Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
DIŞ TİCARET SEMİNERİ
 
Elazığ TSO ve DAİB işbirliğiyle yapılan “Dış Ticaret Semineri” yoğun ilgi gördü.

 
Kısa adı DAİB olan Erzurum Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile Elazığ TSO tarafından düzenlenen “Dış Ticaret Semineri” Elazığ TSO konferans salonunda geniş bir katılımla yapıldı.
Seminere, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, DAİB Genel Sekreteri Fikret Kabakuş, DAİB Yönetim Kurulu Üyeleri, Elazığ TSO Üyeleri, STK temsilcileri, Fırat Üniversitesi Öğrencileri ve ilgililer katıldılar.
Şekerdağ: Hedefimiz 1 milyar dolar ihracat
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar dolar olan ihracat hedefine paralel olarak Elazığ’ın ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi.
Şekerdağ konuşmasında, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Üyelerimizi ihracata hazırlama, yeni pazarlar bulmalarına katkı sağlama ve Dış Ticaret Desteklerinden istifade etmeleri hususunda, bugüne kadar önemli faaliyet, girişim ve çalışmalar gerçekleştirdik. Bugün de yine bu önemli etkinliklerden birini Erzurum’da bulunan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğiyle müşterek yapıyoruz. İlimizin ihracat kapasitesinin yüksek olmasına karşın, bugün istenilen noktada olmadığını görüyoruz. Bunun başlıca nedenleri arasında, kurumsallaşma eksikliği, firmalarımızın dış ticaret düşüncesinin olmaması ve dünya ticaretine entegre olmakta yaşanan sıkıntılar gelmektedir. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Odamız kayıtlarında ilimizden 2011 yılında 58 firmanın 40 milyon dolar ihracat yaptığını görmekteyiz. Oysa sadece KOSGEB veritabanımızda KOBİ statüsündeki işletme sayımız iki binler seviyesindedir. Dolayısı ile ilimizdeki ihracatçı firma sayısının en az 200-250 olması gerekmektedir.İşte Oda olarak bu eksikliğin giderilmesi için, eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri ile işletmelerimizin dış ticarete hazırlanması etkinliklerine özel bir önem verdik. İGEME, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, DAİB gibi konusunda uzman kurum ve kuruluşlarla, bugüne kadar önemli faaliyetler yaptık. Bu girişim ve çalışmalarımız devam etmektedir.
Yine Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin Elazığ’da bir Şube açması ve İlimizde Gümrük Müdürlüğü kurulması için çok yoğun bir gayret gösterdik. DAİB Yönetim Kurulumuz Elazığ’da bir şube açılması konusundaki talebimizi uygun görmüştür. Yine 2011 yılının 12. ayı itibarı ile yoğun girişimlerimiz sonucu Elazığ’da Gümrük Müdürlüğü kurulmuş bulunmaktadır.Elazığ Havaalanını havalimanına dönüştürülmesi, Gümrük Müdürlüğünün açılması ve İhracatçılar Birliğine bağlı bir şubenin Odamız bünyesinde açılması ile birlikte, ihracat noktasında aslında son derece önemli bir altyapı tamamlanmış olacaktır.
Odamız tarafından uygulanmakta olan “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” projesi ile de, yaklaşık 90 firmamız dış ticaret ile ilgili çok kapsamlı bir eğitim programına katılarak dış ticarete hazırlanacaklardır.
Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmada ülkemizin dış ticaret hedeflerinin revizyonu yapılmış ve ihracat potansiyeli olan iller belirlenmiştir. Bu iller arasında Elazığ’da yer almaktadır. 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı ve 500 milyar dolar ihracatı hedefleyen Ülkemizin bu hedefine ulaşmasında en büyük rol firmalarımızın uluslar arası piyasada yer almasına bağlıdır. Oda olarak tüm bu çalışmalarımızı ilimizin 1 milyon dolar ihracat kapasitesine ulaşması için gerçekleştiriyoruz” dedi.
Önal: Önemli Çalışmalar ve Girişimler Yaptık
Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal’da yaptığı değerlendirmede, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimiz ihracatının yükseltilmesi noktasında önemli girişim ve çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Sayın Başkanımız biraz önce ilimiz ihracatının yükseltilmesi noktasında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu çalışmalara ilave olarak geçtiğimiz hafta ilimizi ziyaret eden Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya Odamızın bazı taleplerini yazılı olarak takdim ettik. Yine Sayın Bakanımızdan ilimizde İhracatçılar Biriliği Şubesi noktasında da talebimizi ifade ederek destek sözü aldık. Tüm bu girişim ve çalışmalarımız ilimizin her anlamda kalkınma ve gelişmesine katkı sağlamaktır. Umuyorum ki, tüm bu girişimlerimiz çok kısa bir süre içerisinde sonuçlanacaktır”dedi.
Kabakuş: Elazığ İhracat Potansiyeli Yüksek Bir İl
Toplantının açılış konuşmasını yapan DAİB Genel Sekreteri Fikret Kabakuş, Elazığ’ın ihracat potansiyelinin yüksek olduğunu beliterek, “Elazığ ihracat açısında önemli potansiyele ve kaynaklara sahip olan bir il. Özellikle maden ve mermer konusunda çok ciddi bir avantajı var. Bununla birlikte inşaat malzemeleri, gıda, tekstil, pvc, mobilya, döküm gibi ürün çeşitliği açısından ihracat ürünleri de mevcut. Ancak baktığımızda ilin bu zengin ihracat ürünleri Elazığ üzerinden pazarlanmıyor. Üretim ve ihracat yapan çok sayıda tesis, ihracatını İstanbul üzerinden gerçekleştiriyor. Buradan sesleniyorum, Elazığ’ın kaynaklarını kullanıp çok ciddi kazançlar elde eden firmalar lütfen ihracatlarını Elazığ üzerinden yapsınlar ki, ilin sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi doğru olarak belirlensin. 2011 yılında ilin 40 milyon dolar ihracatı gözüküyor. Oysa, Elazığ’ın gerçek ihracatı 600 milyon dolar seviyesinde. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası iki kez burada İhracatçılar Birliğimize bağlı bir şube açılması girişiminde bulundu. Bakanlık, İlde Gümrük Müdürlüğü olmadığından bu talebi geri çevirdi. Biz DAİB olarak Yönetim Kurulu kararı ile Elazığ TSO’nun bu talebini uygun görmüştük. Şimdi Elazığ TSO’nun yoğun gayreti ile Elazığ’da Gümrük Müdürlüğü kuruldu. Ancak bu kez de İhracatçılar Birliği Şubesi için en az 200 milyon dolar ihracat şartı getirildi. Elazığ resmi rakamlara bakıldığında yine bir hak iddia edemiyor. Oysa ilde üretilen Ferrokrom, Çimento, Mermer ve Şarap ihracatına baktığımızda rakam 600 milyon doları buluyor. Elazığ için büyük bir haksızlık bu. Ben Elazığ TSO Yönetimini ilin ihracatını yükseltme noktasında vermiş olduğu mücadele nedeniyle kutluyorum. İnanıyorum ki, Elazığ’ın ihracatçı firmaları ihracatlarını Elazığ Üzerinden yaparak ilin gerçek rakamlarla anılmasına katkı sağlayacaklardır” dedi.
Özken ve Yılmaz’dan Seminer
Yapılan konuşmaların ardından Gediz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Ahmet Özken ve Mutlu Yılmaz tarafından, Dış Ticarette Kullanılan Belgeler, İhracata Yönelik Devlet Yardımları ve E- Beyanname Uygulamaları hakkında sunu eşliğinde bir seminer verildi.
Katılımcılara Sertifika Verildi…
Yaklaşık altı saat süren seminerin ardından, kayıt yaptıran 267 kişiye düzenlenen tören ile sertifikaları verildi.
 

Bu haber 1970 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.3.2012 13:03:55
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.