Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Yeni Çek Kanunu Meclis'ten geçti
Çek Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda 31.01.2012 tarihinde kabul edildi. Kanuna göre karşılıksız çek kesenlere hapis cezası verilmeyecek. Onun yerine, Cumhuriyet Savcısı'nın kararı ile 10 sene çek yazma ve çek hesabı açma yasağı getirilecek. Yasaklılık durumu ile ilgili kayıtların tamamı Merkez Bankası'nda tutulacak. Karşılıksız kalan çek bedelinin faiziyle birlikte ödenmesi durumunda yasak kaldırılacak.
Çeki dolandırıcılık için kullandığı belirlenenler için de TCK'nın ilgili maddeleri devreye girecek. Dolayısıyla bu durumda hapis cezası verilebilecek. Çek yazma ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılacak başvuru ve itirazlar hakkında da Kabahatler Kanunu uygulanacak.
Ayrıca TBMM Genel Kurulu'nda yasaya eklenen bir madde ile karşılıksız çek suçunda dava zaman aşımı süresi 6 aydan 3 seneye çıkartılırken; bu suçtan cezaevinde bulunan bin 457 kişinin serbest kalmasının yolu da açıldı.
Yeni Çek Kanunu ile bankaların sorumluluğu artıyor. Bu çerçevede banka ibraz eden dışında hamile, vaktinde ibraz edilen her çek yaprağı için; karşılığının hiç bulunmaması halinde, çek bedeli bin Türk Lirası (TL) veya üzerinde ise bin TL, çek bedeli bin TL'nin altında ise çek bedelini ödeyecek. Karşılığının kısmen bulunması halinde de çek bedeli bin TL veya altında ise kısmi karşılığı bin TL'ye tamamlayacak, çek bedeli bin TL'nin üzerinde ise kısmi karşılığa ilave olarak bin TL'yi ödeyecek.
Çekte yazılı baskı tarihinden itibaren 5 sene içinde ibraz edilmemesi halinde, muhatap bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutara dair sorumluluğu sona erecek. Bankalar, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 1 ay içinde yeni çek defterlerini bastıracak. Bankalar, 31 Aralık 2012'ye kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verecek ve ellerindeki eski çek defterlerini imha edecek. Eski çeklerin hukuki geçerliliği devam edecek.
 
Şekerdağ: Yasanın ticarette güven ortamını bozmaması gerekiyor
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Yeni Çek Yasası ile ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmede, yeni yasanın ticarette güven ortamını sarsmamasının önem taşıdığını ifade ederek, “AB uyum yasaları çerçevesinde hazırlanan yasa ile yargıtayın yükünün hafifletilmesi ve kamuoyundan gelen konu hakkında eleştirilerin asgariye indirilmesi hedeflenmiştir. AB ülkelerinde ticaret belli kurullar ve toplumun genel alışkanlıkları ile icra edildiğinden ülkemizdeki gibi çek konusunda sorunlarla karşılaşılmamaktadır. Ancak, ülkemizde durum AB gibi değil. Terör konusunda yasalarda farklı düzenlemeler ülkeyi uçuruma götürebileceği gibi sosyal hayatı düzenleyen her türlü hususta da ülke gerçeklerine göre yasalar düzenlenmelidir. Bugün, AB ülkelerine uyan her konunun ülkemize uyması düşünülemez. Bu nedenle ülke gerçekleri göz önüne alınarak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Önemli olan husus ticaretin güven ortamını sarsıcı bir çok insanı mağdur edici bir ortama müsaade edilmemesidir. Bu noktada iyi niyetle hazırlanan ve vatandaşlarımızın çeşitli sıkıntılarla mağdur duruma düşmesini önlemeyi amaçlayan bu yasanın iş hayatında kötü niyetli kullanılmaması ve ticaretin güven ortamını sarsmamasını diliyoruz.”dedi.
Bu haber 1505 defa okundu.
Ekleme Tarihi :2.2.2012 13:28:21
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.