitli nedenlerle Odamız seçimleri ileri tarihlere ertelenmişti. Bu kez, TOBB Ülke genelinden gelen 18 bin itiraz için NACE Kodlarının yeniden değerlendirilmesi amacıyla seçimlerin ertelenmesi talebinde bulunmuş ve 29 Ocak 2013 tarihinde T.C. Bakanlar Kurulu tarafından bu talep onaylanarak seçimlerimizin Mayıs-Haziran döneminde yapılması kararlaştırılmıştır. Ülke genelinde 365 Oda-Borsa seçimleri bu tarihlerde yapılacak olup, NACE Kodlaması ile ilgili bu ertelemenin mevcut yapıyı etkileyeceğini düşünememekteyiz. Çünkü Sadece İstanbul Ticaret Odası’nın yaklaşık 800 bin üyesi bulunuyor. Ülke genelinden yapılan 18 bin itiraz Anadolu illeri için bir emsal oluşturmuyor. Dolayısı ile firmaların kendi hatasından kaynaklanan bir sorun için yaklaşık 6 aylık bir emek yok sayıldı. Bu süreç sil baştan yeniden yapılacak. Bu süreçte işletmelerin yeniden rahatsız edilmesi en büyük endişem. Ancak biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve tüm hizmet birimlerimizle ilimizin ve üyelerimizin hizmetindeyiz. Seçimlerin ertelenmiş olması hizmetlerimizi ve çalışmalarımızı etkilemeyecektir. Üyelerimiz çok iyi biliyor ki, geçmiş yıllarda da TOBB tarafından yapılan çeşitli çalışmalar nedeniyle seçimler bir yıla yakın zaman dilimlerinde ertelenmişti. Her işte bir hayır vardır diye düşünmekteyiz. Üç aylık bir gecikme ile seçimlerimizi Mayıs-Haziran döneminde tamamlayacağız. 93 yıllık bir tarihi ve birikimi olan ve aynı zamanda kanun ve yönetmeliklerle tüm faaliyet ve hizmetleri belli olan Oda ve Borsalarda keyfi hiçbir uygulamanın ve usulsüzlüğün olması söz konusu değildir.
 
Seçimlerin ertelenmesi bir moral bozukluğu yarattı mı?
Ali ŞEKERDAĞ: Tabii ki seçimlere hazırlanan arkadaşlarımız kendilerini 02 Şubat tarihine göre şartlandırmışlardı. Geriye dönük baktığımızda yaklaşık 6 aylık bir emek var. Elazığ TSO seçimleri için üç ayrı aday grubu var. Bu süreç tüm arkadaşlarımızı etkilemiştir. Ancak burada önemli olan hadise Oda olarak tüm birimler ve yönetim organlarımızla çalışma ve hizmetlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Üyelerimize ve halkımıza hizmette bir kesinti yada erteleme söz konusu değil.
 
Sayın Başkan kısa olarak değerlendirecek olursanız geriye dönük 4 yıllık hizmet döneminizde kendinizi başarılı görüyor musunuz?
Ali ŞEKERDAĞ: Ocak ayı içerisinde yayınlamış olduğumuz 2009-2012 hizmet dönemi faaliyet raporumuzda ana başlıklar itibarı ile bir tablo yayınladık. Yaptığımız tüm çalışmaların rakamsal olarak özetinin yer aldığı bu tabloya baktığımızda; 186 Seminer, Panel Konferans ve Bilgilendirme Toplantısı, 20 adet Mesleki Eğitim, AB, İş-Kur, FKA ve Diğer Proje eğitimleri, 40 Adet Dış Ticaret alanı ile ilgili çalışma, 89 adet İl Ekonomi ve Sanayisinin Kalkınma ve Gelişmesi ile İlin Çözüm Bekleyen Sorunlarının İlgili Mercilere Taşınması, Ekonomik ve Ticaret Alanındaki Beklentilerle İlgili Çalışmalar, 25 adet Sosyal Sorumluluk, Kültür, Sanat ve Sportif Faaliyetlerle ilgili çalışmalar, 6 Adet Finans Sektörü ile ilgili çalışma, 15 ayrı yayın, 25 ayrı komisyonda temsil gibi 817 ayrı etkinliğe imza atmışız. Tüm bu çalışmalarımızla bu dönem içerisinde iki kez bağımsız denetçiler tarafından ‘Yılın Odası’ ödülünü almışız. Tüm bu tabloya bakarak başarılı olup olmadığımıza Üyelerimiz ve kamuoyu karar verecektir. Odamızı Ocak ayında ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuşa çalışmalarımızla ilgili bir brifing verdik. Kendisi özet olarak “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek tüm bu çalışmalarımızı özetledi. Sorunuza, Sayın Genel Başkanın bu değerlendirmesinin yeterli olacağını düşünmekteyim.
 
Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmetlerini değerlendirirken elbette yeni hizmet binasına özel bir yer vermek gerekiyor? Gerçekten çok kısa sürede önemli bir hizmet gerçekleştirdiniz bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Ali ŞEKERDAĞ: Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası köklü bir geçmişe sahip olmasına karşın kendine özgü bir binası yoktu. Geçmiş dönemlerde Belediye tarafından Oda, Borsa ve işyerlerinin bulunduğu ve yaklaşık 13 yıl hizmet verdiğimiz Çarşı Mahallesindeki bina yapılmıştı. Bu bina Odamız ve Üyelerimiz imajına olumlu katkı sağlamamakla birlikte çok ciddi manada bir trafik ve ulaşım sorunu bulunmaktaydı. Bu nedenle şehrin modern imajına katkı sağlayabilecek, üyelerimizin mensubu olmaktan gurur duyduğu ve ulaşım sorunu olmayan ve altyapı imkanları olan yeni bir bina yapmaya karar verdik. Proje çalışmalarının ardından kaba ve ince işler için yaptığımız iki ayrı ihalede en düşük teklifi veren firma ile sözleşme yaparak mevcut binamızı 8 ay gibi çok kısa bir sürede Üyelerimizin ve Elazığ’ın hizmetine sunduk. 9 bin metrekare alanı olan yeni bina Elazığ TSO’nun çok uzun yıllar boyunca ihtiyacını karşılayabilecek konuma sahiptir. Gelecek dönemlerde hayırla yad edilecek bir hizmeti Üyelerimize ve Elazığımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.
 
 
Ticaret ve Sanayi Odası’ndan toplumun tüm kesimlerinin farklı beklentileri var? Oda olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ali ŞEKERDAĞ: Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 93 yıllık çok önemli bir geçmişe ve birikime sahip bir kurum. Toplumun neredeyse tüm kesimlerinin çok farklı beklentileri var. Odamıza gelen bu taleplere baktığımızda aslında bizleri uzaktan yakından ilgilendirmeyen başlıklar içeriyor. Ancak, toplumda bu sorunu Elazığ TSO çözer gibi bir kanaat var. Bu bizi mutlu ediyor. Gelen her talebi mutlaka muhatabına ulaştırma gibi bir sorumluluk duyuyoruz. Sorunun çözümü noktasında gayret gösteriyor ve muhatabına mutlaka bilgi veriyoruz. Gerekiyorsa Ankara’ya kadar giderek Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. Çözüme kavuşturduğumuz bir çok sorun oldu. Bundan mutlu oluyoruz.
 
Bunu daha somut hale getirmek için örnek verebilir miyiz?
Ali ŞEKERDAĞ: Kişilerin özelini burada paylamak doğru değil. Ancak, metruk haldeki eski Yimpaş inşaatının SGK’ya devri, Kültür Merkezinin tamamlanması, Uçak sefer sayıları, Hava limanı inşaatı bunun gibi çok sayıda takip ederek mutlu sona ulaştığımız çalışmalarımız oldu. Son olarak ta tüm kamuoyunun bildiği gibi 5084 sayılı yasa.
 
Sayın Başkanım, Elazığ TSO’nun sizin hizmet döneminizde temsil noktasında başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?
Ali ŞEKERDAĞ: Elazığ ve Odamız bu hizmet döneminde tarihinde olmadığı kadar Ülke gündemine taşınmıştır. Çok özet olarak bir değerlendirme yapacak olursak; Elazığ TSO Bölge sözcüsü olarak çok sayıda etkinlik ve değerlendirme toplantılarında ön plana çıkmış ve görüşleri bölge raporu olarak değerlendirilmiştir. Bu hizmet döneminde Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve çok sayıda bakana tarafımızdan brifingler verilmiştir. Merkez Bankası, Türkiye İhracatçılar Meclisi, TOBB, İktisadi Kalkınma Vakfı gibi kurumlar başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle Elazığ’a getirilerek müşterek etkinlikler yapılmıştır. Odamız tüm bunlarla birlikte TSE Üst Kurul Delegeliği, İKV Delegeliği, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliklerinde temsil edilmiştir.
 
Yatırım, istihdam ve ticaretin gelişmesi anlamında neler söyleyeceksiniz. Bu alanlarda yeterli olundu mu?
Ali ŞEKERDAĞ: Global ekonomik kriz ile birlikte 2009-2012 döneminde dünya ekonomisi çok ciddi manada yeni bir sürece girdi. Büyümede üst üste rekor kıran Türkiye durağanlaştı. Dünya ve Türkiye genelindeki bu süreç çok daha zor şartlarda ticaret yapan tüm Doğu ve Güneydoğu illerini daha ciddi boyutlarda etkiledi. Ancak tüm bu süreçlere rağmen kurulan işletme, istihdam ve ihracat anlamında Elazığ başarılı olmuştur. Bunu devletin resmi kurumları söylemektedir. 2012 yılında 450 yeni işletmemiz kurulmuş buna karşılık 170 terk işlemi gerçekleşmiştir. 2009-2012 döneminde ise 852 firma ve 923 şahıs kaydı yapılmıştır. Odamıza üye kazanımı ve Elazığ’da yeni işyeri ve istihdam noktasında başarılı bir dönem ve bir önceki döneme göre yüzde 40 daha fazla üye kaydı yapılmıştır. TÜİK verilerinde de bu doğrulanmaktadır. 2009 yılı öncesi yüzde 18,5’lerdeki işsizlik oranı bu dönemde çok şükür %13’ler seviyesine inmiştir. İş Kur İl Müdürlüğü’nün kayıtlarında da 48 binlerdeki işsiz sayısının 2012 yılı sonu itibarı ile 25 binlere indiği görülmektedir. Elbette amaç ve hedefimiz bu oranı %4’le, 5’ler seviyesine indirmektir.
Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü kayıtları incelendiğinde, 2012 yılında 35 yatırım teşvik belgesi çıkartıldığı görülmekte olup, öngörülen istihdam 3 bin 750 kişidir. Bu yatırımların tamamlanma süreci 2013 ve sonrasıdır. Yine Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü internet sitesindeki istatistiklerde 2001-2008 döneminde ilimizin toplam 198 Yatırım Teşvik Belgesi aldığı görülmektedir.
2009-2012 yılı sonu itibarı ile de 199 Yatırım Teşvik Belgesi almışız. Yani ilimizdeki sanayi üretimi adına 8 yılda ortaya konulan performansa bizim dönemimiz içerisinde 4 yılda ulaşılmıştır.  2009 yılında 92 firma ile üretim yapan Elazığ OSB bugün 107 firmaya çıkmıştır. Kağıt üzerinde kurulmuş ve iştirak payları dahi ödenmemiş olan TEKNOKENT Elazığ’a kazandırılmış ve yaklaşık 25 bilişim firması faaliyete geçmiştir. Yine kağıt üzerinde kurulan İŞGEM yaklaşık 30 yeni firma ile üretim ve istihdam yaratmaktadır.
Yine dönemimiz içerisinde yoğun girişimlerimizle KOSGEB Elazığ Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Ajansı, Fırat Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi, Gümrük Müdürlüğü kurulmuştur.İhracatımıza baktığımızda ise, 40’larda olan ihracatçı firma sayımızın bugün TİM kayıtlarında 58 firmaya çıktığı yapılan direk ihracatın ise 30 milyon dolardan 60 milyon dolara ulaştığı görülmektedir.
Tüm bunları bir araya koyup değerlendirdiğimizde 2009 öncesine göre çok büyük bir başarı ve Elazığ’ın ivme kazandığı görülmektedir.
 
Sayın Başkan 2013 için neler söyleyeceksiniz? Özellikle ekonomi ve sanayideki beklentileriniz nelerdir?
Ali ŞEKERDAĞ: Elazığ ili sahip olduğu avantajlar ile bölgede dikkat çeken önemli bir merkez konumundadır. İlimiz huzur ve güven adası olmanın yanında, ulaşım ve diğer tüm altyapı imkanları ile yatırımcılara önemli hizmetler sunmakta ve başta tarım, hayvancılık, turizm, imalat, su ürünleri ve hizmetler sektörlerinde bir çok avantaja sahiptir.
İlin bu avantajlarının yatırıma dönüşmesi sürecinde başta Fırat Kalkınma Ajansı olmak üzere Kırsal Kalkınma Ajansı tarafından iş dünyasına çok önemli destekler sunulmaya başlanmıştır. 2013 yılı birinci teklif çağrısı tamamlanmış olan FKA destekleri kapsamında ilimizde en az 15 yeni yatırım yapılmasını beklemekteyiz. Bununla birlikte destekler itibarı ile çok daha kapsamlı ve yerel kaynakları ekonomiye kazandıracak hibe desteği veren TKDK yıl sonuna kadar iki yada üç kez teklif çağrısına çıkacaktır bu teklif çağrılarında her dönem 15 işletmenin kurulması ile birlikte yıl sonunda 45 yeni işletmenin de bu kapsamda ilimize kazandırılacağını ön görmekteyiz.
Yeni Teşvik Yasası kapsamında 4. Bölgede yer alan ve yatırımların OSB’de yapılması ile birlikte 5. Bölge desteklerinden istifade eden ilimizde yatırım teşvik belgesine bağlı ortalama 40 yeni yatırım da bu alanda beklemekteyiz. 5084 sayılı yasanın kısa bir süre içerisinde süresinin uzatılması hususundaki kararın Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte iş dünyamız istihdam anlamında da önemli bir moral bulacak ve ilave istihdam gündeme gelecektir.
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2013 yılında en az dört dönem ve toplamda 120 kişiye girişimcilik eğitimi vermek suretiyle yıl sonuna kadar KOSGEB destekleriyle 50 küçük işletme kurulmasını da planlamaktayız.
Yine İş Kur İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz planlama ve hazırlıklarla yıl sonuna kadar iş dünyasının ara eleman sorununun çözümüne yönelik olarak yaklaşık 1000 kişiye farklı alanlarda mesleki eğitimler vermeyi planlamaktayız. Nisan ayı itibarı ile başlatmayı planladığımız UMEM ve Girişimcilik Kursları ile çok önemli bir istihdam sağlayacak ve iş dünyasına çok sayıda nitelikli ara eleman yetiştireceğiz.
Sonuç olarak Elazığ için 2013 yılının istihdam ve yatırım yılı olacağını ifade etmek istiyorum.
 
Sayın Başkan zaman ayırarak tüm sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Ali ŞEKERDAĞ: Ben teşekkür ederim, tüm okurlarımıza ve halkımıza en derin saygılarımı sunarım.
Bu haber 3108 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.3.2013 10:13:40
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.