Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
YENİ TEŞVİK PAKETİNDE ELAZIĞ 4. BÖLGEDE YER ALDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 05 Nisan 2012 tarihinde Yeni Teşvik Paketi’ni açıkladı. Pakete göre Elazığ 4. Bölgede yer aldı. Açıklanan yeni düzenlemede ülkemiz 6 bölgeye ayrılarak iller bu bölgelere göre yeni sistemde desteklerden istifade edebilecek.

Yeni Teşvik Paketini değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, yeni sistemin özellikle, cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin yatırım ve üretiminin artırılmasını hedeflediğini belirterek, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan ve ekonomimizin geleceğini tehdit eden bu sorunla ilgili atılan adım büyük önem taşıyor. Paket sadece bu özelliği ile bile ülkemiz için önemli kazanımlar sağlayacaktır” dedi.

Elazığ’ın 4. Bölgede yer almasını da değerlendiren Başkan Şekerdağ; “Elazığ 2009 yılında yayınlanan Bölgesel ve Sektörel Teşvik Yasası’nda en fazla teşvikin verildiği 4. Bölge de yer almaktaydı. Elazığ bu dönemde 110 Yatırım Teşvik Belgesi ile TRB1 İlleri arasında ilk sırada yer almıştır. Ancak, bu 110 yatırımın ekonomiye kazandırılması noktasında elde edilen başarı yüzde 10’lar seviyesindedir. Yatımcılarımız özellikle yatırım aşamasında çok ciddi ihtiyaç duydukları kredi imkanı bulamıyor ve bedelsiz arsa tahsislerinde çok ciddi sorunlar ve bürokrasi söz konusu. Altyapısı olmayan alanlar yatırım yeri olarak gösteriliyor. Yatırımcı mevcut kaynağının tümünü harcasa ancak bu alanın altyapısını hazırlayabilir. Bu nedenle bir çok yatırım hayata geçemiyor. Oda olarak tüm bunları paketin hazırlık aşamasında ilgili bakanlıklara dosyalar halinde takdim ederek, girişimcilerin yatırım aşamasında desteklenmesini talep ettik. Yeni paketin uygulaması ile ilgili kurumlara yakın bir tarihte genelgeler gelecektir. Umuyoruz ki, uygulamada daha pratik bir yaklaşım getirilerek girişimcilerin talepleri daha süratli ve beklentileri karşılayacak şekilde yerine getirilir.

Yeni düzenleme, Genel Teşvikler, Bölgesel Teşvikler, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki ve Stratejik Yatırımların Teşviki olarak dört ana bileşen üzerinde oluşturuldu. 6 bölgeye ayrılan illerin dağılımı ise TÜİK verilerine göre belirlendi. TÜİK verilerinin değişmesi halinde illerin bulundukları bölge değişiklikleri de olacaktır. İlimizin çeşitli göstergeleri Doğu Anadolu Bölgesindeki bir çok ilden yüksek olduğu için 4. Bölgede yer almıştır. Bu nedenle biz niye 6. Bölgede yer almıyoruz diye itiraz etmenin mantığı yoktur. Çünkü Türkiye’deki 81 ilin o zaman böyle bir hakkı olacaktır. Daha önce 4. Bölgede yer alan Elazığ yeni düzenlemede yine 4. Bölgede kalmıştır. Destekler noktasında da mevcut tüm destekler devam etmektedir. Yasanın henüz uygulanması ile ilgili talimatlar yada genelge elimizde değildir. İlk açıklamalara göre baktığımızda desteklerin oranları ve süreleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. 6. Bölgede yer alan işletmeler bu destekleri 10 yıl alacak iken, Elazığ 7 yıl faydalanacaktır. Bir de, stopaj desteğinden istifade edemeyecektir. Bunun dışında, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi desteği uygulanması devam etmektedir. Tüm bu desteklerin oranları 6. Bölge ile diğer bölgeler arasında kademeli olarak değişmektedir.

Bununla birlikte 5. Bölge diye adlandırılan stratejik yatırımlar Türkiye’nin hangi ilinde yapılırsa yapılsın zaten aynı desteklerden istifade edecektir. Yine turizm, madencilik, eğitim, taşımacılık gibi büyük yatırımlarda standart olarak değerlendirilmektedir. Turizm Gelişim Bölgesi içerisinde yer alan Elazığ aynı zamanda madencilik hususunda da önemli bir avantaja sahip, dolayısı ile yeni düzenleme bu sektörlerde en fazla Elazığ’da hayat bulacaktır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak yayınlanan yeni paketin ülke ekonomisi adına önemli bir kazanım olacağına ve özellikle cari açığa neden olan ithal ürünlerin ülkemizde üretilmesine başlanacağına inanıyoruz. Bu anlamda ülke ekonomisi için büyük bir değer yaratacaktır. Ancak, tüm göstergeler itibarı ile Ülkemizin en geri kalmış yöresi olan Doğu Anadolu Bölgesinin kalkınma ve gelişmesi, kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve işsizliğin önlenmesi hususunda en büyük sorunlardan biri öncelikle güvenlik, ikincisi ise yatırımcının yatırım aşamasında en fazla ihtiyaç duymuş olduğu risk sermayesidir. Yeni düzenlemede 5-7 yıl ödemeli ve sabit faizli KOBİ kredisi ihtiyacının karşılanması noktasında bir düzenleme yok. Bankaların kredi kullandırmadaki kriterleri belli. Özellikle teminat konusunda sıkıntılı olan bölge insanının bu beklentisi yeni düzenlemede yer almıyor. Bu nedenle biz teşviklerin dudak uçuklatan cinsten olması gerektiğinin altını çizmiştik. Bölge için bu beklentimiz gerçekleşmedi.

Sonuç olarak, Ülkemizin kalkınma ve gelişmesini, cari açığı azaltmayı ve stratejik ürünlerin üretimini hedefleyen önemli bir çalışma ortaya konulmuştur, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi…

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Bu haber 1524 defa okundu.
Ekleme Tarihi :6.4.2012 12:40:43
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.