Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
BU BAŞARI HEPİMİZİN
 
Elazığ TSO’da iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyanın bir çok ülkesinin, iç kargaşalar, savaş ve ekonomik krizlerle mücadele etmesine rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini belirterek, “Bu başarı iş dünyası ve tüm halkımızın fedakarca mücadelesi ve desteği ile elde edilmiştir” dedi.

Elazığ TSO’da düzenlenen toplantıya; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, F.Ü. Retörü Prof.Dr. Kutbettin Demirdağ, AK Parti Adana Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Necati Çetinkaya, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Şuay Alpay, Faruk Septioğlu ve Sermin Balık, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekedağ, Elazığ TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Kamu kurumu temsilcileri, iş dünyasının temsilcileri ve çok sayıda medya mensubu katıldı.
 

ŞEKERDAĞ’DAN TEŞEKKÜR
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Bakan Çelik’in Elazığ TSO’yu ziyareti vesilesiyle duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Bakanım, 06 Ocak 2012 tarihinde, İlimiz Milletvekilleri Sayın Şuay Alpay ve Sayın Faruk Septioğlu ile birlikte zatıalinizi makamınızda ziyaret ederek, Elazığ SGK İl Müdürlüğü binası altında faaliyet gösteren Odamız üyesi işyerlerinin mağduriyeti dile getirilmiş ve bu konuda destekleriniz talep edilmiştir.
Konu hakkında kısa süre içerisinde göstermiş olduğunuz girişimleriniz neticesinde sorun çözülmüş ve 20’ye yakın işletmemiz mevcut yerlerinde ticari faaliyetlerini devam ettirmektedirler.
Odamızı ziyaretiniz vesilesiyle öncelikle konuya yakın ilginiz nedeniyle teşekkürlerimizi arz ediyoruz”dedi.
 
YİMPAŞ İNŞAATININ SGK MÜDÜRLÜĞÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ TALEBİ
Başkan Şekerdağ, konuşmasında Yimpaş’ın yarım kalan inşaatının SGK İl Müdürlüğüne dönüştürülmesi talebini de bir kez daha dile getirerek, “Yine aynı ziyarette, Yimpaş’a ait yarım kalmış inşaatın SGK Genel Müdürlüğünce satın alınarak SGK İl Müdürlüğü’ne dönüştürülmesini talep etmiştik. Bu girişiminiz, metruk bir bölgenin yaşanabilir bir alana çevrilmesi noktasında Elazığ adına son derece önemli bir hizmet olacaktır.
İlimizin doğu ile batı bölgesi arasındaki kalkınmışlık ve gelişmişlik farklılıklarının da giderilmesine önemli bir katkı sağlayacak olan bu girişiminiz tüm vatandaşlarımızın yıllardan beri çözüm beklediği bir sorunu da ortadan kaldıracaktır.
Konu hakkında SGK Genel Müdürlüğünce bir çalışma başlatıldığını ancak sonuç itibarı ile henüz bir gelişme yaşanmadığını görmekteyiz. Elazığ adına önem taşıyan bu konuyu da yeniden değerlendirmenizi önemle istirham ediyoruz” şeklinde talebi dile getirdi.

 
TEŞVİK YASASI
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, 2012 yılında yayınlana Yeni Teşvik Yasası hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, “Malumunuz olduğu üzere 19 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Teşvik Yasası bölgemiz illerinin kalkınma ve gelişmesi, aynı zamanda kaynakların ekonomiye kazandırılması ve ülkemizin de en önemli sorunu olan istihdam artışına katkı sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Yayınlanmış olan yeni yasaya göre Elazığ gelişmişlik endeksi göz önüne alınarak 4. Bölgede yer almıştır. Ancak, baktığımızda ilimiz ülkemiz genelinde işsizlik sıralaması bakımından ilk 10 il arasında yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni ise yoğun bir göç alması ve iş alanlarının kısıtlı olmasıdır. Yeni teşvik yasasında 6. Bölge için sağlanmış olan Gelir Vergisi Stopaj Desteği ile Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği’nin Elazığ ilinde uygulanmıyor olması Elazığ adına çok büyük bir kayıp olmuştur. Odamızı arayan ve ziyaret eden çok sayıda girişimci bu iki konuyu sormakta ancak Elazığ’ın bu desteklerden yoksun olduğunu görünce yatırımdan vazgeçmektedirler. Bölge illeri açısından güvenlik, atlayıp, yetişmiş insan gücü, ulaşım ve yatırım imkan çeşitliliği açısından büyük avantajlara sahip olan ilimiz maalesef bu iki önemli desteğin olmaması nedeniyle müteşebbislerin ilgisine rağmen yatırım alamamaktadır” dedi.
 
TÜRKİYE DÜNYA DEVLETİ OLMA YOLUNDA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başkan Şekerdağ’ın konuşmasının ardından yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin geliştiğini, değiştiğini, dünya devleti olma yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Bu adımların arkasında hükümet olarak aldıkları önlemler ve tedbirlerin büyük katkısı olduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu: “Bunları icra eden bu aradaki boşluğu dolduran ve dünyanın dört bir tarafına Türkiye’de üretilen mamul maddeleri taşıyan, hammaddeyi taşıyan, katma değer üreten sanayi ve ticaret erbabı arkadaşlarımızın gayretlerinin bilincinde ve garkında bir hükümetiz.
Yani sizlerde bu müteşebbis ruhu olmamış olsaydı, biz bu başarıları elde edemezdik. Bunun için birlikte başardık bunu, 75 milyon olarak birlikte başardık. Ama özellikle iş adamımız, iş dünyamız, tüccarımız, sanayicimizin özverili ve gayretli çalışmalarıyla bunları gerçekleştirdik. Bunu şunu için söylüyorum. Bakın biz iktidarımız döneminde 10 yıllık süre içerisinde kriz üreten iktidar olmadık. Kendi bünyemizden kendimizden kaynaklanan ve milleti karşı karşıya bıraktığımız çok şükür bir kriz olmadı. Ama devraldığımız Türkiye’de kendi içimizden siyasi iktidarların, istikrarsızlıkların ürettiği bir krizle Türkiye devralmıştık. Oradan Türkiye’yi çıkardık ve öyle bir noktaya geldik ki sizlerin sayesinde, el birliği ile küresel krizlere karşı direnen bir Türkiye oluşturduk. Küresel krizlerin dünya ülkelerini, gelişmiş ülkeleri nasıl tahrip ettiğini hepiniz dikkatle izliyorsunuz. Avrupa’nın iki yakası bir araya gelmiyor. Dünyanın iki yakası bir araya gelmiyor. Ekonomide, ekonomik hayatta çok ciddi sıkıntıların yaşandığı bu sürecin arkasına baktığımız zaman arkasında küresel krizin yattığını görüyoruz. Küresel kriz bitti, geçti. Geçmedi. Geçmediği gibi dolayısıyla Türkiye bu zorluklar karşısında nasıl bu başarıyı elde etti derseniz oluşturulan bu sinerjiyle oldu” dedi.
 
TÜRK İŞ DÜNYASI YOĞUN BİR MÜCADELE VERDİ
Bakan Çelik, Türk iş dünyasının ekonomik büyüme ve krizlere karşı kalkan olmada çok büyük bir sorumluluğu yerine getirdiğini belerterek, “ Krizin en koyu olduğu dönem 2009 yıllarıydı, o dönemlerde gerek balkanlar gerek uzak doğu, gerek Afrika nereye seyahat ettiysem Sudan’ın en ücra köşelerinde bizim müteşebbisimizin bu meydana gelen durağanlığı yani yüzde 50 Avrupa birliğine olan ihracatın düşmesinin meydana getirdiği kaybı nasıl telafi ederim diye mal satışıyla ilgili pazarlık ve ciddi bir mücadele içerisinde olduğunu bizzat müşahede ettik. Onun için biz bu anlayışla daha çok şeyler başaracağımız inancı içerisindeyim. Biz sizlere güveniyoruz hükümet olarak ve sizler de bize güveniyorsunuz. Bu güveni boşa çıkarmama gayreti içereninde olacağız.”
 
TÜRKİYE’YE GIPTA İLE BAKIYORLAR
Bakan Çelik Türkiye’nin dünyada gıpta ile izlendiğini belerterek, “Şimdi doğuda savaş var. Yani yanıbaşımızda savaş var. Binlerce masum insan öldürülüyor, katlediliyor. Batıda iflas eden artık kredibilitesi sorgulanan devletler var. Şimdi Yunanistan iflas etti mi edecek mi kurtarılacak mı, verilen yüz milyar Avrolar nereye gidiyor bunu anlamak mümkün değil. Bu yalnız Yunanistan’la da bağlı değil. İspanya’nın durumu şunda ciddi sıkıntılar arzediyor. İtalya’nın durumu hiç hoş değil. Portekiz’deki durum hoş değil ve genel itibariyle 27 Avrupa ülkesindeki siyasi istikrarsızlığın ekonomiye nasıl yansıdığını hepimiz görüyoruz. Şimdi bunların ortasında Türkiye’nin bu başarısı ve ateş ve durağanlığın ortasında yeşeren Türkiye gerçekten bugün dünyada gıpta ile izleniyor. Herkesin özlemle Türkiye’ye övgü sözler söylediği toplantılara katılıyoruz.
 Son G20 toplantına Paris’te katılmıştım. İngiltere’nin çalışma bakanı dedi ki nasıl başarıyorsunuz bunu. Mesela nedir en önemli başarımız 4 yıl içerisinde 4 milyon istihdam gerçekleştirdik. 4 yıl önce 3 milyon 600 bin olan işsiz sayımız şuan 2 milyon 400 bine geriledi. Her yıl 800 bin yeni işgücüne katılım var. Bunları istihdam ediyoruz, bunlara iş buluyoruz, ayrıca stoktaki işsize de iş bulabilecek noktaya geldik. 2002 yılındaki işsizlik oranı yüzde 10,3. Şimdi ne Nisan ayı itibariyle yüzde 9. Hem tek haneye doğru gerilemeye başladık, ama her yıl 800 bin gencimiz iş gücüne katılıyor. Bu nasıl oldu bunlar. İşte bu yeşermenin neticesinde oldu. Akıllı politikalarla, akılcı politikalarla, milletimizin sağduyu hareket etmesi, milletimizin istikrarı tercih etmesi, istikrara yönelmesinin bir neticesi olarak bunlar karşımıza çıktı. İnşallah bunlar artarak devam edecek” dedi.
 

TÜRKİYE YÜZDE 8,5 BÜYÜDÜ
Bakan Çelik büyüme rakamlarının bu yıl da kırılmasını beklediklerini ifade ederek, “Bir rakam versem bu herhalde bizim özel sektöre nasıl baktığımızı, özel sektör dediğimiz zaman ne aldığımızı göstermesi açısından son derece önemli. Özel sektör sabit sermayesinin büyümeye katkısı on yıllar olarak bakıldığı zaman 93 ile 2002 arasında yüzde 20 iken 2002 ile 2012 arasında yüzde 40’a çıkmış. Bu özel sektöre ve hükümetin nasıl çalıştıklarını nasıl bir anlayışı ortaya koyduklarını göstermesi açısından önemli olduğu inancı içerisindeyim.
Yüzde 8,5 büyümeyi birlikte gerçekleştirdik. Yüzde 8,5 büyümeyi gerçekleştiğimizde bize yüzde 3,5 büyüyeceğimizi söylediler. Dünya bankası dedi ki Türkiye yüzde 3,5 ile yüzde 4 arasında büyür. Ama biz yüzde 8,5’u gerçekleştirdik. Bu yıl da yine yüzde 2’ler civarında büyüyeceğimizi söylüyorlar. İlk çeyreğe baktığımız zaman yüzde 3,5 büyüdüğümüzü görüyoruz. İnşallah yılsonu itibariyle sizlerin bu yaklaşımıyla, sizlerin bu bakılışıyla vatanperver yaklaşımınızla yeni mesafeler kat edeceğimiz ve beklenen rekorları kıracağımız inancı içerisindeyim.”
 
Bakan Çelik ve beraberindekiler Elazığ  TSO’daki toplantının ardından Elazığ’ın tarihi kapalı çarşısını gezerek esnaflarla sohbet etti ve ardından düzenlenen iftar yemeğine katıldı.
 
Bu haber 2188 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.8.2012 17:42:26
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.