Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
KAYITDIŞI EKONOMİ VE İSTİHDAM TARTIŞILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanmakta olan ve AB tarafından finansal destek sağlanan Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi “KİTUP” kapsamında Elazığ’da üç gün süren eğitim, seminer ve bilgilendirme toplantılarıyla gerçekleştirildi. Toplantıya katılan SGK temsilcileri ülkemizde kayıt dışılığın önlenmesi hususunda eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade ettiler.

Projenin birinci gün gerçekleştirilen tanıtım programına Elazığ Valisi Muammer Erol, İl Defterdarı Rıfat Özyünlü, SGK Genel Müdürlüğü Temsilcileri, SGK İl Müdürü Esat Ceylan, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökçe, ESOB Başkanı Cemil Erdem, Elazığ SMMO Başkanı İshak Canpolat, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Gökçe: Kayıtdışı Haksız Rekabete Yol Açıyor

Programda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökçe, kayıtdışı ekonomi ve istihdamın haksız rekabete yol açtığını ifade ederek, Elazığ TSO Üyeleri başta olmak üzere Elazığ iş dünyasının bu konuda hassa olduğunu ifade etti.

Gökçe konuşmasında, “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan, “Kayıtlı İstihdamın Teşviki” konulu eğitim ve konferanslar kapsamında, bugün Elazığ’da başlatılan etkinliğin, öncelikle ilimiz ve ülkemize yararlı olmasını diliyorum.

Gelişme yolunda olan ülkelerin, iktisadi sorunları içerisinde, diğer sorunlara nazaran, ayrı bir yeri ve önemi bulunan, kayıtdışı ekonomi ve peşinden getirdiği, kayıtdışı istihdam sorunu, ülkemizin de uzun yıllardır gündeminde bulunan ve üzerinde çok yoğun tartışmalar yapılan konulardan biridir.

Kayıtdışı ekonominin, nedenlerine ve sonuçlarına baktığımızda;

· Diğer ekonomik sorunlardan etkilenen ve bu sorunları etkileyen son derece kompleks yapı,

· Bazen bağımlı, bazen de bağımsız değişken halde, fakat daha da önemlisi sosyal, psikolojik, siyasi ve ahlaksal boyutların tamamıyla yakın ilgili olan,

· Teorik çapta birçok çözüm önerileri sıralanan fakat bir türlü ortadan kaldırılamayan bir sorun olarak değerlendirebiliriz.

Kayıtdışı istihdamın nedenlerine bakacak olursak;

MALİ VE EKONOMİK NEDENLER: Enflasyon, gelir dağılımı dengesizliği ve yoksulluk, vergilendirmenin yapısı ve oranlarının yüksekliği, defter tutma hadleri, SGK primlerinin yüksek olması,

HUKUKİ NEDENLER: Yasaların basit ve açık olmaması, sık değişkenliğe uğraması, cezaların caydırıcı olmaması, hukuki boşluklar, istisna ve muafiyetler, Kıdem Tazminatı Fonunun halen oluşmamış olması ve yasalara güven sorunu,

İDARİ NEDENLER: SGK ve Vergi İdaresinin organik yapısı, teknik yapı personel yapısı ve denetim mekanizması,

SOSYAL NEDENLER: SGK ve vergi ahlakı, işveren ve mükellef psikolojisi ve tarihsel nedenler olarak sıralayabiliriz. Bu çerçevede hem ekonomik hem de yapısal nedenlerin kayıtdışı ekonomiyi oluşturmada önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde kayıtdışı ekonominin bugünkü boyutlara gelmesine etken eden temel faktörün yapılan uzun soluklu araştırmalarda, “Kayıtdışı ekonominin istihdam yarattığı ve ekonomiyi dışsal şoklara karşı koruyan bir sübap olduğu” şeklindeki kanıdır.

Ancak biz iş dünyasının temsilcileri olarak kayıtdışı ekonomi ve istihdamın çok ciddi boyutlarda haksız rekabete yol açtığını ve bu durumun tüm ekonomik süreçleri olumsuz etkilediği kanaatindeyiz. Elazığ iş dünyasında da kayıtdışılık ile kayıtdışı istihdam yok denecek kadar azdır. Vicdani olarak da hiçbir üyemizin böyle bir konuda rahat olacaklarını düşünmüyoruz.

Bu vesile ile, bu eğitim ve konferansın yararlı sonuçlar doğurması dileklerimle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası adına başarılar diler, saygılarımı sunarım” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1647 defa okundu.
Ekleme Tarihi :17.4.2012 17:02:12
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.