Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
8 Yılda Yapılanı 4 Yılda Gerçekleştirdik
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı meclis toplantısı Nuri Önal başkanlığında yapıldı. Toplantıda bir değerlendirme yapan Meclis Başkanı Önal, Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan istatistik hakkında bilgi vererek, “2001-2008 dönemini kapsayan 8 yılda 198 yatırım teşvik belgesi alan Elazığ, 2009- Ekim 2012 döneminde ise 195 yatırım teşvik belgesi almıştır. Bu anlamda ilimizin sanayileşme sürecine 8 yılda sağlanan katkı bizim dönemimizde 4 yıla sığdırılmıştır” dedi.
 
Emniyet Teşkilatına Başsağlığı
Ekim ayı meclis toplantısının açılışını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal konuşmasına başsağlığı mesajıyla başladı. Önal değerlendirmesinde;Ekim ayı meclis toplantımıza başlarken, hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Toplantımıza başlamadan önce; geçtiğimiz günlerde elim bir trafik kazasında vefat eden güvenlik görevlileri ve sivil vatandaşlarımızı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.
Odamız iki aylık bu hizmet döneminde üyelerimiz ve ilimiz için önemli faaliyetler gerçekleştirdi. Bu faaliyetler sizlerle başlıklar itibarıyla paylaşılacaktır.
Ağustos ayında Meclis Toplantımızın konuğu olan Sayın Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz beyin Odamızdan övgüyle söz ederek, bir aylık kısa bir döneme sığdırdığımız çalışmalarımız gibi Eylül ve Ekim aylarının da aynı verimlilikte geçmiş olmasından dolayı Yönetim Kurulumuz ve tüm Oda Personellerimizi kutluyorum.
Şunu açıkça ifade etmeliyim ki, hizmet dönemimiz içerisinde gerçekten kuruluş kanunumuz gereği görev ve sorumluluklarımız içerisindeki görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yapmış olduğum bir araştırmada 2001-2008 döneminde ilimiz toplam 198 Yatırım Teşvik Belgesi almıştır.
2009-2012 yılı Ekim ayı itibarı ile de 195 Yatırım Teşvik Belgesi almışız. Yani ilimizdeki sanayi üretimi adına 8 yılda ortaya konulan performansa bizim dönemimiz içerisinde 4 yılda ulaşılmıştır. 2012 yılında 30 adet Yatırım Teşvik Belgesi alınmıştır. Elazığ 5 yada 6. Bölgede yer alabilseydi bu rakam çok rahatlıkla ifade etmeliyim ki bugün 100 sınırını geçmişti.
Oda Yönetimimiz, yasadan bir yıl önce bölgenin ve ilimizin beklentileri hakkında çok sayıda rapor hazırlamış ve ilgili bakanlara sunmuştur. Bu çalışmalar kapsamında Sayın Bakanlar Cevdet Yılmaz ve Zafer Çağlayan’a verilen raporları bizzat ben kendi elimle sundum. Ancak, illerin sınıflandırılmasında baz alınan 62 kriter ilimizi bugün 4. Bölgeye atmış ve bu durum yatırımların durağanlaşmasına neden olmuştur. Ancak her şeye rağmen, Elazığ ili sahip olduğu avantajlar göz önüne alındığında yatırım almaya devam edecektir” dedi.
 
Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu Okudu:
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Eylül-Ekim ayı faaliyet raporu Yönetim Kurlu Üyesi Tevfik Özlü tarafından okundu. Faaliyetlerle ilgili olarak Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da bilgiler verdi. Toplantı Meclis Üyelerinin dilek ve temenniler bölümünde görüş ve önerileriyle sona erdi.
 
 
 
EYLÜL-EKİM 2012 YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ
-          Ekonomi Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurlu (DEİK), Ak Bank ve Odamız işbirliğinde “İhracatta Fırsatlar Toplantısı Odamızda yapılmıştır.
-          TOBB tarafından Ülke genelinde 5 ilde kurulacak olan Sürekli Eğitim Merkezlerinden biri Elazığ’a kazandırılmış ve protokolü imzalanmıştır. Merkez 2013 yılının ilk aylarında açılacaktır.
-          TOBB tarafından İstanbul’da düzenlenen “60 Yıl İş Formu”na Odamız katılım sağlamış ve ilimiz temsil edilmiştir.
-          2009-2012 faaliyetlerimizin özeti düzenlenen basın toplantısında medya ile paylaşılmıştır.
-          TSE Mahalli Temsilciliğimize yoğun girişimlerimiz neticesinde TSE Genel Merkezi tarafından temsilci ataması sağlanmış ve TSE hizmetlerimiz devam ettirilmiştir.
-          İlimizin çözüm bekleyen çeşitli sorunlarının görüşülmesi için il yönetici ve kanaat önderleriyle Odamızda geniş katılımlı bir istişare toplantısı yapılmıştır.
-          Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Ajansı, uzmanlarıyla Odamızda düzenlenen toplantıda Ajans Destekleri üyelerimize anlatılmıştır.
-          Odamız tarafından Fırat Üniversitesi bünyesinde “Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi” açılması hususunda talepte bulunulmuştur.
-          Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüce askıya çıkarılan 1/100 bin ölçekli Yeni Çevre Planı’na Odamız tarafından itiraz edilerek, ilimizin önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyacağı başta yeni sanayi ve ticaret alanları olmak üzere sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan önem taşıyan konular bir dosya haline getirilerek İl Müdürlüğüne sunulmuştur.
-          Odamız Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen “Huzur Akademisi” adlı sosyal sorumluluk projemiz mahallelerimizde başlatılmış ve Kızılay Mahallesi ile birlikte Ulukent Mahallesinde etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Proje diğer mahallelerimizde de devam ettirilecektir.
-          Odamız üyesi işletmelerin Çevre İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde mağdur olmamaları için, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile bir görüşme yapılmış ve halen ÇED raporu olmayan yada ön onayı olan işletmelerin müracaatları halinde herhangi bir cezai işlemle karşılaşmadan belgelerini almaları sağlanmıştır. Bu durumdaki üyelerimize sağlanan ayrıcalık halen devam etmektedir.
-          Yeni Hizmet Binası kapa inşaat çalışmaları tamamlanmış ince işçilikler ve diğer imalatlar ile çevre düzenleme çalışmalarına başlanılmıştır.
-          Odamız mevcut arşivi ile bundan sonraki tüm yazışmaların elektronik ortama alınması ve dijital kayıt sistemine dönüştürülmesi için proje çalışması başlatılmıştır.
-          İlimiz açısından önemli bir sorun olan ve metruk bir alan oluşturan Yimpaş İnşaatı yoğun girişimlerimiz neticesinde SGK’ya devredilmiştir.
-          İş Kur İl Müdürlüğümüzle müşterek olarak işletmelerin nitelikli ara eleman sorunun çözümüne büyük katkı sağlayan “İşbaşı Eğitimi” Bilgilendirme toplantısı Odamızda yapılmıştır.
-          22-25 Kasım 2012 tarihinde İstanbul Feshane’de yapılacak olan “Elazığ Tanıtım Günleri”ne Odamız tarafından destek verilmiş ve yapılan bilgilendirme toplantılarına iştirak edilmiştir.
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1631 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.11.2012 10:52:25
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.