Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 
TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNE HİZMET
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 2013 yılında uygulamaya koyduğu projelerle toplumun tüm kesimlerine hizmet götürmeyi hedefliyor. Nitelikli eleman sorunu başta olmak üzere, işsizlikle mücadele ve risk gruplarına yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal huzur ve kalkınmayı esas alan Elazığ TSO yoğun girişimler başlattı.
 
Şekerdağ: Elazığ’a ve Üyelerimize 6 Önemli Proje
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ yaptığı değerlendirmede, Elazığ TSO’dan toplumun tüm kesimlerinin farklı beklentiler içerisinde olduğunu ifade ederek, “Odamız üstlenmiş olduğu bu misyon gereğince, başta AB olmak üzere, yerel kaynaklar ve diğer tüm fonları en iyi şekilde değerlendirmek suretiyle nitelikli eleman sorunu olan üyelerimiz başta olmak üzere, toplumun çok farklı kesimlerinin beklentilerini karşılamak üzere 2013 yılını proje odaklı olarak planlamış ve buna göre önemli hazırlıklar yapmıştır.
Ekonomi Bakanlığı ile UR-GE Projesi, Kalkınma Bakanlığı ile SODES Projesi, KOSGEB ile Girişimcilik Projesi, TOBB ile Sürekli Eğitim Merkezi, Çalışma Bakanlığı ile UMEM Projesi, Fırat Kalkınma Ajansı ile Eğitim Projeleri bu dönem ilimizde tüm kesimlere hizmet vereceğiz.
Proje Hazırlama ve Uygulama hususunda önemli bir deneyimi olan Odamız bu projelerin uygulanmasında çok sayıda kurum ve kuruluş ile işbirliği yaparak, kurumsal işbirliği noktasında da tüm topluma örnek çalışmalar gerçekleştirecektir. Üyelerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin bu hizmetlerden en üst düzeyde istifade etmelerini ve faydalanmalarını bekliyoruz” dedi.
 
UR-GE PROJESİ
Odamız tarafından Ekonomi Bakanlığı’na sunulan ve kabul edilen “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” projesi ile amacımız ilimizdeki ihracatçı firma sayısını ve ihracat miktarını artırmaktır.
Proje kapsamında işletmelere yönelik “İhtiyaç Analiz Çalışması” tamamlanmış ve bakanlıkça onaylanmıştır. 3 Yıl sürecek olan bu projenin diğer adımlarında firmalara Uygulamalı Dış Ticaret Eğitimi verilecek ve ardından 5 farklı ülkede pazar araştırma çalışmalarına gidilecektir. Proje bütçesinin yüzde 75’i bakanlıkça karşılanmaktadır.
Gıda, Mobilya, PVC, Döküm/Makina sektörlerinde yer alan firmalarımıza yönelik uygulanacak olan bu projeye adı geçen sektörlerde yer alan üyelerimizin Odamıza müracaatını ve projeye katılımını bekliyoruz. Çok ciddi bütçelerle alınabilecek ve projenin diğer avantajlarından yararlanılabilecek bu önemli projenin eğitimlerine 2013 Nisan ayında başlanacaktır.
 
 
“ELAZIĞ TSO SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ” PROJESİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz öncülüğünde AB’ye sunulan ve Ülkemizde 5 kente kurulacak olan “Sürekli Eğitim Merkezleri”nden biri ilimize kazandırılmıştır.
Bu proje ile İlimiz işletmeleri diğer kentlere göre çok önemli bir avantaj elde etmişlerdir. Proje kapsamında Odamızda kurulacak olan eğitim merkezinde AB konularında verilecek olan eğitimlere katılacak olan işletme sahipleri ve çalışanları ile mesleki eğitim alanındaki öğretmenlerimiz ücretsiz olarak alacakları bu eğitimler sonrasında çeşitli AB ülkelerine deneyim paylaşım programlarına katılacak ve kendilerini geliştirebileceklerdir. Elazığ TSO Sürekli Eğitim Merkezi tüm Doğu ve Güneydoğu İllerine hizmet verecek ve Elazığ bu alanda tek merkez olacaktır.
 
“HUZUR AKADEMİSİ” PROJESİ
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası destekleriyle, Elazığ TSO Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonunda, “Sosyal Sorumluluk” anlamında bu proje başlatılmıştır.
 Projenin amacı; son yıllarda toplumsal huzuru olumsuz etkileyen kaos ortamının düzeltilmesine katkıda bulunmak amacıyla; toplumun çekirdeğini oluşturan ailedeki birlik ve beraberliği yeniden tesis etmeye yönelik, ailenin kadın üyelerine sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamlarına olumlu katkı sağlayacak; aile bütünlüğünde kadının rolü, eşler arası iletişim, çocuğun kişilik gelişiminde annenin rolü, ergen psikolojisi, mutfak ekonomisi, kadın beden ve üreme sağlığı, kaybedilmeye yüz tutmuş insani değerlerimiz, komşuluk ilişkileri, aile büyükleri ve akraba ilişkilerinin önemi gibi konuları içermektedir. Elazığ TSO bu proje ile uluslar arası sosyal sorumluluk anlamında çeşitli yarışmalara Elazığ adına katılacak ve ülkemizi temsil edecektir.
2012 yılında başlatılan bu projenin kapsamı genişletilerek, tüm ilçelerde de uygulanacak şekilde SODES projesi olarak yeniden düzenlenmiştir.
 
UMEM PROJESİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde kısa adı UMEM olan“Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri” projesi kapsamında Elazığ Endüstri Meslek Lisesinde 500 bin TL harcanarak hazırlanan 6 atölyede işsiz gençlere yönelik meslek edindirme kursları 2011 yılı itibarı ile başlatıldı.
Kursların açılması için, İş Kur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, bir çok kez bir araya gelerek projenin etkili bir şekilde yürütülmesini sağlamıştır.
Proje kapsamında Elektrik Ark Kaynakçılığı, Mobilya İmalatçılığı, Mobilya Üst Yüzey İşlemeciliği, Otomasyon Sitemleri, Demir Doğrama, Cam Mozaik Yüzey İşleme, Cephe Giydirme ve Elektrik Pano İmalatçılığı kursları açılmış ve bugüne kadar yaklaşık 750 kişiye eğitim sağlanmıştır. 3 ay eğitim ve 3 ay staj dönemi olan UMEM Kapsamında kursa alınanların ücretleri devlet tarafından karşılanmış ve Odamız işletmelerinde ara elaman sorununa önemli bir çözüm getirmiştir.
2013 yılının ikinci ayı itibarı ile duyurusuna çıkmış olduğumuz yeni eğitim döneminde ilk aşamada Sigorta Sektörünün ihtiyaç duyduğu ara eleman sorunu çözülecektir. Bu hususta tüm sigorta acentelerinin ilgisini beklemekteyiz.
 
 
KOSGEB GİRİŞİMCİLİK PROJELERİ
KOSGEB tarafından girişimciliğin teşvik edilerek özellikle gençlerin kendi işlerini kurmalarını sağlamak amacıyla uygulamış olduğu Girişimcilik Destek Programından ilimizin en üst düzeyde yararlanması hususunda Elazığ KOSGEB Müdürlüğü ile işbirliği halinde yılda ortalama 4 ayrı kurs açılmıştır. Yılda 120 kişinin “Girişimcilik Belgesi” aldığı Odamızda, bugüne kadar yaklaşık 500 kişinin kendi işini kurması için bu fırsat sağlanmıştır. 2013 yılının ilk Girişimcilik Eğitimlerine Nisan Ayında start verilecektir. Bu dönemde 30 kişiden iki ayrı grup eğitime alınacaktır.
 
FKA PROJELERİ
Bugüne kadar 3 ayrı Teknik Destek Projesi uygulayan Odamız, Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında ise 8 ayrı fizibilite raporu ile Fırtaslar Şehri Elazığ adında bir tanıtım yayını hazırlayarak ücretsiz olarak dağıtmıştır. 2013 yılında Teknik Destek Projesi ile üyelerimize yönelik mesleki bilgilendirme toplantıları ve Doğrudan Faaliyet Destek Programı ile saha araştırma çalışmaları yapılacaktır.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 2086 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.3.2013 15:56:48
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.