Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Başçı: Kemer ikaz ışıkları sönmedi

 
Merkez Bankası Başkanı Başçı, daha önce yaptığı bir konuşmada sarf ettiği, ”Uçak piste indi, ama kemerleri çözmeyin” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Kemerlerimizi çözüp uçağın içinde dolaşmaya başlayalım mı? Henüz değil” dedi
 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Kemerlerimizi çözüp uçağın içinde dolaşmaya başlayalım mı? Henüz değil...” diye konuştu. Elazığ’da ‘Para Politikaları’ konulu toplantıda konuşan Başçı, 2011 yılı sonunda küresel kriz açısından yaptığı bir konuşmada sarf ettiği, “Uçak piste indi, ama kemerleri çözmeyin” sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:“Kemerlerimizi çözüp uçağın içinde dolaşmaya başlayalım mı? Henüz değil.. Avrupa tarafındaki problem zor bir problem. O yüzden biraz bekleyip oradaki gelişmeleri izleyelim. Şu anki gidişat gayet iyi. Herkes ne yapıyorsa aynen yapmaya devam etsin.”
Başçı, parasal genişlemeye de değindi ve şu ana kadar
Türkiye’deki verilerin nispeten daha olumlu olduğunu belirterek, “Önümüzü görelim, Para Politikası Kurulu’na kadar bir sinyal vermeyelim diye düşünüyoruz” dedi. Başçı, Avrupa’da çok genişlemeci bir para politikası izlendiğini, bankalar arası piyasada faizin daha düşük seviyelere gelebileceğini ve sıfıra yaklaşabileceğini söyledi.
 
Enflasyon revize edilebilir’
Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün de desteği ile yılsonu için yüzde 6.5 olan enflasyon tahminini aşağı revize edebileceklerini belirten Başçı, ancak bunun politikada bir gevşeme olarak nitelendirilmemesi gerektiğini, politikalarının gerektiği kadar sıkı olacağını söyledi. Başçı enflasyonda şu ana kadarki gelişmelerin kendi tahminlerinden bile iyi olduğuna da dikkat çekti. Başçı ayrıca, para politikasında temkinli duruşun süreceğini de sözlerine ekledi.  Enflasyon hedeflerinin yüzde 5 olduğunu anımsatan Başçı, “Alınacak mesafe var; düşüşün kademeli olarak devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.
 
‘Tasarruflar yetersiz’
Başçı, Türkiye’de hane halkı tasarruflarının yetersizliğine işaret ederek, “Hane halkının özellikle tüketicilerin aşırı borçlanmasının önüne geçer, buna mukabil kredileri firmalara, özellikle küçük ve orta boy firmalara verdirebilirsek, bankalarımıza bunu sağlayacak teşvik sistemlerini kurabilirsek rahat şekilde ekonomide hem iç hem dış talebin dengelenmesi gerçekleşecek” dedi.
Mevsimsellikten arındırılmış verilerde enerji hariç cari dengede neredeyse açığın kapatıldığına dikkat çeken Başçı, enerji dahil cari açığın da düşüşünü sürdürdüğünü belirterek, “Yılsonu cari açık tahmini 65 milyar dolar, gelişmelere bağlı olarak bunun altında gelebilir” dedi. Başçı kredi büyümesinin geçen yıl ortalarında yüzde 50 seviyesinde olduğunu da hatırlatırken büyümenin yüzde 10’lar seviyesine düştükten sonra şu an yüzde 20’lere geldiğini dile getirdi.
 
‘Doları rüzgârın seyrine bırakmayız’
TL için “makul seviyelere geldi” yorumunu yapan Başçı, konuşmasında TL’nin istikrarlı seyretmeye devam ettiğinin altını çizerken bunun da TCMB tarafından uygulanan politikaların etkili olduğunu gösterdiğine dikkat çekti. Erdem Başçı bundan sonra yapacaklarının döviz kurlarında oynaklığın diğer ülkelere göre daha düşük seviyelerde olmasını sağlamak olduğunu belirterek, “Döviz kuru açısından hedefimiz yok, ancak rüzgarın seyrine de bırakmıyoruz... TCMB yeni politikalar geliştirerek döviz alım ve satım müdahalelerini en aza indirmeye çalışıyor” dedi.
 
Rezervde ilk hedef ‘100 milyar dolar’
Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ılımlı büyümeye devam edeceğini belirten Başçı, ilk çeyrekte özellikle hava koşulları nedeniyle kendi beklentilerine uyumlu bir büyüme verisi görüldüğüne dikkat çekerken, “Yılın ikinci çeyreğinde GSYH’de önceki çeyreğe göre artı bir rakam bekliyoruz” dedi.  
Başçı, TCMB’nin mevcut 93 milyar dolar olan toplam döviz rezervlerinde yılsonuna kadar artışın süreceğini belirtirken “Yılsonunda rezervlerin 100 milyar doları geçeceğini tahmin ediyorum” dedi. Başçı, “İstanbul Altın Borsası İstanbul’da da saklama hizmeti sağlamaya başlayacak. Dolayısıyla bundan sonra Merkez Bankası kasasında saklanan altın rezervine ilave olarak İstanbul Altın Borsası’nda tutulan kısmı da başlatıyoruz ve altın rezervlerimizin daha büyük bir kısmı Türkiye’de tutulur hale gelecek” dedi.
 
DOLAR1.83 TL’YE YAKLAŞTI
ABD’de tarımdışı istihdamın beklentilerin altında artış göstermesi sonucu euro/dolar paritesindeki düşüş ve risk iştahındaki azalmanın yanı sıra Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın açıklamalarıyla önümüzdeki dönem para politikasında gevşemeye gideceği beklentilerinin de etkisiyle dolar/TL 1.83 seviyesine yaklaştı. Sepet bazında TL 2.04’ü aştı. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre haziranda tarım dışı istihdam 80 bin ile 90 bin olan beklentilerin altında artış kaydetti. 
Bu haber 2478 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.7.2012 14:06:59
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.