Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Yeni TTK TBMM'de kabul edildi

Başkan Şekerdağ: 1 Temmuz korkulu rüya olmaktan çıktı

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile bu kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’da değişiklik yapan yasa tasarısı, 27 Haziran 2012 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.
Yasanın, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı’nca onaylandıktan sonra, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

Değişikliklere ilişkin bir değerlendirme yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, şirketlerin en mahrem bilgilerinin bile paylaşımını içeren ve iş dünyasının tepkisini çeken çok sayıda maddenin değiştirilmesi ve kaldırılmasının önemli bir adım olduğunu söyledi.

Başkan Şekerdağ Değerlendirmesinde, “Kabul edilen yasa ile daha önce kamuoyunda büyük tepki gören, bazı uygulamalar değiştirildi, bir kısmı da bütünüyle kaldırıldı. TOBB öncülüğünde Odalarımızın da görüşlerinin alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunulan dosyada 60 konu üzerinde çalışma yapılması talep edilmişti. Bunların çok büyük bir kısmı yeniden düzenlendi. 50 yılı aşkın bir süreden beri uygulamada olan ve artık Türk ekonomi ve ticari hayatına dar gelen Türk Ticaret Kanununun değiştirilmesi gerekiyordu. Ancak bu yapılırken Türk işdünyasının rekabet gücünü azaltmadan, işlemleri kolaylaştırıcı, şeffaf, AB normlarında, bürokrasiden olabildiğince arındırılmış, kayıtdışılığı azaltıcı, adil ve gerek taciri gerekse vatandaşı mağdur edecek düzenlemelerden uzak bir düzenleme beklentimiz vardı. Baktığımızda mevcut çalışmanın iyi olduğu kadar çok sayıda iş dünyasını ve ticari hayatı son derece rahatsız edecek ve hatta bitme noktasına getirecek düzenlemeler olduğunu gördük. Sadece 46 maddenin hapis ile ilgili içerik oluşturması 1 Temmuz’dan sonra iş dünyasında kıyamet kopacağı izlenimi veriyordu. Yine aynı şekilde firma sahiplerinin ve firma ortaklarının borçlanması konusu, web sitesi hususu, denetleme hususu, banka varlıklarının ilanı vs. çok sayıda sıkıntılı madde bulunuyordu. Birliğimiz öncülüğünde bu maddelerin iptali ve yeni düzenleme yapılması hususundaki taleplerimizin olumlu karşılanmış olması iş dünyasına rahat bir nefes aldırmıştır. Korkulu bir rüya olan 1 Temmuz sonrasına iş dünyası olarak şimdi daha güvenle bakabiliyoruz.

Yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanacak olan Yönetmelik ile birlikte uygulama adımlarını daha net göreceğiz. Yasanın iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1334 defa okundu.
Ekleme Tarihi :28.6.2012 16:38:55
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.