Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 
5084’de Süre Uzatılmazsa İşsizlik Artar…
 
31.12.2012 tarihi itibarı ile süresi dolacak olan 5084 sayılı kanunun en az 3 yıl süre ile uzatılmasının mevcut işletmeler açısından büyük önem taşıdığını belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, “Süre uzatılmaz ise bölgemizde işsizlik çok ciddi manada yükselecektir” dedi.
 
Başkan Şekerdağ açıklamasında, “ Elazığ 5084 sayılı yasaya 2 yıl gecikmeli olarak 13 il ile birlikte dahil olmuştur. İşdünyası açısından sigorta prim işveren desteği noktasında önemli bir teşvik olan 5084 sayılı yasanın 31.12.2012 tarihi itibarı ile sona erecek olması mevcut işletmeler açısından çok ciddi sorunlar doğurabilecek ve çok sayıda işletme eleman azaltmaya giderek işsizlik körüklenecektir. 2012 yılında yayınlanan yeni teşvik yasası için Oda olarak ısrarla teşviklerin eski yatırımları da kapsamasını ve haksız bir rekabetin ortadan kaldırılmasını talep ettik. Ancak, bu ısrarlarımız ve talebimiz yasada yer almadı. Dünyada yaşanan ekonomik krizin etkileri devam ederken, Ülkemizde 2012 yılı itibarı ile ciddi bir küçülme yaşayan büyüme hızı ve Doğu Anadolu’nun diğer olumsuzlukları göz önüne alındığında istihdamın teşviki için özel sektörün çok ciddi manada desteklenmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Ancak baktığımızda yıl sonu itibarı ile süresi dolacak olan 5084 ile birlikte işletmeler açısından önemli bir destek kaldırılmış olacaktır. Halen 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler yasanın bitimi ile birlikte artan maliyetleri aşağı çekmek için ilk önce personel sayısını azaltmaya gidecektir. Hükümetimiz UMEM, İşbaşı Eğitimleri, KOSGEB ve Girişimcilik gibi çeşitli  enstrümanları kullanarak işsizliği azaltmaya gayret gösterirken, mevcut işletmeler açısından büyük önem taşıyan bu yasanın süresinin bitecek olması ciddi sorunları da beraberinde getirecektir.
Bu nedenle yasanın en az 3 yıl daha uzatılması yada mevcut işletmelerin de 2012 yılında yayınlanan teşvik yasası kapsamına dahil edilmesi, bölgeler arası kalkınmışlık farklılıkları, işsizlik, göç ve diğer sosyal sorunlar açısından önem taşımaktadır” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1582 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.11.2012 10:39:50
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.