Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
İhracatta Fırsatlar Toplantısı
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Akbank işbirliğiyle “İhracatta Fırsatlar: Yeni Sektörler, Pazarlar, İş Modelleri ve İhracatta Devlet Yardımları” konulu toplantı Elazığ TSO Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
 
Toplantıya, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökçe, DEİK Temsilcisi Akın Dıblan, Akbank Doğu Anadolu Bölge Müdürü Önder Topaloğlu, Ekonomi Bakanlığı KOBİ Dairesi Uzman Yardımcısı M.Emin Torunoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Şefik Ergönül ve Elazığ TSO Üyeleri katıldı.
 
Ergönül: Elazığ TSO’yu kutluyorum
Toplantının açılış konuşmasını ve yöneticiliğini yapan Dünya Gazetesi Yazarı Şefik Ergönül, Ekonomi Bakanlığı ile Elazığ TSO arasında müşterek yürütülen “Dış Ticaretin Geliştirilmesi Projesi” nedeniyle Elazığ TSO’yu kutladığını belirtti. Ergönül konuşmasında, “Elazığ ili yaklaşık 58 firma ile 2012 yılında 40 milyon dolar ihracat yapmış. 70’ten fazla ülkeye ihracat yapabilen bir kent burası. Ancak baktığımızda ürünlerimizin katma değeri yükseltilmeden gönderildiğini görmekteyiz. Yoksa 70’ten fazla ülkeye ihracatı olan bir ilin aldığı payda yüksek olur. Elazığ TSO’yu bu anlamada kutluyorum. Oda yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde ve Ekonomi Bakanlığı uzmanımızla yaptığımız sohbette Elazığ TSO’nun ilin ihracat kapasitesini yükseltmeye dönük çalışmalarına şahit oldum. Bu nedenle ben tüm Elazığ TSO Yöneticilerini kutluyorum. İnanıyorum ki, Elazığ bu projelerle ve burada iş yapan iş dünyasının sahiplenmesiyle daha iyi yerlere gelecektir. Burada Oda üyelerine aslında çok iş düşüyor. Oda işin organizasyonunu yapar ancak, bunun istemek ve takip etmek üyenin işi. Bu nedenle özellikle imalatçı üyelerin bu konuda ısrarcı olması ve bu tür organizasyonlara katılımı önem taşıyor. Elazığ ürün çeşitliliği bakımından zengin bir kent. Bu gayret ve sizlerin sahiplenmesiyle inşallah Elazığ daha iyi yerlere gelecektir”dedi.
Topaloğlu: İhracatı destekliyoruz
Akbank Doğu Anadolu Bölge Müdürü Önder Topaloğlu’da banka olarak Türk ihracatçısını desteklediklerini bu nedenle DEİK ile birlikte ülke genelinde yapılan bu tür eğitim programlarına sponsor olduklarını söyledi. Topaloğlu konuşmasında, kalkınma ve gelişmenin anahtarının üretmek ve ihraç etmekten geçtiğini belirterek, Akbank’ın işdünyasına sağlamış olduğu destekler hakkında bilgiler verdi.
Önal: İmalatçılarımızı ihracata davet ediyoruz
Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal’da toplantının açılış konuşmasında tüm imalatçıları ihracata davet ederek, “Oda olarak ilimiz ihracatının artırılması ve üyelerimizin ihracata yönlendirilmesi hususunda önemli çalışmalar ve projeler yürütüyoruz. Buradan özellikle imalatçı firmalarımızın bu desteklerden istifade ederek ihracata hazırlanmalarını bekliyoruz. İlimizin kalkınma ve gelişmesinde Oda olarak üstlenmiş olduğumuz misyon gereği bu çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Bu nedenle il dışından teşrif eden tüm konuşmacılara ve kurumlara teşekkür ediyorum ”dedi.
 
 
Gökçe: İhracat projemizle ülke genelinde 2. İl konumundayız
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökçe’de konuşmasında ilin ihracatta istenilen noktada olmadığını bu sorunu aşmak için Oda olarak önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Gökçe yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Oda olarak, Üyelerimizi ihracata hazırlama, yeni pazarlar bulmalarına katkı sağlama ve Dış Ticaret Desteklerinden istifade etmeleri hususunda, Ekonomi Bakanlığı, TİM, DTM, İGEME, DEİK, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği gibi konusunda uzman kurumların destek ve katılımı ile son 4 yıllık zaman diliminde çok sayıda bilgilendirme toplantısı ve işletmelere yönelik eğitimler gerçekleştirdik.
Bununla birlikte, Dış Ticaret Müsteşarlığımızın destekleriyle, İhracata İlk Adım Programları kapsamında firma temsilcilerimize yönelik 24 gün süreli bir eğitim programı da uyguladık.
Oda olarak ilimiz ihracatının artması için, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 2010 yılının sonlarına doğru yayınlanan “Uluslar arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” programına “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” başlığı ile bir proje hazırlanmıştır. Bu proje ile Elazığ, proje sayısı bakımından İstanbul’dan sonra Ülke genelinde 2. Sırada yer almıştır. 3 yıl sürecek olan bu projemiz ile Odamızın hedefi ihracat potansiyeline sahip; Gıda, Mobilya, Makina ve Plastik sektörlerinde ilimize 80 yeni ihracatçı firma kazandırmaktır.
Projenin ilk aşaması olan, ihtiyaç analiz çalışmaları sonuçlandırılmış, bugün aramızda bulunan Ekonomi Bakanlığımızın temsilcisiyle yapılan planlama ile projenin ikinci safhası olan Eğitim bölümüne geçilecektir. 2013 yılı itibarı ile de adı geçen sektörlerimizde yer alan firmalarımızı 5 farklı ülkede Pazar araştırma çalışmalarına dahil edeceğiz.
Üretmeden ve ürettiğini satmadan bir ilin kalkınma ve gelişmesi, işsizlik sorununu çözmesi ve hedeflerine ulaşması söz konusu değildir. Bu nedenle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ülkemizin 2023 vizyonuna katkı sağlamak amacıyla bu ve buna benzer çok sayıda organizasyon ve etkinlikler yapmaktayız.
Türkiye gibi bir dönüşüm ve kabuğunu kırma süreci yaşayan Elazığ, bu girişimler ve sizlerin çok değerli katılım ve katkılarıyla inşallah 2023 yılında bölgenin vizyon kenti olarak dikkat çekecektir” dedi.
 
İran’da işbirliği fırsatları
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyi Koordinatörü Akın Dıblan yapılan konuşmaların ardından DEİK tarafından ihracatla ilgili verilen hizmetler ve kurumun faaliyetleri hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, İran’daki iş fırsatları hakkında bir sunu gerçekleştirdi.
 
İhracatta Devlet Destekleri Sunumu
Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Uzman Yardımcısı M.Emin Torunoğlu’da toplantıda bir sunu yaparak, KOBİ ve Kümelenme Destekleri, Uluslar arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Destekleri, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği ve Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi hakkında bakanlık destekleri hakkında bilgiler verdi.
Torunoğlu, Elazığ TSO ile Ekonomi Bakanlığı arasında müşterek yürütülen “Elazığ İşletmeleri Kümelenme Odaklı Büyüyor” projesi hakkında da bilgiler vererek, Elazığ TSO tarafından Gıda, Mobilya, PVC, Döküm/Makine sektörlerine yönelik olarak uygulanan 4 proje ile dikkat çektiğini belirterek, projenin ilk aşaması olan “İhtiyaç Analiz Çalışması”nın tamamlandığını, 2012 Ekim ayında eğitimlere başlanacağını ve ardından Pazar araştırma faaliyetinin gerçekleştirileceğini belirterek, işletmelerin bu projeye sahip çıkmasını istedi.
 
Konuşmacılara plaket takdimi
Yapılan konuşmaların ardından, toplantıda konuşmacı olarak yer alanlara DEİK ve Akbank tarafından birer plaket takdim edildi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 2321 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.9.2012 19:06:36
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.