Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı:

GÜNDEM YENİ TEŞVİKLER

Elazığ TSO Meclis Toplantısı, Elazığ Valisi Muammer Erol, AK Parti Elazığ İl Başkanı Mahir Sönmez, Bankacılık ve Finans Sektörü temsilcilerinin katılımı ile yapıldı. Toplantıda Yeni Teşvik sistemi değerlendirilirken, özellikle bedelsiz arsa tahsislerinde sorun yaşanmaması için ilin hazırlıklı olması ve finans sektörünün iş dünyasına desteklerini artırması talep edildi.

ÖNAL: Kalkınma Adına Önemli Bir Dönem

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, yeni teşviklerle birlikte ülkemizin ve ilimizin yeni bir döneme girdiğini belirterek, “İlimizde yatırım ve istihdamı artırmak için tüm kurum ve kuruluşlar olarak işbirliği içerisinde hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Önal yaptığı değerlendirmede, “Malumunuz olduğu üzere, Yeni Teşvik Yasası Sayın Başbakanımız tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde açımlanmıştır. Teşvik Yasasının son halinin Nisan Ayı sonuna kadar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Üzerinde uzun bir dönemden beri çalışılan ve temelinde ülkemiz ekonomisi için ciddi bir tehdit olan cari açığı azaltmayı hedefleyen yeni düzenleme özellikle ülkemizin önemli ithal ürünlerinin üretimini amaçlıyor.

6 bölgeden oluşan yeni düzenlemede iller Sosyal Gelişmişlik Endeksine göre sıralanmış olup, Elazığ 4. Bölgede yer almıştır. Yasa gereği OSB’lerde yatırım yapan işletmeler ise bir üst basamaktan yararlanacaklardır. Yani Elazığ OSB’de yatırımı yapacak işletmeler 5. Bölgeye sağlanan teşvik unsurlarından istifade edecektir. Dolayısı ile Elazığ OSB’nin çok ciddi manada arsa sorunun ortadan kaldırılması ve yeni alanların buraya kazandırılması önem taşımaktadır. Çünkü yasa önümüzdeki 10 yıl geçerliliğini koruyacaktır.

Üretimi amaçlayan bu desteklerle birlikte yakın bir tarihte istihdam ve tarımı teşvik edecek yeni bir düzenlemenin de geleceği Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından yine geçtiğimiz hafta açıklanmıştır.

Ülkemiz üretim ve istihdam açısından yeni bir döneme girmiştir. İlimizin bu yeni dönemden en iyi şekilde istifade etmesi için altyapısını tamamlaması ve hazırlıklı olması gerekmektedir. Burada en önemli konu bedelsiz arsa tahsisleridir. Başta OSB’de olmak üzere ilimizin diğer bölgelerinde bu konuda çok ciddi bir hazırlık yapılması gerekmektedir.

Diğer bir konu da birbirlerine et ve tırnak gibi bağımlı olan üretim ve finans sektörü arasındaki ilişkilerdir. Bu nedenle, geleneksel hale getirdiğimiz Meclis Toplantılarımıza kanaat önderlerinin davet edilmesi geleneğini bu ay ilimiz finans sektörü temsilcilerimizle gerçekleştiriyoruz.

Finans sektörü ile iş dünyası arasında bir takım sorunlar bulunuyor. Bu sorunların çözümü noktasında Yönetim Kurulumuz tarafından TOBB’ye ilgili sektör toplantılarında değerlendirilmek üzere rapor sunuldu. Bu raporun içeriğinde iş dünyasının finans sektöründen beklentileri bulunuyor. Bunlara çok kısaca değinecek olursak;

-              Rotatif ve Ticari Vadeli kredilerde aynı banka ülke genelinde tüm illerde standart bir faiz oranı uygulamamaktadır. Özellikle doğu illeri ile batı illeri arasında bir kıyaslama yapıldığında kredi faiz oranlarının Doğuda daha yüksek olduğu görülmektedir.

-               Sicil Affı hususunda 2009 yılında getirilmiş olan düzenlemeye rağmen, geçmiş yıllarda, çek, senet ve kredi hususunda sorun yaşayanların Merkez Bankası verilerindeki ‘kara liste’ uygulaması devam etmekte ve sicil affı sözde kalmaktadır.

-              Banka Şubelerinin, özellikle Bölgemizde şube inisiyatifinde kullandırılabilecek kredilerde iş dünyasına esnek bir yaklaşım göstermelerini bekliyoruz. Bununla birlikte ekspertiz ve dosya masraflarının toplamı kredi talep edenden tahsil edilmektedir. İpotekli gayrimenkullerin çözümünde de yine ipotek harçları kredi kullanandan alınmaktadır ki bu durum tepki çekiyor.

-              Yapılandırılmış olan eski borçların birkaç taksitinin gecikmesi halinde kümülatif olarak tüm alacak bankalar tarafından talep edilmekte bu durum ticaretle uğraşanları zor durumda bırakmaktadır.

-              Finans sektörü sigorta işlemlerinde de çok ciddi manada aktif rol oynamakta bu durum sigorta sektöründe yer alan işletmelere ekonomik kayıp olarak yansımaktadır.

Bu ve buna benzer konularda Odamıza üyelerimiz başta olmak üzere ilimizde ticaretle uğraşan kesimlerden şikayetler gelmekte ve Odamızdan çözüm beklenmektedir.

Yeni Teşvik Sistemiyle birlikte iş dünyasının finans sektörü ile olan ilişkilerinde bu dönemde çok ciddi bir canlanma yaşanacaktır. Dolayısı ile finans sektörünün ilimize gelecek yerli ve yabancı tüm müteşebbislere yeni yatırımlar kazandırılması noktasında daha yapıcı, destek olucu, yol gösterici ve ilin kalkınma ve gelişmesinin bir parçası olarak rol almasını beklemekteyiz.

Bu dönem içerisinde finans sektörümüzün temsilcileriyle bir istişare yapmak istiyoruz. Biz finans sektörümüzden beklentilerimizi ifade ederken, onların iş dünyasından beklentilerinin ne olduğu, yada yapılması gerekenler var ise bunların neler olduğunu kendilerinden öğrenmek istiyoruz” dedi.

EROL: Elazığ Bölgenin Çekim Merkezi Olabilir

Toplantıda Elazığ Valisi Muammer Erol, sağlanan yeni teşviklerin ülkemiz ve bölge açısından önemli olduğuna işaret ederek, “İlimiz GSMH oranı ile, dağılımda 4. Bölgede yer almıştır. Yatırımların OSB’de yapılması halinde müteşebbislerimiz 5. Bölge desteklerinden yararlanacaklardır. Yine Elazığ bilindiği gibi ülkemizin en büyük Turizm Gelişim Bölgesidir. Yeni düzenlemede bu bölgelere yapılacak yatırımlarla birlikte yine Elazığ için önemli bir değer olan madencilik yatırımları da 5. Bölge desteklerinden istifade edecektir. Dolayısı ile Elazığ’da turizm, madencilik ve eğitim alanlarına yapılacak yatırımlar 5. Bölge desteklerinden istifade edecektir. İlimizin sosyal, kültürel ve yaşanabilir bir kent olması avantajlarını da göz önünde bulundurduğumuzda bölgenin yatırımlar açısından çekim merkezi olabilecek bir konumdadır. Bu sürecin kurumlar arasında çok iyi diyaloglarla iyi değerlendirilmesi halinde Elazığ adına önemli kazanımlar elde edebileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

ŞEKERDAĞ: Altyapının Hazır Olması Önem Taşıyor

Toplantıda bir değerlendirme yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da yeni düzenlemenin ülkemizin cari açığına neden olan ithal ürünlerin ülkemizde üretilmesini esas olarak temel aldığını ifade ederek, “Bu anlamda ülke ekonomisi için önemli kazanımlar sağlanabilecektir. Ancak bölge için bu anlamda beklentinin yüksek tutulmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü, güvenlik başta olmak üzere, lojistik, pazarlama ve finans ayağı olmadan bir bölgeye yatırım kazandırılması çok zordur. Bölgemiz illerinin büyük bir kısmı bu önemli ayaklardan yoksundur. Dolayısı ile iki üç yıl sonra ‘Teşvikler Bölgeye Yaramadı’ başlıklı haberlerin medyada yer bulması sürpriz olmayacaktır. Elazığ bu anlamda Sayın Valimizin işaret etmiş olduğu gibi avantajları olan bir il. Turizm Gelişim Bölgesinde yer almamız, madencilik, eğitim gibi sektörlerde ilin potansiyelinin bulunması ve mevcut bir OSB’nin varlığı önemli avantaj teşkil ediyor. Özellikle bu dönemde yatırımların 5. Bölge desteklerinden istifade etmesi için yatırımcıların OSB tercihleri olacaktır. Bu nedenle bedelsiz arsa tahsislerinde sorun yaşanmaması adına Elazığ OSB’nin büyütülmesi önem taşıyacaktır” dedi.

SÖNMEZ: Elazığ Önemli Kazanımlar Elde Edecek

AK Parti Elazığ İl Başkanı ve Elazığ TSO Meclis Üyesi Mahir Solmaz’da Elazığ TSO Meclisine teşekkür ederek, “Toplantıda hem siyasi kimliğim hem de Elazığ TSO Meclis Üyesi olarak yer alıyorum. Öncelikle, iş dünyasının sorunlarının gündeme taşındığı ve ilgili tüm kesimlerin bir araya getirilerek çözüm arayışında bulunulduğu Elazığ TSO Meclis Toplantıları için, başta sayın Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanımıza teşekkür ediyorum. Toplantıya katılarak büyük destek olan Sayın Valimize ve Finans ve Bankacılık Sektörü temsilcilerimize de teşekkür ediyorum. Yeni Teşvik Yasası elbette tüm kesimlerin bir anda memnuniyetini sağlamayacaktır. Ancak, Ülke gerçekleri göz önünde bulundurularak illerin yerleri TÜİK verileri esas alınarak belirlenmiştir. Sayın Başbakanımızın da ifadesine yer aldığı gibi illerin TÜİK verileri değiştiğinde teşviklerle ilgili bulundukları yer de değişebilecektir. Ancak, Sayın Valimiz ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın ifade ettikleri gibi Elazığ sıradan bir Anadolu kenti değil. İlimizin bir çok potansiyeli ve avantajı var. İnanıyorum ki, bu avantajlarımızla Elazığ bu dönemde önemli yatırımlar çekecektir” dedi.

FİNANS SEKTÖRÜ ELAZIĞ İŞ DÜNYASININ YANINDA

Finans sektörü temsilcileri de Meclis Başkanı Nuri Önal’ın yaşanan sorunlarla ilgili belirlemiş olduğu sıkıntıları genel merkez nezdinde değerlendirileceğini ifade ederek, ilin kalkınma ve gelişmesinin bankacılık ve finans sektörünün de gelişmesi anlamı taşıdığını söylediler.

Toplantıya katılan Banka ve Finans Sektörü Elazığ Şube Müdürleri, bir bir söz alarak başta yeni teşvik yasası olmak üzere bankalarla özel sektör arasındaki ilişkileri değerlendirdiler. Banka müdürleri özellikle iş dünyasında yer alan firmaların bankacılık hizmetlerinden daha üst seviyede istifade etmelerini ve tüm işlemlerini bankalar üzerinden yapmalarının işletmeleri açısından önemli olduğunun altını çizdiler.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1605 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.4.2012 11:14:11
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.