Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
8 Köşe Şapka’nın Tescili Elazığ’a Aittir…
 
Son günlerde bazı medya kuruluşlarında ve haber sitelerinde Elazığ iline ait 8 köşe şapka, galoş ve şalvar gibi bazı geleneksel kıyafetlerimizle ilgili patent başvuruları yapıldığı ve bu ürünlerin patentinin alındığı haberleri yayınlanmıştır.
 
Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü tarafından yapılan çalışma ve Türk Patent Enstitüsü ile yapılan görüşmelerde, 8 Köşe şapka ve çayda çıra bebekleriyle ilgili olarak kısa adı ELİKAD olan Elazığ İş Kadınları Derneği’nin Türk Patent Enstitüsü’ne yaptıkları müracaat doğrultusunda her iki ürün için Tasarım Tescil Belgesi alındığı ve bu ürünlerin Elazığ adına 5 yıl süre ile korunduğu belirlenmiştir. 13.12.2011 tarihinde verilen Tescil Belgeleri ile adı geçen ürünlerin Elazığ yöresine ait olduğu tescillenmiştir. Bununla birlikte Türk Patent Enstitüsüne başka bir ilden 8 Köşe şapka ve diğer geleneksel giyisilerimizle ilgili bir başvurunun olmadığı, bu tür haber ve açıklamaların reklam amaçlı yapıtlığı tespit edilmiştir.
 
Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, ELİKAD tarafında seri üretimine başlanan Ankara ve İzmir’de yapılan tanıtım günlerinde yoğun ilgi gören 8 Köşe Şapka ve Çaydaçıra bebeklerinin Tasarım Tescil Belgelerinin alınması nedeniyle ELİKAD yönetimini kutladı. Başkan Şekerdağ değerlendirmesinde, “Sayın hocamız Prof.Dr. Yasemin Açık şahsında ELİKAD yönetimini kutluyorum. Öncelikle Elazığ yöresine ait bu ürünlerin gelecek kuşaklara aktarılması için başlatılan seri üretim ve bu ürünlerin tescillenerek koruma altına alınmış olması önemli bir çalışma olmuştur. Elazığ adına ekonomik değer teşkil eden bu ve benzeri ürünlerin tescil edilerek sahiplenilmesi önelidir. Bilindiği gibi vişne mermer, öküzgözü üzüm de ilimiz adına tescillidir. 8 köşe şapka ve çaydaçıra bebekleri ile devam eden bu çalışmaların devam etmesini Oda olarak destekliyoruz. “dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1841 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.1.2012 09:55:29
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.