Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
AJANSIN GÜÇLENDİRİLMESİ VE DESTEKLERİN ARTIRILMASI

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansı yetkileri ve desteklerinin artırılması konusunda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a dosya takdim etti.

Fırat Kalkınma Ajansı’nın Bingöl’de yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Ajans destekleri ve yetkileri doğrultusunda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a tespitleri ve iş dünyasının beklentileri hakkında bilgiler verdi.

Başkan Şekerdağ konu hakkında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a takdim ettiği dosyasında beklentilerini şöyle özetledi:“Bölgemizin kalkınma ve gelişmesi açısından son derece önemsenen ve tüm kesimlerin büyük beklentileri bulunduğu Kalkınma Ajanslarının mali yapılarının güçlendirilmesi ve yetki/sorumluluklarının artırılması son derece önemli bir çalışma olacaktır.

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerine hizmet vermekte olan Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2011 ve 2012 yılları itibarı ile ayrılmış olan hibe destek miktarı ortalama 36 milyon TL’dir. 4 il için ayrılan bu kaynak ne STK’ları, ne KOBİ’lerin nede gider kurum ve kuruluşların taleplerini karşılamaya yetecek bir kaynak değildir. Ajansın bölgeye katkı sağlaması hususunda kaynaklarının ve yetkilerinin artırılması önem taşımaktadır. Bünyesinde çok sayıda uzman barındıran Ajansların bürokrasiyi azaltıcı ve yatırımcıları yönlendirici sorumluluk ve rol üstlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Yatırım Teşvik Belgeleri, Bedelsiz Arsa talepleri, ÇED Raporları, OSB denetimleri gibi doğrudan yatırımları ilgilendiren konularda Ajanslar tam yetkili kılınmalıdır. Yetki karmaşası ve kurumlar arasında boğulan yatırımcılar tek elden bilgilendirilmeli ve talepleri karşılanmalıdır. Müteşebbisler yatırım hususunda çok sayıda kurum ve bürokrasi nedeniyle yatırımdan vazgeçmekte yada talepleri kurumların dosyaları arasında kaybolmaktadır.

İş dünyası olarak bizler Kalkınma Ajanslarının uzman ve altyapı imkanlarından daha fazla istifade etmek istiyoruz. Ancak, Ajansların mevcut haliyle görev yetkileri ile bütçelerinin çok sınırlı olması beklentilerimizi karşılama noktasında yetersiz kalmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise Yönetim Kurulu’nun yetkileri ile kullandırılan desteklerde firma seçim kriterleridir. Kalkınma Ajansı tarafından destek alacak firmaların tespitinde bağımsız denetçilerin seçimi esas alınarak Yönetim Kurulu’na noter işlevi kalıyor. Oysa Yönetim Kurulu Üyeleri illerdeki yatırımların tespitinde önemli rol oynamalıdır. Çünkü illerini en yakından tanıyan kişilerdir. Bununla birlikte desteklerde bilanço ve firmanın büyüklüğü esas kriter olarak alınıyor. Bu durumda gerçekten desteğe ihtiyacı olan ve yatırım yapacak girişimler yerine kurumsallaşmış firmalara destekler sağlanıyor. Bu durum bölge illerine KOBİ statüsünde küçük yatırımların kazandırılması ve istihdam sağlamasının önünde bir engel olarak durmaktadır”

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Bu haber 1613 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.3.2012 13:20:54
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.