Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 
SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE ARTIŞ
 
Sanayi üretim endeksi, Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 arttı.
 
Konu hakkında bir değerlendirme yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, sanayi üretiminin kalıcı olması ve cari açığın azaltılması için öncelikle yeni teşvik sisteminin üretimi desteklemesi gerektiğini belirtti. Başkan Şekerdağ değerlendirmesinde, “Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan 2012 yılı Ocak ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1.5 artış göstermiştir.
Ancak 2011 yılı Aralık ayı sanayi üretimimize bakıldığında ise 3.1 gibi önemli bir azalış yaşanmıştır. Dolayısı ile sanayi üretiminin 2011 yılı ortalamasını yakalaması zor görülmektedir.
İş dünyası olarak beklentimiz sanayi üretim artışının en az 3.5 olması yolunda idi. Bu azalışta mevsimsel nedenler elbette belirleyicidir. Ancak, üretimdeki düşüşün sert olması 2012 yılı sanayi üretim artışının 2011 yılının gerisinde kalacağını göstermektedir.
Türkiye açısından işin kilit noktası aslında bu ay içerisinde açıklanması beklenen Yeni Teşvik Sistemindedir. Bunun için yeni teşvik paketinin ithale alternatif üretimi geliştirici ama aynı zamanda uluslararası rekabet imkânı da olan alanlara yöneltilmesi en temel noktayı oluşturmaktadır. Yoksa sadece aynı ürünü içeride üretmeye çalışma anlamında verilen teşvik orta ve uzun vadede kaynakların boşa kullanılması anlamına gelir. Zaten bu nedenle de teşvikte önemli olan, teknolojiyi takip edebilen veya uluslararası rekabette avantaj sağlayabilecek ve bir süre sonra da kendi ayakları üzerinde durabilecek alanlara yönelik olmasıdır.
Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi için ise durum çok daha farklıdır. Çünkü bu bölgeler ülke ekonomisi açısında en geri kalmış yörelerimizi oluşturmaktadır. Bu bölgelerde sanayi üretimini teşvik etmek ve kaynakları ekonomiye kazandırmak için teşviklerin iş dünyasını bu bölgeye yönlendirecek destekler içermesi gerekiyor. Ancak önce güvenlik sorunu ve ardından müteşebbislerin yatırım aşamasında desteklenmesi gerekiyor. Umuyoruz bu beklentilerimiz karşılanarak bölge illerinin ülke ekonomisine ve sanayi üretim artışına katkısı artırılır” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1730 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.3.2012 13:51:24
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.