Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
" VESAYET, DEKOKRASİ VE YENİ ANAYASA" KONFERANSI

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu ve Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği tarafından düzenlenen “Vesayet Demokrasi ve Yeni Anayasa” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek konuşmacı olarak katıldı.

 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ , Baro Başkanı Adnan Demir, Elazığ Kadın Girişimciler Başkanı Nuran Tekocak ve çok sayıda davetli katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nuran Tekocak, yeni anayasa yapım sürecine katkıda bulunmak amacıyla böylesine bir konferansı tertip ettiklerini ifade etti.
Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Serpil Bulut ise, yeni anayasa katkıda bulunmak için öncelikle konuyu doğru anlamak gerektiğini düşündüklerini ve bu sebeple bu konferansı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ ise mevcut anayasanın artık toplumun ihtiyacını karşılayamadığını, bu sebeple tüm toplumu rahatlatan bir anayasa beklentisi içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Şekerdağ konuşmasında, “Tüm toplumun üzerinde mutabakata vardığı ve ülkemizi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirecek olan altyapının oluşturulmasında şüphesiz yeni bir anayasa ve yeni bir Türk Ticaret Kanununa ihtiyaç vardır. İş dünyası olarak öncelikli beklentimiz çağın gerekleri ve toplumun beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir anayasanın hazırlanmasıdır.”dedi.

Konuşmaların ardından kürsüye gelen emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek ise "Vesayet demokrasi ve yeni anayasa" konulu konferansını verdi. İnsanın huzur ve mutluluğunun her şeyin üzerinde olduğunu ifade eden Petek, devletin insanların mutluluğu için var olduğunu, dolayısı ile herkesi mutlu eden bir anayasaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi. 1961 ve 1982 Anayasalarının hazırlanmasında milletin rolünün olmadığını, bunların darbe sonucu dayatmalarla yazdırılan anayasalar olduklarını belirten Petek, milletin taleplerinin yeni anayasa hazırlanırken dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Petek konuşmasında, “40-50 sene sonraki nesillerin hayatlarını vesayet altına alacak bir anayasa hazırlamaya hakkımız yok. 50 sene sonra çıkacak ihtiyaçlara göre dönemin neslinin kendi anayasalarına çeki düzen verme hakları olmalı. Bugün de aynı şeyler geçerli. Artık mevcut elbisenin dar geldiği konusunda bir toplumsal mutabakat var. O halde yapılması gereken asgari müşterekliklerde buluşup toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bir anayasa yapmaktır. Elbette üzerinde tartışılacak ve tüm kesimlerin hemfikir olmadığı başlıklar ve konular olabilir. Bunlar sonraki dönemlere tartışılarak çözüm bulmak için ertelenebilir. Ama en azından üzerinde hemfikir olunan konularla ilgili düzenlemelerin bir an önce yapılmasıdır. Yapılan açıklamalarda devletin üniter yapısı, bayrağı, resmi dili, istiklal marşı gibi konularda zaten mevcut yasalar korunacaktır. Dolayısı ile sadece bu noktaların üzerinden siyaset yapılarak sürecin baltalanması veya geciktirilmesi halkımıza yapılan en büyük haksızlıktır.”dedi.
 
 
 
 
 
Bu haber 1388 defa okundu.
Ekleme Tarihi :22.1.2012 14:19:37
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.