Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ TSO Aralık Ayı Meclis Toplantısı
Önal: Üyelerimize ve Elazığ’a Önemli Hizmetler Yapıldı…
 
Elazığ TSO 2012 yılı ve 2009-2012 hizmet dönemi son meclis toplantısı Nuri Önal Başkanlığında yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Önal, Üyelerimize ve Elazığ’a hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Üyelerimize ve ilimize çok önemli hizmetler kazandıran Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 2009-2012 dönemi tüm meclis üyelerini kutluyorum. Elde edilen bu başarılar tüm üyelerimizin ve sizlerin eseridir” dedi.
 
Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal’ın konuşması:
2009-2012 döneminin son meclis toplantısını bugün gerçekleştiriyoruz.
Öncelikle 4 yıllık bu hizmet dönemi içerisinde siz değerli arkadaşlarımızla başta Üyelerimiz olmak üzere ilimize hizmet etmiş olmanın büyük mutluluğunu yaşadığımı ifade etmek istiyorum.
Bu nedenle işinden ve özel hayatından zaman ayırarak toplantılarımıza ve tüm çalışmalarımıza katılan ve destek Meclisimize teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.
Çok Değerli Arkadaşlar,
2009-2012 yılı Faaliyet Raporumuz bu ay içerisinde yayınlanacak ve yapılan tüm çalışmalar bu raporda üyelerimizle paylaşılacaktır. Bu nedenle çok zamanınızı almadan, hizmet dönemimizin kısa bir değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Oda Meclis Toplantılarımızda bir geleneği başlatarak, ilimiz yöneticileri, kanaat önderleri ve üst düzey devlet erkanını Meclisimize konuk ettik. Odamız tarihinde ilk kez bir Bakan Meclis Toplantımıza katılmıştır. Bununla birlikte Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Rektörümüz, Sayın Emniyet Müdürümüz, Sayın Defterdarımız, toplantımızın konusuyla ilgili olmak üzere çok sayıda kamu kurumu ve STK temsilcisi bu salonda bizlerle birlikte olmuş ve sorunlar ilk ağızdan birebir tartışılmıştır.
Meclis Toplantılarımızda meslek komitelerinden gelen çok sayıda konu Yönetim Kurulumuza aktarılmış ve bu konuların takipçisi olunmuştur.
2009-2012 döneminde Elazığ TSO Meclisinde görev yapan arkadaşlarımız Odamız tarihinde ilklere imza atmanın onurunu ve mutluluğunu yaşamışlardır.
Malumunuz olduğu üzere 90 yıllık köklü bir tarihi olan Odamız bu hizmet döneminde ilimiz imajına olumlu katkı sağlayabilecek ve üyelerimizin yıllarca ihtiyacına cevap verebilecek olan ilimizin gelişim yönünde modern bir hizmet binasını Elazığ’a kazandırmıştır.
Yapmış olduğumuz yoğun tanıtım faaliyetleri ve enformasyon çalışmaları ile Elazığ adı Ülke gündeminde sürekli olumlu yer almış ve geçmiş 8 yılda alınan yatırım teşvik belgesi sayısına bu hizmet döneminde ulaşılmıştır. Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan istatistiklerde hizmet dönemimiz içerisinde ilimiz 195 yatırım teşvik belgesi almıştır.
Yine bu hizmet dönemimiz içerisinde ilimiz ülkemizin önemli marka firmalarının yatırım için tercih ettiği bir il olmuş, bu süreç devam etmektedir.
İş dünyası için önem taşıyan çeşitli kurum ve kuruluşlarında ilimizde kurulması yine bu döneme nasip olmuştur. Göreve geldiğimizde kuruluş aşamasında olan ve Odamız iştirak payları ödenmemiş olan Fırat Teknokent ile İŞGEM Elazığ’a kazandırılmış, Odamızın proje ofisi destekleriyle Elazığ ikinci İŞGEM kurma hakkını da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından almıştır. İkinci İŞGEM kuruluş çalışmaları başlamış ve 2013 yılında Malatya yolunda inşaatı ihale edilecektir. Fırat Kalkınma Ajansı kurulmuş ve Odamız hizmet binasında Yatırım Destek Ofisi açılmıştır. KOSGEB sinerji odağı yoğun girişimlerimiz neticesinde Müdürlüğe dönüşmüş ve bugün çok sayıda uzman personeliyle ilimize hizmet vermektedir. Kırsal alanda yatırımlar için çok büyük önem taşıyan Kırsal Kalkınma Ajansı’nın Elazığ’da kurulması ve destek vermesi için Odamız çok yoğun bir girişim sürecinde bulunarak Elazığ bu önemli kuruma kavuşmuştur. Ülke genelinde yeniden yapılandırma sürecinde olan TSE’nin birçok temsilciliği kapatılırken Elazığ TSE Temsilciliğinin Odamız bünyesinde devamı sağlanmış 2013 yılı içerisinde TSE Genel Merkezi tarafından personel sayısının da artırılması sözü alınmıştır.
Üyelerimiz başta olmak üzere ilgili tüm vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir konu olan Karayolu Taşıma Belgeleri için, Diyarbakır’a gitme zorunluluğu yoğun girişimlerimizle Odamıza kazandırılmış ve bu belgeler Odamız tarafından verilmektedir.
 
Üyelerimizin ticareti, kendilerini geliştirmeleri ve dünya ticaretine entegre olmaları için her ay 4 eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiş ve konusunda uzman kurum ve kişiler Elazığ’a getirilerek, üyelerimizle buluşturulmuştur.
 
Değerli Arkadaşlar;
Odamız uygulamış olduğu projelerle Ülke genelinde öne çıkmış ve Elazığ adı bir çok toplantı ve çalışmada hep üst sıralarda yer almıştır.
Odamızın dikkat çeken bu projelerinden bazıları şunlardır.
 
Yine Hizmet Binamız: Yeni hizmet binamız çok kısa bir sürede tamamlanmış ve bu ay içerisinde taşınma çalışmaları başlatılacaktır.
 
Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor Projesi: Bu proje ile Elazığ İstanbul’dan sonra Elazığ’ı ülke genelinde en fazla proje yürüten ikinci il konumuna getirmiştir. Ekonomi Bakanlığı tarafından yüzde 75’i hibe olarak karşılanan bu proje ile ilimiz ihracatının artırılması ve ihracatçı firma sayımızın yükseltilmesi temel amaç olarak belirlenmiştir. Proje kapsamında 82 firmamız bulunmakta olup, bu firmalara yönelik ihtiyaç analiz çalışmaları yapılmış, Eğitim ve yurtdışı Pazar araştırma ve alım heyeti faaliyetleri ise 2013 yılında yapılacaktır.
 
Elazığ TSO Sürekli Eğitim Merkezi: TOBB tarafından ülke genelinde kurulacak olan 5 Eğitim Merkezinden birinin Elazığ olması sağlanmıştır. Odamızın proje hazırlama ve uygulama kabiliyeti bu eğitim merkezinin Elazığ’a kurulmasını sağlamıştır. Proje ile tüm üyelerimize ve çalışanlarına AB konularında eğitim ve bilgilendirmeler yapılacak ve çeşitli AB ülkeleriyle yapılacak eşleştirmelerle bu ülkelere deneyim paylaşım çalışmalarına çok düşük ücretler ödenerek katılım sağlanacaktır.
 
Huzur Akademisi Projesi: Odamız Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen bu proje ile, Odamız ilimizde önemli bir sosyal sorumluluk çalışması başlatmış ve ilimiz kenar mahallelerinde yaşan bayanlara yönelik olarak uzmanlar tarafından eğitimler verilmektedir. Odamız bu proje ile Dünya Odalar yarışmasına katılmıştır.
 
UMEM Projesi:Milli Eğitim Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde kısa adı UMEM olan“Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri” projesi kapsamında Elazığ Endüstri Meslek Lisesinde 500 bin TL harcanarak hazırlanan 6 atölyede işsiz gençlere yönelik meslek edindirme kursları 2011 yılı itibarı ile başlatıldı.
Kursların açılması için, İş Kur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, bir çok kez bir araya gelerek projenin etkili bir şekilde yürütülmesini sağlamıştır. Proje kapsamında Elektrik Ark Kaynakçılığı, Mobilya İmalatçılığı, Mobilya Üst Yüzey İşlemeciliği, Otomasyon Sitemleri, Demir Doğrama, Cam Mozaik Yüzey İşleme, Cephe Giydirme ve Elektrik Pano İmalatçılığı kursları açılmış ve bugüne kadar yaklaşık 750 kişiye eğitim verilmiştir. 3 ay eğitim ve 3 ay staj dönemi olan UMEM Kapsamında kursa alınanların ücretleri devlet tarafından karşılanmış ve Odamız işletmelerinde ara elaman sorununa çözüm aranmıştır. Devam eden bu projeye üyelerimizin talebi doğrultusunda yeni kurslar ilave edilmektedir.
 
AB Projeleri:Odamız Avrupa Birliği (AB) projelerinde ülkemizin en deneyimli Odalarının başında gelmektedir. Bugüne kadar 5 ayrı AB projesi uygulayan Elazığ TSO başta Üyelerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimlerine AB destekleriyle özellikle mesleki eğitimler yoluyla işsizliği azaltmayı ve işletmelerin ara eleman sorunlarını çözmeyi hedeflemiştir. Son olarak uygulamış olduğumuz “Gençlerin Yüzü Bilişimle Gülüyor” projesi ile gençlik alanında yürütülen en başarılı projelerden biri olarak değerlendirilmiş ve çok sayıda yayın organı ve proje birimleri bu projeyi örnek olarak göstermiş ve canlı yayınlarda gündeme taşımışlardır.
 
Elazığ Proje Kültürüne Katkı: Odamız sadece Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası adına da proje yürütmemiştir. İlimizde özellikle 2009-2012 döneminde çok sayıda STK, Milli Eğitime bağlı okullarımız, yerel yönetimler ve ajanslar Odamızdan proje ortağı talebinde bulunarak projelerinin AB nezdinde kabul edilmesi için destek talep etmişler ve ilimizde uygulanan tüm AB projelerinin yüzde 80’inde Odamız ortak olarak yer almış ve ilimize katkı sağlamıştır.
 
KOSGEB Girişimcilik Projeleri: KOSGEB tarafından girişimciliğin teşvik edilerek özellikle gençlerin kendi işlerini kurmalarını sağlamak amacıyla uygulamış olduğu Girişimcilik Destek Programından ilimizin en üst düzeyde yararlanması hususunda Elazığ KOSGEB Müdürlüğü ile işbirliği halinde yılda ortalama 4 ayrı kurs açılmıştır. Yılda 120 kişinin “Girişimcilik Belgesi” aldığı Odamızda, bugüne kadar yaklaşık 500 kişinin kendi işini kurması için bu fırsat sağlanmıştır. Oda tarihimizde ilk kez 2009-2012 hizmet dönemimizde Odamıza kayıtlı kadın girişimci sayımız bir elin parmakları kadar iken bugün 150’ler seviyesine ulaşmıştır.
 
FKA Projeleri: Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından işletmelere uygulanan KOBİ Projeleri hakkında çok sayıda tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapılarak, Üyelerimiz bilgilendirilmiş ve Ajansın proje değerlendirmeleri ışığında yılda ortalama 25 ayrı işletme bu desteklerden istifade etmiştir.
 Bununla birlikte Ajans tarafından kamu kurumları ve STK’ların istifade edebileceği teklif çağrılarından Odamız en üst düzeyde istifade etmiştir. Bugüne kadar 3 ayrı Teknik Destek Projesi uygulayan Odamız, Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında ise 8 ayrı fizibilite raporu ile “Fırsatlar Şehri Elazığ” adında bir tanıtım yayını hazırlayarak ücretsiz olarak dağıtmıştır.
 
Kırsal Kalkınma Projeleri: İlimizde 2012 yılı itibarı ile kuruluşu gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma Ajansı’nın sunacağı desteklerden ilimiz işletmelerinin istifade etmeleri için Ajans ilk resmi bilgilendirme toplantısını Odamızda üyelerimize yönelik yapmıştır. Kırsal Kalkınma Ajansı’nın ilimizde kurulması ve ilin potansiyel kaynaklarını oluşturan tarım ve hayvancılık ürünlerinin işlenmesi için Odamız çok ciddi gayret göstermiş ve bugünkü noktaya gelinmesine vesile olmuştur.
 
Odamızın bu yoğun çalışmaları ve faaliyetleri ülke genelinde dikkat çekmiş ve yapılan bağımsız kamuoyu yoklaması ile Elazığ TSO iki kez yılın Odası seçilerek ilgili bakanların elinden ödülünü almıştır.
Odamız Üyesi ve tüm vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren 30’a yakın komisyonda Odamız yer almış ve alınan kararlara katkı sağlamıştır.
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası devletin en üst makamları tarafından sürekli dikkate alınmış ve Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Sayın Bakanların yurtdışı iş seyahatlerine ülkemizden davet edilen sınırlı sayıdaki Oda Başkanları arasında Elazığ TSO sürekli yer almış ve Elazığ temsil edilmiştir.
Odamız bu hizmet dönemi içerisinde TSE Üst Kurul Delegeliği, İKV ve DEİK Üst Kurul Delegeliği, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliğinde yer almıştır.
Değerli Arkadaşlar;
Özetleyecek olur isek; bu hizmet döneminde aşağıdaki ana başlıklarla üyelerimize ve halkımıza hizmet verilmiştir.
 
-                   Meclis, Yönetim Kurulu Ve Meslek Komitesi Toplantıları
-                   Seminer, Panel Ve Konferanslar
-                   Mesleki Eğitimler
-                   Finans Alanındaki Çalışmalar
-                   Sanayi Ve Ticaret Alanındaki Çalışmalar
-                   Elazığ’ın Kalkanma Ve Gelişmesi İçin Yapılan Çalışmalar
-                   Avrupa Birliği Ve Diğer Projeler
-                   Hizmet Kalitesi Ve Yeni Birimler
-                   Bilgi Hizmetleri Alanındaki Çalışmalar
-                   Ekonomik Araştırmalar
-                   Yayın Faaliyetleri
-                   Kültür, Sanat, Sportif Ve Sosyal Faaliyetler
-                   Dış Ticaret Alanındaki Çalışmalar
-                   Finans Sektörü İle İmzalanan Protokoller
-                   Odamızın Tse Ve Akreditasyon Çalışmaları
-                   Odamızın Temsil Edildiği Komisyonlar
-                   Sosyal Yardımlar Ve Diğer Destekler
-                   Elazığ Tso Genç Girişimciler Kurulu
-                   Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu
 
Değerli Meclis Üyeleri:
İfade etmiş olduğum ve ana başlıklarıyla paylaştığım tüm bu çalışmalarımız ayrıntılı şekilde 2009-2012 Faaliyet Raporunda yer alacak sizlerle ve tüm üyelerimizle paylaşılacaktır.
Şeffaflık ilkesiyle, tüm üyelerimize ve kurumlara hizmet vermeye gayret gösterdik. Kurumlar arası diyalogların artırılması, bir çok sorunun ikili ilişkilerle çözülebileceği ve tıkanma noktasına gelmiş olan işbirliklerinin artırılmasına çok ciddi katkı sağlanmıştır.
Odamız ev sahipliğinde ilimizin bir çok konusu seçilmiş ve atanmışların bir araya gelmesiyle tartışılmış ve sonuçlandırılmıştır.
Toplum içerisinde kanaat önderi olan ve tüm halkımızın büyük beklentileri olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, başta üyeleri olmak üzere toplumu mahcup edecek hiçbir zafiyetin içerisinde olmamış, bilakis birleştirici ve yönlendiriciliğiyle bir çok konuda liderlik yapmıştır.
Değerli Arkadaşlar;
Son olarak şunları ifade etmek istiyorum. 2013 yılında Odamız seçimleri yapılacaktır. Oda tarihimizde ilk kez 4 ayrı oluşumla Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine talip olunmuştur. Bu ilgi hizmet çıtasının yüksekliğini göstermektedir.
Bu düşüncelerle, Meclis Başkan Vekillerimiz İhsan Çalışkan ve Fuat Göçerle birlikte; seçimlerin Üyelerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hayırla anılacak hizmetleri ilimize ve üyelerimize kazandıran siz çok değerli Meclis Üyesi arkadaşlarımıza bir kez daha en derin saygılarımızı ve sevgilerimizu sunuyor,
Bu vesileyle, sizlerin ve sizlerin aracılığı ile tüm üyelerimizin Yeni Yılını kutluyor, sağlık, huzur ve esenlikler getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz” dedi.

 

Başkan Şekerdağ’dan Teşekkür
Meclis Başkanı Önal’ın yaptığı konuşmanın ardından, Elazığ TSO Başkanı da yaptığı değerlendirmede tüm Meclis Üyelerine teşekkür ederek, yeni dönemde de aynı şevk ve heyecan ile üyelerimize ve Elazığ’a hizmet vermeyi arzuladıklarını söyledi.
Başkan Şekerdağ konuşmasında, “Sayın Meclis Başkanımızın özetlemiş olduğu bu faaliyetleri siz değerli meclis üyelerimizle birlikte yaptık. Hepinize desteklerinizden ötürü ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir talep makamı olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizin ve ilimizin haklarının korunmasında ve değişen Türkiye şartlarındaki ticarete ayak uydurma noktasında çok ciddi manada bilgilendirme yapmış ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası devletin tüm makamlarında en üst seviyede temsil edilmiştir. 4 yıllık hizmet dönemimizde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve çok sayıda bakanımızla görüşülmüş ve üye beklentileri ile ilimizin öncelikleri konusunda brifingler verilmiştir. Bu hizmet dönemimiz içerisinde Odamızı ve İlimizi gönül rahatlılığı ile ifade ediyorum ki, en iyi şekilde temsil etmiş bulunuyoruz. Sorunu olan her üye ile birebir ilgilenilmiş çözüm arayışı Ankara’da ise oraya kadar gidilmiştir. Sınırlı olan bütçe imkanlarımız en iyi şekilde değerlendirilmiş ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’na yakışır bir bina Üyelerimize ve Elazığ’a kazandırılmıştır.
Son olarak şunu ifade etmek istiyorum, işimizi, ailemizi ihmal ederek tüm mesaimizi bu hizmet döneminde bu kuruma adadık. Bize yüklenen vebalin farkında olarak ve mutluluk duyarak mesai kavramından uzak çalıştık. Gelecekte hayırla yad edilecek eserler bırakmanın gayretinde olduk. Günü birlik ve kişiye özel hiçbir çalışmanın içerisinde olmadık. Üyelerimize ve İlimize yönelik başlatılan bu çalışmaların bir dönem daha devam etmesi ve Elazığ’da tüm kurumlar bazında bir vizyon değişimi yaşanması için yeni dönemde siz değerli meclis üyelerimizle hizmete devam etmek istiyoruz. Bu düşüncelerle ben de sizlerin yeni yılını kutlar, esenlikler getirmesini temenni ederim” dedi.
 
Özlü Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu Okudu
Yapılan konuşmaların ardından Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, 2012 yılı Oda Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okudu.
Toplantı Meclis Üyelerinin görüş ve önerileriyle sona erdi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 

Bu haber 1968 defa okundu.
Ekleme Tarihi :18.12.2012 16:39:44
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.