Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
BAŞBAKAN ERDOĞAN ELAZIĞ HAVALİMANI’NIN AÇILIŞINI YAPTI

 
·       Özel uçakla, 20 Ekim 2012 tarihinde Elazığ’a gelen Başbakan Erdoğan, Elazığ Havalimanı başta olmak üzere çeşitli açılışlar ve ziyaretler gerçekleştirdi.
 
·       Açılışa; Başbakan Erdoğan ile birlikte, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu, çok sayıda milletvekili ile birlikte il yöneticileri, STK ve kamu kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
 
Yeni Havaalanı Terminal Binası Açılışı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Havalimanı açılışında yaptığı konuşmada teröre karşı çok yönlü bir mücadele içinde olduklarını belirterek, “Bölgesel güç haline gelen Türkiye’nin önündeki engelleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşacağız. Terör başta olmak üzere kronik sorunları ancak kardeşlik ruhuyla, dayanışma halinde aşacağız. Bize husumet besleyen her çevrenin dilediği gibi kullandığı bu kuklayı, maşayı Allah’ın izniyle bertaraf etmek için çok boyutlu ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz” dedi.
Erdoğan, Elazığ Havalimanı yeni terminal binası ve şehirde yapımı tamamlanan diğer tesislerin toplu açılışını gerçekleştirdi. Konuşmasına “Sevgili Gakgoşlar, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum” diye başlayan Erdoğan, açılışını yaptığı Elazığ Havalimanı ve diğer tesislerin, olimpik yüzme havuzunun, lise, ilköğretim ve ana sınıfından oluşan 11 okulun Elazığ ve Türkiye için hayırlı olmasını Allah’tan temenni etti.
 
Havalimanına 54 Milyon Yatırım
Başbakan Erdoğan, Elazığ’da 1940 yılından beri kullanılan, yılda 150 bin yolcu kapasiteli havaalanının ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak olduğunu belirterek, mevcut tesislerin 2009’da daha büyük gövdeli, kapasiteli uçakların iniş yapabilmesi için geliştirildiğini, bugün de toplam 54 milyon liralık yatırımla 16 bin metrekare kapalı alanı bulunan, yılda 2 milyon yolcuya en modern şartlarda hizmet verecek havalimanı inşa ettiklerini anlattı.
Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Terminal binası, apronu, üst yapı tesisleri ve diğer donanımlarıyla gerçekten güzel bir havalimanı oldu. Bugün ülkemizde tarihi bir günlerimizden birini de Elazığ’da yaşıyoruz. Elazığımızın, halkımızın hizmetine Elazığ Havalimanını en modern şekliyle sunuyoruz. Elazığ Havalimanı biz göreve geldiğimizde 46 bin yolcuya hizmet veriyordu, bu rakam geçtiğimiz yıl 550 bine yaklaştı. İnşallah bu yeni havalimanıyla birlikte bu rakamlar çok daha yukarı çıkacak. Az önce terminal binasına girince sizler adına, milletim adına gururlandım. Modern bir terminal binasının, çevre binalarıyla birlikte modern bir konsept. Havalimanımız Elazığlı kardeşlerime inşallah uzakları yakın edecektir. Bu havalimanından faydalanacak olan Elazığ ve çevre illerdeki kardeşlerime hayırlı yolculuklar diliyorum” dedi.
 

 
“Havayolunu Halkın Yolu Yaptık”
Uçakla seyahati tüm vatandaşların hizmetine sunduklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de uçakla seyahati bir ayrıcalık, sadece parası olanlara imtiyaz olmaktan biz çıkardık. Yola çıkarken, ‘havayolu, halkın yolu olacak’ demiştim. İktidara geldiğimizde ülke genelinde tarifeli sefer düzenlenen havalimanı sayısı 25’ti. Bugün ülkemizin 48 havalimanına tarifeli sefer düzenleniyor. Artık ihtiyaç duyan her vatandaşımız uçakla seyahat edebiliyor. 2003 yılında toplam 34 milyon 443 bin olan yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 117 milyon 347 bine ulaştı. Artık benim halkım uçaklarla seyahat ediyor. Aynı şekilde karayoluyla seyahati de güvenli ve konforlu hale getirdik. Türkiye’de toplam 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı ama geçtiğimiz yıl 15 bin 524 kilometre bölünmüş yol yapıp, hizmete sunduk. Sadece 6 ilimiz bölünmüş yol ile bağlıyken bugün 74 ilimiz bölünmüş yol ağıyla birbirine bağlı durumda” şeklinde sözlerini sürdürdü.
 
“Ulaşımı eziyet olmaktan çıkardık”
Başbakan Erdoğan, iktidarları döneminde yapılan otoyollar, köy yolları, hızlı trenle Türkiye’de ulaşımı eziyet olmaktan çıkardıklarını belirterek, “Gençlerimiz o günleri hatırlamıyor olabilir ama sizlerden ricam o sıkıntılı, çileli günleri unutmayalım, o günleri hatırlayalım. Eğitimi, sağlığı, toplu konutu, belediye hizmetleri, köylerin durumunu, sosyal yardımları, diğer yatırımları gözümüzün önünden film şeridi gibi geçirip 10 yıl öncesi ile bugünün mukayesesini yapalım. Sahip olduğumuz imkanların kıymetini ancak bu şekilde takdir eder anlayabiliriz. Nereden nereye geldiğimizi çok iyi görmeli, değerlendirmeliyiz” diye konuştu.
 
“Elazığ’a Gelen Yiğidin Merdiyle Karşılaşır”
Bütün amaçlarının Elazığ’ın ve tüm şehirlerin turizmden hizmet sektörüne, ticaretten sanayiye kadar hak ettiğini her alanda hak ettiğini almasını sağlamak olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Harput’u, Hazar’ı, Keban ile Elazığ’ın güzellikleri bu şehri ve çevresini abat edecek nitelikte. Elazığ’a gelen tarihle karşılaşır, doya doya tarihi yaşar, Elazığ’a gelen tabiatın en ihtişamlı manzarasıyla karşılaşır, kadim kültürümüzün en önemli kaynaklarıyla karşılaşır doya doya onları teneffüs eder, Elazığ’a gelen insanların en hasıyla, en merdiyle, en gönlü zenginiyle karşılaşır doya doya onlarla kucaklaşır” dedi.
 
 
“Bölge insanı huzursuz, mutsuz olsun diye uğraşıyor”
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin yıllarca terör olayları sebebiyle hak ettiği gelişimi sağlayamadığını fade eden Erdoğan, şöyle konuştu: “Gakgoşların bu konudaki hassasiyetlerini çok iyi bilirim. Siz herkese ‘gakgoş’, ‘gakgom’ demezsiniz,  Gakgoşların bu konudaki hassasiyetini gele gide çok iyi öğrendik. Elazığ huzur şehri, barış şehri. Terör örgütü bölgeye hizmet gelmesin, şehirler kalkınmasın diye uğraşıyor ama nafile biz daha büyük aşkla, sevdayla milletimize hizmet etmenin, terörün istismar kanallarını kurutmanın mücadelesini veriyoruz. İnşallah Gakgoşlarla bu mücadelenin taçlandırıldığı yer Elazığ olacak.
Bölücü terör örgütü Diyarbakır’da, Tunceli’de, Bingöl’de, Şırnak’ta olay çıkarıp, uluslararası yatırımcıyı kaçırmaya sürekli gayret ediyor. Bölge insanı huzursuz, mutsuz olsun diye uğraşıyor. Onlar insanımıza yaşamı zehir etmek için uğraşıyor. Biz ise insanımıza mutlu, mesut bir yaşam için uğraşıyoruz. Elazığ’da yatırım için gereken her şeyi hazırladık, hazırlıyoruz. Elazığ’ın çalışkan, üretken insanlarının potansiyellerini tam olarak kullanamadığını görüyoruz. Bizler el birliğiyle imkanlarımızı geliştirmek, gönül gönüle her türlü soruna ortak çözüm bulmak zorundayız. Devletiyle, özel sektörüyle, vakıflarıyla, meslek örgütleriyle aynı hedefe kilitlenmek, aynı istikamete doğru uğraş vermek zorundayız. Bölgesel güç haline gelen Türkiye’nin önündeki engelleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşacağız. Terör başta olmak üzere kronik sorunları ancak kardeşlik ruhuyla, dayanışma halinde aşacağız. Bize husumet besleyen her çevrenin dilediği gibi kullandığı bu kuklayı, maşayı, Allah’ın izniyle bertaraf etmek için çok boyutlu ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz.”dedi
 
Şekerdağ: Şükranlarımızı Sunuyoruz
Başbakan Erdoğan’ı karşılamak üzere Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Elazığ Havaalanında yer alan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da yaptığı değerlendirmede, Elazığ’ın kalkınma, gelişme ve modern kent kimliği adına önemli bir hizmete kavuştuğunu ifade etti. Başkan Şekerdağ değerlendirmesinde, “Elazığ havaalanının ilin potansiyelini karşılamadığı ve artık yenilenme ihtiyacının doğduğu bir çok kesim tarafından dillendirilen bir konu idi. Önce istimlak çalışmaları, projelendirme ve yeni havalimanı üst yapı işleri birbirini takip etti. Sonuç olarak bugün Elazığ bölgenin tek sivil havalimanına sahip olma özelliğine kavuştu. Bir ilin kalkınma ve gelişmesinde olmazsa olmaz bir hizmet Elazığ’a kazandırılmış oldu. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası adına ve tüm halkımız adına bu önemli hizmetin Elazığ’a kazandırılmasında ilk günden bugüne kadar tüm emeği geçenlere kalbi teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Elazığ ili sahip olduğu kaynaklar, avantajlar ve potansiyeli ile kalkınma ve gelişme noktasında bugün istenilen yerde değil. İnşallah yeni havalimanı bu sürecin başlangıcını oluşturur. Elazığ’a hayırlı olsun” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1739 defa okundu.
Ekleme Tarihi :22.10.2012 11:32:27
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.