Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 
Elazığ TSO Meclis Toplantısının Konuğu Bakan Yılmaz Oldu:
BAKAN YILMAZ ELAZIĞ TSO’DA
 
Elazığ TSO’nun daveti üzerine Ankara’dan Elazığ’a gelerek Elazığ TSO Meclis toplantısı ve ardından iftar yemeğine katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Elazığ’ın sahip olduğu avantajlar ve gösterilen gayretlerle çok kısa süre içerisine ciddi yatırımlar kazanacağına inandığını söyledi.
 
Elazığ TSO Ağusto Ayı Meclis Toplantısına, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Elazığ Valisi Muammer Erol, Ak Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Şuay Alpay, Faruk Septioğlu ve Sermin Balık, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TSO Meclis Üyeleri, FKA Genel Sekreteri Fethi Altunyuva ve çok sayıda medya mensubu katıldı.
 
Önal, Bakana Sorunları Dosya Halinde Takdim Etti
Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Meclisinin bir ilk yaşadığını belirterek, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız Meclis Toplantısı bugün bir ilki yaşamaktadır. Meclis Toplantımız bugün ilk kez bir Bakanı ağırlamaktadır. Bu nedenle Sayın Bakanıma ve diğer tüm konuklarımıza katıldıkları için teşekkür ediyorum” dedi.
 
Sağlık Kampusu Talebi
Meclis Başkan Önal, konuşmasında Elazığ ili sağlık kampusu ihalesinin Türk Tabipler Birliğinin itirazı ile Danıştay 13. Dairesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı aldığını belirterek, “Bu karar Elazığ’da büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. Bölgede sağlık alanında önemli bir noktada olan Elazığ bu önemli yatırımla önemli bir noktaya gelecektir. Bu nedenle bu sorunun aşılmasında değerli girişimlerinizi arz ediyoruz. Yine ilimiz için KOSGEB destekleri büyük önem taşıyor. Özellikle son iki yıldan beri KOSGEB cansuyu kredileri kullandırılmıyor. Bu konuda üyelerimizin Odamızdan yoğun bir talebi söz konusu. Ticaretin canlanması noktasında bu desteklerinizi arz ediyoruz. Sayın Bakanım zamanınızı daha fazla almamak adına hazırlamış olduğumuz dosyamızı arz ediyorum” dedi.
Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ ve Bölgenin önemli sorunlarının yer aldığı dosyayı Bakan Cevdet Yılmaz’a takdim etti.
 
Başkan Şekerdağ Faaliyet Raporunu Okudu
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Meclis Toplantılarında gündem maddesi gereği olarak Temmuz- Ağustos ayı Elazığ TSO Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okudu. Şekerdağ raporu okumadan önce yaptığı değerlendirmede, “Sayın Bakanım Odamız tarihinde bir ilk olarak sizleri Meclis Toplantımızda ağırlamaktan duyduğum büyük memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Gündemimiz gereği Temmuz – Ağustos döneminde gerçekleştirmiş olduğumuz bazı faaliyetlerimizi sizlerle paylaşarak Meclisimizin bilgilerine arz ediyorum” dedi.
 
Elazığ TSO Temmuz-Ağustos Faaliyet Raporu
-       İş Bankası, Şekerbank, Vakıflarbankası ve Akbank ile üyelerimizin daha uygun koşullarda kredi ve bankacılık hizmetlerine erişmesine imkan sağlanması için protokol imzalanmıştır.
-       Odamız ile Dönüşüm Konağı Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon firması işbirliğinde Oda Üyesi ve konuya ilgi duyanlara yönelik olarak Başarının Aşamaları ve İletişim Sihirbazları Eğitimleri gerçekleştirilmiştir.
-       Odamız ile Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu işbirliğinde 6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu, Yeni Teşvik Yasası ve Sınai Mülkiyet hakları konulu bilgilendirme toplantısı odamızda yapılmıştır.
-       Yeni Teşvik Yasası hakkında üyelerimiz web sitemiz ve medya aracılığı ile bilgilendirilmiştir.
-       Yeni Türk Ticaret Kanununu web sitemiz ve medya aracılığı ile bilgilendirilmiştir.
-       Odamız Yeni Hizmet Binasının Kaba inşaatı tamamlanmış, ince işçilikleri devam etmekte olup, 2012 Kasım ayı sonuna kadar inşaatın tamamlanması planlanmaktadır.
-       Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi ve Odamız ile birlikte kültür ve sanat camiasının temsilcilerinin katılımı ile Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştirilmiş ve karşılıklı ticaretin artırılması ve işbirliklerinin sağlanması hususunda görüşmelerde bulunulmuştur.
-       Odamız tarafından KOSGEB ile işbirliği yapılarak 90 kişiye yönelik GİRİŞİMCİLİK eğitimi uygulanmış ve başarılı kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları dağıtılmıştır.
-       Odamız bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TSE Elazığ Temsilcisinin mahkeme kararı ile eski görev yerine dönme girişimleri neticesinde İlimizde TSE hizmetlerinin aksamaması için başta TSE Yönetim kurulu olmak üzere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TOBB ve İlimiz Milletvekillerine konu hakkında Odamızın ivedi olarak personel ataması talep edilmiş ve Ramazan Bayramı sonrasında gerekli atamanın yapılacağı bilgisi alınmıştır.
-       Elazığ’da kuruluşu gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma Ajansı tarafından verilecek olan hibe desteklerinin üyelerimiz tarafından bilinmesi için Kurumla işbirliği yapılarak Odamızda uzmanların katılımı ile bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.
-       Odamız, Merkez Bankası ve Dünya Gazetesi işbirliğinde ilimizde “Para Politikaları” konulu bir toplantı organize edilmiş, toplantıya Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, MB Yönetim Kurulu Üyeleri, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat ve çok sayıda ulusal medya temsilcisi Elazığ’a gelmişlerdir. Elazığ’dan yapılan canlı yayınlarla ilimiz Türkiye gündemine taşınmıştır.
-       İran Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan ile Odamızda bir görüşme yapılmış ve karşılıklı ticaretin artırılması yönünde işbirliği önerilmiştir.
-       Odamızın Destekleriyle, Elazığ TSO Genç Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen toplantıda Girişimcilik ve İletişim Stratejisi Uzmanı Remzi Durmuş Elazığ’a davet edilerek, geniş katılımlı bir toplantı yapılmıştır.
-       14 gruptan oluşan Odamız üyeleriyle 5 ayrı iftar yemeğinde bir araya gelinmiştir.
 
ELAZIĞ TSO’YU KUTLUYORUM
Elazığ TSO’nun faaliyet raporunun Başkan Şekerdağ tarafından okunmasının ardından bir değerlendirme yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Bu kadar kısa bir sürede bu kadar çok ve birbirinden önemli faaliyetleri gerçekleştirdiğiniz için sizleri kutluyorum. İşte Türkiye’nin geldiği noktada sizlerin bu gayretli çalışması yatıyor. Bundan birkaç yıl önce bir Odanın birkaç yılda yapacağı bir çalışmayı bugün çok kısa bir sürede Elazığ TSO başarmış durumda. Hem de her biri çok büyük emek ve gayret isteyen çalışmaları Sayın Başkanın ağzından büyük bir mutluluk duyarak dinledim. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın sadece bir aylık bir süre içerisinde başarmış olduğu bu çalışmalar gösteriyor ki, Elazığ’ın geleceği parlak olacaktır. Burada emeği geçenleri kutluyorum” dedi.
 
ELAZIĞ TSO’DA OLMAKTAN MUTLUYUM
Bakan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü, “Sayın Başkan ve Sayın Meclis Başkanımıza teşekkür ediyorum. Elazığ TSO Meclis Toplantısına katılmam hususunda bir süreden beri talepleri vardı. İftar yemeğinde birlikte olalım aynı zamanda Meclis Toplantısını yaparız daveti üzerine bugün Elazığ’a gelmiş bulunuyorum. Tabi biz Sayın Başkanla bugüne kadar bir çok kez çeşitli konularda görüşmek üzere bir araya geldik. Ancak ilk kez Meclis Toplantısına katılma mutluluğunu yaşıyorum. Bu kadar güzel çalışmaları yaparak ilimize ve ülkemize katkı sağlayan siz değerli işdamlarıyla bugün birlikte olduğum için büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.
 
 
ELAZIĞ ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ BİR KENTİ
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz konuşmasında Elazığ’ın sadece bölgede değil sahip olduğu imkanlar ve birikimi ile de Ülkemizin önemli bir ili olduğunun altını çizerek, “Elazığ jeopolitik konumu, huzur ve güvenli oluşu, insan yapısı, altyapı imkanları, üniversitesi, zengin tarihi birikimi, yetişmiş insan gücü, yer altı kaynakları, su potansiyeli, turizm varlıklarıyla dikkat çeken bir şehir. Elazığ bu potansiyeliyle çok kısa bir süre içerisinde ülkemizin kalkınma ve gelişmişlikte en önde gelen illerinden biri olarak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Çünkü bunun için yeterli potansiyeli ve altyapısı mevcut bir şehir. Sayın Başkanla yapmış olduğumuz görüşmede marka firmalarla olan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Umuyorum bu firmaların Elazığ’da yatırım yapması ile Elazığ yeni bir döneme başlamış olur” şeklinde konuştu.
 
YATIRIMCILARIN İLGİSİ ELAZIĞ’DA
2011 yılında Elazığ’ın 52 Yatırım Teşvik Belgesi ile bulunduğu bölgede birinci sırada yer aldığına işaret eden Bakan Yılmaz, “İşte demin ifade etmiş olduğum avantajlar aslında yatırımcıların ilgisini çekiyor. Elazığ bu anlamda baktığımızda 2011 yılında bölgede en fazla Yatırım Teşvik Belgesi alan il konumunda. İnşallah bu yatırımlar bir an önce hayat bularak ilin istihdamına ve kalkınmışlığına katkı sağlar. Yeni Teşvik Yasasında Elazığ 4. Bölgede yer aldı. 61 farklı kriterin değerlendirmesi sonucunda il bazlı değerlendirme yapıldığından Elazığ 4. Bölgede yer aldı. Elazığ’ın mevcut durumunu değerlendirdiğimizde zaten bir alt bölge iller arasında yer alması söz konusu değil. İnşallah Elazığ’ı 1. Yada 2. Bölge illeri arasında görürüz, temennimiz bu yönde. İllerin sosyo ekonomik gelişmişlik endeksi göz önüne alınarak hazırlanan ‘Yaşanabilir İller Sıralamasında’ da Elazığ işte 30’lar seviyesinde yer alıyor. Havalimanının tamamlanması ile birlikte sıralamadaki bu yerimizin aşağılara doğru ineceğine inanıyorum.”
 
ELAZIĞ YATIRIMLAR AÇISINDAN CAZİBE BÖLGESİ
Meclis Toplantılarının son bölümünün ‘Dilek ve Temenniler’ olduğunu belirten Meclis Başkanı Nuri Önal bu bölümde Meclis Üyelerinin, Bakan Yılmaz’a soru sorabileceklerini belirtmesi üzerine Elazığ TSO Meclis Üyeleri ekonomiyle ilgili çeşitli sorularını Bakana yönelttiler.
Bakan Yılmaz Elazığ’ın Teşviklerde daha alt bölgelerde yer almasının iyi olacağı yönündeki bir soru üzerine, “Bakın Elazığ sahip olduğu avantaj ve fırsatlar ile zaten kendi başına teşvik içeriyor. Ülkemizde çok az il Elazığ’ın sahip olduğu avantajlara sahip. Bizim tek eksiğimiz bunu yeterince tanıtamamak. Bu konuda aslında son dönemde kurumlar arası iyi işbirlikleriyle önemli çalışmaları başlatmış bulunuyorsunuz. Bu yıl içerisinde yeni bir organizasyonun da müjdesini aldım. Bu tür çalışmaların devam etmesi ve Elazığ’ın kendi imkanları ile birlikte 4. Bölge desteklerinin yatırımcılara iyi anlatılması halinde Elazığ çok kısa bir sürede beklenen kalkınma hamlesini gerçekleştirecektir. Bakanlık olarak bunu yürekten destekliyoruz. Çünkü, kalkınmış bir Elazığ, Malatya’nın, Tunceli’nin, Bingöl’ün de kalkınma ve gelişmesini pozitif etkileyecektir. Çevredeki diğer illerin gelişmişliği de Elazığ’a olumlu yansıyacaktır. Bazı marka firmaların Elazığ’la yakından ilgilendikleri bilgisini aldım. Umuyorum bu kısa sürede gerçekleşecek ve Elazığ bölgede örnek bir il olacaktır” dedi.
 
KOSGEB VE FKA DESTEKLERİ
KOSGEB ve FKA Desteklerinin önemi üzerinde durularak, desteklerin artırılması ve eski yatırımlarla, atıl durumdaki tesislerin yeniden ekonomiye kazandırılması yönündeki soruları da cevaplandıran Bakan Yılmaz, bu konularda Ekonomi Koordinasyon Kurulunda görüşmelerin devam ettiğini, ancak önceliğin yeni yatırımlarda olduğunu vurguladı.
 
EL DOKUMA HALI VE AHŞAP MEVLANA İŞLEMESİ HEDİYE EDİLDİ
Toplantının ardından Bakan Cevdet Yılmaz’da Elazığ Halk Eğitim Merkezinde yapılan ahşap Mevlana tablosu ile el dokuma halı hediye edildi.
 
Bu haber 2338 defa okundu.
Ekleme Tarihi :18.8.2012 00:57:14
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.