Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ŞEKERDAĞ: Kadınlar Daha Fazla İşhayatında Olmalı

Adıyaman, Rize ve Elazığ illerini kapsayan “Adı-Riz-Ela Kadınlar Güçbirliği Projesi”nin tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, kadınların iş dünyasında yeterince bulunmadığını belirterek, Türkiye’nin AB ortalamalarının çok altında kaldığını söyledi.

Elazığ Öğretmenlerevinde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına, Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkan Yardımcısı Atik Birici, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, İl Özel İdaresi Genel sekreteri Nazif Bilginoğlu, bazı STK Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantının ardından davetliler, öğretmenevi önünde kurulan Elazığ yöresel ürünlerin sergilendiği stantları gezdi.

ŞEKERDAĞ; “ORTAKLIK KÜLTÜRÜNE İHTİYACIMIZ VAR”

Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ seminerin açılış konuşmalarında yaptığı değerlendirmede, Elazığ İş Kadınları Derneği, Adıyaman Anadolu İş Kadınları Derneği ve Rize Fındıklı İlçesi Yardım Sevenler Derneği’nin müşterek yürüttüğü projenin ortaklık kültürüne önemli katkı sağlayacağını vurguladı. Projeyi hayata geçirenleri kutlayan Şekerdağ, “Özellikle bölgemizde ortaklık kültürüne gerçekten çok büyük ihtiyacımız var. Güzel bakan güzel görür, güzel gören, güzel düşünen de hayatından zevk alır. Bu mantıkla hareket edersek inşallah şiddetin en aza indirileceğini umut ediyorum. Çünkü kadına şiddet sadece bu dönemde değil, dünya kurulduğu günden beri var. Bundan sonra da devam edecektir. Allah’a şükür gerek merkezi hükümetimiz gerek toplumun önündeki insanlar bu konuda çok özverilerle konunun ehemmiyetini biliyorlar ve konuda gerekli adımı atıyorlar.” Şeklinde konuştu.

Türkiye’de kadınların ekonomideki yerinin azlığından bahseden Şekerdağ, şunları söyledi: “Türkiye’de gerçekleşen müspet gelişmelere rağmen kadınların bugün istihdama katılış sürecinin istenen seviyede olmadığı görülmektedir. AB ülkelerinde kadınların istihdama katılım oranı yüzde 62,2 iken, Türkiye’de aynı oranın yüzde 27,7 seviyesindedir.

Kadınların hem istihdamda hem de girişimci olarak iş hayatında çok daha fazla olması gerektiği açıktır. Tırnak içinde söylüyorum; ‘kalkınma yarışında dengemizi bozan kadınlar’. Bizim de kadın istihdamını yüzde 50’lere taşımamız lazım. Yüzde 24 ile potansiyelimizin, enerjimizin büyük bölümünü israf etmiş oluyoruz. Kadının iş gücüne katılımının önünü açıp desteklememiz lazım.

AB'ye oranla kadınların istihdama katılım oranında Türkiye’nin geride kalmasının nedenleri arasında Türkiye’de cinsiyetler arası eğitim seviyesindeki farklılıklar, uygun bakım hizmetleri, sosyal hizmetlerin eksikliği, geleneksel iş yükü, kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı, toplumdaki erkek egemen bakış açısı gibi unsurlarının yer aldığı görülmektedir. Biz Elazığ TSO olarak bu konuda çok ciddi adımlar attık. Elazığ’da kadınlarımızın iş hayatındaki yeri 300 civarındaydı. Elazığ Valiliği, Belediye, Elazığ TSO ve diğer STKların yaptığı projelerle birlikte şuanda Elazığ TSO ya kayıtlı 1000’e yakın kadın girişimci bulunmaktadır. Bundan sonra yapacağımız projelerle biz bu sayıyı arttıracağız.

Bu projeyi hayata geçiren başta Yasemin Açık hocama, diğer kadın girişimciler derneği başkanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, projenin, ülkemize, bölgemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

PROF.DR.AÇIK : “PROJE, TOPLUMUN GELİŞMESİNE ÇOK KATKI SAĞLAYACAK”

Bu tür projelerin toplumun gelişmesine çok şey katacağına inandığını belirten Prof.Dr. Yasemin Açık, amaçlarının kadınların evlerde ürettiği ürünleri marka değeri haline getirerek ekonomiye katkı sağlamak olduğunu söyledi. Açık konuşmasında “Bilindiği gibi coğrafik, ekonomik ve toplumsal sınırlar arasındaki keskin çizgilerin ortadan kalktığı, sosyal medya aracılığı ile ülkelerin sınırlarının, yönetim şekillerinin hatta dünyadaki itibarlarının değiştiği bir yüzyılda maalesef kadınlar hem statü açısından hem kadının sağlığı açısından hem de toplumdaki yerleri açısından özlenilen yerde değiller. Bu tür projelerin arttırılması ile kadınların toplumdaki yerlerinin daha da iyileştirileceğini düşünüyorum” dedi.

DAŞTAN: “PROJE SON DERECE GÜZEL İLERLİYOR”

Proje Koordinatörü Azize Daştan ise projenin son derece güzel bir şekilde ilerlediğine dikkat çekerek şunları kaydetti. “Bu projeyi yazmaya başladığımda Adıyaman’daki Anadolu iş kadınları derneği başkanı kanalıyla Prof. Dr. Yasemin Açık hanıma ulaştım. Gerçekten mükemmel bir iş kadını. Ekibi de mükemmel. İkinci dönemde de olmak üzere çalışmalarımız son derece güzel yürütülüyor. Bizim burada bir tane kadına bir şeyler verebiliyorsak, haklarını hukuklarını anlamalarında yardımcı olabiliyorsak bir kişiyi daha kazanabilirsek ne mutlu bizlere” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1837 defa okundu.
Ekleme Tarihi :24.9.2012 16:44:59
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.