Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 
5084 DESTEĞİ DEVAM EDECEK
 
2012  yılı Aralık ayı başında Odamız tarafından başlatılan çalışma ile 5084 sayılı yasasının 31 Aralık 2012 tarihi itibarı ile süresinin dolacak olması nedeniyle çok sayıda işletmenin mağdur olacağı ve işsizliğin artacağı uyarısının ardından teşvikten yararlanan 49 il tarafından yapılan çağrılar sonrasında yasanın yeni bir uygulamayla devamı kararlaştırıldı.
 
Şekerdağ: Olumlu bir adım atıldı
Düzenlemeyi değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, yasanın devam kararının olumlu bir adım olduğunu ifade etti. Şekerdağ değerlendirmesinde “31 Aralık 2012 tarihinde süresi dolan 5084 sayılı yasanın ilimizde çok sayıda işletme ve çalışanı mağdur edeceğini gördüğümüz için Aralık ayı başında Sayın Başbakan, Ekonomi Bakanı, Kalkınma Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, TOBB ve İlimiz milletvekillerine bir yazı göndererek ilgili yasanın en az 3 yıl uzatılmasını talep etmiştik. Bu talebimizi kamuoyu ile de paylaştık. Mevcut yasadan ilimizde 1088 firma yararlanırken sağlanan toplam istihdam 23 bin 654 kişidir. 49 il için baktığımızda ise 750 binin üzerinde bir istihdam söz konusu. Bu kadar işletme ve çalışanın mağdur olmaması için başlattığımız çalışmanın olumlu bir noktaya gelmesinden son derece mutluyuz” dedi.
 
Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararı
Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda, paketten teşvik süreleri dolan 49 ilde 31 bin işletmede çalışan 766 bin işçi yararlanacak. Ancak prim teşviği oranı illerin gelişmişlik düzeyine göre farklı olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni teşvik paketinin ayrıntılarına göre, yeni istihdam paketinden 49 ilde bulunan tüm işletmeler yararlanacak.
 
Kalkınmışlık düzeyine göre destek verilecek
Ancak burada, destek prim oranında farklılığa gidilecek. Farklılığı ise illerin gelişmişlik düzeyi belirleyecek. Örneğin, geri kalmış illerin toplandığı teşvik sisteminde belirtilen 5. ve 6. bölgelerde bulunan işletmelerin, SSK prim desteği aynen devam edecek. Diğer bölgelerde kalan illerin prim desteği ise daha düşük olacak. Yani, 5. ve 6. Bölge’deki işletmelere, işçi başına geçen yılın rakamlarına göre 200 liralık prim desteği verilirken, diğer illerdeki işletmeler ise işçi başına 150 lira ve 100 lira prim desteğinden yararlanacak. Yapılan hesaplamaya göre, 5. ve 6. Bölge’deki mevcut işletmelerde, işveren payının yüzde 11’i, diğer illerde ise yüzde 7, 8, 9’u devlet tarafından karşılanacak.
 
Özürlü ve kadınlara destek
Öte yandan, aynı paket ile çeşitli konularda işverenlere verilen 10’un üzerindeki prim desteklerine de disiplin getirilecek. Sadece, özürlü, kadın ve Ar-Ge istihdamındaki prim teşvikleri devam edecek. Geri kalan yatırımlar ise bölgesel bazda verilen prim desteklerinden yararlanacaklar.
 
Paketten Yararlanacak İller
Afyon, Düzce, Malatya, Diyarbakır, Sivas, Uşak, Şanlıurfa, Aksaray, Adıyaman, Amasya, Ordu, Erzurum, Giresun, Tokat, Yozgat, Osmaniye, K.Maraş, Van, Kırşehir, Bartın, Batman, Çankırı, Erzincan, Mardin, Çorum, Şırnak, Siirt, Sinop, Elazığ, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Kastamonu, Artvin, Kilis ve Tunceli.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1201 defa okundu.
Ekleme Tarihi :28.1.2013 09:40:45
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.