Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Yeni Teşvik Yasası Değerlendirildi
 
Elazığ ve bölgesel kalkınma açısından büyük önem taşıyan ve süresi bu yıl sona erecek olan 5084 sayılı teşvik yasasının yenisi için hazırlıklar ilgili bakanlıklarca sürerken Yeni Teşvik Yasasında Elazığ iş dünyasının beklentilerinin tespiti için bir toplantı yapıldı.
 
Yoğun Katılım…
Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Muammer Erol, Ak Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Şuay Alpay, Faruk Septioğlu, Sermin Balık, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Defterdar Rıfat Özyünlü, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TBB Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, ESOB Başkanı Cemil Erdem, kamu kurum temsilcileri ve SİAD yetkilileri katıldı.
Ak Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, toplantıdan amacın bir araya gelerek potansiyelimizi görmek olduğunu söyledi. Kalkınma Bakanlığında yeni teşvik yasası için hazırlıkların devam ettiğini ifade eden Alpay, yasa öncesinde Elazığ’ın durumunu ortaya koymak ve yol haritası çıkarmak amacıyla toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Elazığ’ın bilgi bankasını oluşturmak için de bir proje hazırlıklarının olduğunu söyleyen Alpay, bu projeyi çok önemsediklerini söyledi.
 
Şekerdağ: Teşvikler dudak uçuklatmalı…
Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ ise teşvik sistemiyle ilgili beklentilerinin büyük olduğunu ifade ederek, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Türkiye’nin en geri kalmış bölgesi olduğunu belirtti ve bölgedeki illerin kalkınmasını sağlamak için bölgeye “dudak uçuklatacak” cinsten teşvik verilmesi gerektiğini söyledi. Şekerdağ, “Gerçekten bölgeye verilen teşvikler hep kâğıt üzerinde kaldı. Bölgenin Türkiye ticaretinden aldığı pay sadece yüzde ikidir. Teşvik hazırlıkları döneminde siyasi mekanizma ülke gerçeklerinden ziyade popülist yaklaşımlar gösterdi ve neticede Düzce ile Elazığ aynı kefeye konuldu. Düzce dururken kimse gelip Elazığ'a veya Bingöl'e yatırım yapmadı. Bu haksız rekabetin önlenmesi için bölgenin durumunun öncelikle dikkate alınarak teşvik sisteminin öyle hazırlanması lazım. Yeni Teşvik Yasası ile ilgili olarak 2011 Eylül ayı içerisinde TOBB öncülüğünde çok sayıda bakan ve ilgili bürokratların katıldıkları toplantıda tüm bunları ifade ederek bir dosya sunduk. Bugün Elazığ maalesef bölgenin genel olumsuzlukları ile yani terörle anılan bir il. Oysa Türkiye’de en az suçun işlendiği ve ülkemizin en güvenli ilk 5 ilinden biri. Bu durum ülke genelinde bilinmiyor. Bu nedenle de yabancı yatırımcı ilimize gelmiyor. Yapmış olduğumuz bir çok görüşmede bu sorunla karşılaşıyoruz. İlimizin imajı için başlatılan çalışmaların devamı bu anlamda önem taşıyor. İlimizin sosyal ve ekonomik kalkınma adına gerçekten önemli potansiyelleri ve birikimi söz konusu, gerçek manada uygulanabilir teşvikler verilirse ciddi bir kalkınma hamlesi yaşayabiliriz. Bu noktada Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm platformlarda beklentilerimizi dile getiriyoruz” dedi.
 
Kamu, STK ve işdünyasından öneri ve beklentiler…
İşadamı Metin Bulut ise Elazığ’ın kalkınmasında hayvancılığın önemine dikkat çekerek, Elazığ Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesini desteklemek amacıyla küçük işletmelerden müteşekkil olacak hayvancılık sanayi bölgesinin kurulmasını teklif etti.
Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M. Ali Dumandağ ise Elazığ’da Hayvancılık Sanayi Bölgesinin kurulmasının küçük boy hayvancılık tesislerini yaygınlaştıracağını söyledi.
Elazığ Defterdarı Rıfat Özyünlü ise konuşmasında yatırımcılara yönelik arsa tahsisi ve 4325 ve 5084 sayılı yasalar ile getirilen teşvik uygulamalarıyla ilgili bilgi verdi ve gelen soruları cevaplandırdı. Özyünlü Elazığ’da 28 yatırımcının arsa teşviki için başvurduğunu ancak gerekli şartları ancak 15 yatırımcının yerine getirebildiğini açıkladı.
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Bilal Çoban ise hazırladıkları “teşvik ve öneriler” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.
Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Orhan ise devletin son yasada teşvikle ilgili olarak bazı düzenlemeler yapma ihtiyacı duyduğunu belirtti. Orhan, Elazığ’ın önde gelen sektörleri olan eğitim ve sağlık başlıklarının da yeni teşvik uygulamasına mutlaka eklenmesi gerektiğini ifade etti.
KOSGEB İl Müdürü Ömer Erdoğan ise açtıkları girişimcilik kurslarına 718 kursiyerin başvurduğunu, ancak kurs bitiminde katılımcıların 150 civarında bir miktarının işyerini açabildiğini, kalanlarının desteklenmeye değer proje sunamadıklarını söyledi. Erdoğan, 2011 yılında Elazığ’da KOBİ’lere 2 milyon 800 bin TL destek sağladıklarını ifade etti.
TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Süleyman Şeker, bu tür toplantıların faydasına inandığını kaydederek devamını diledi.
Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem ise teşvik Yasası’nın Elazığ için çok önemli olduğunu ifade etti.
 
Erol: Değerlendirmeler devam edecek…
Toplantının sonunda konuşan Vali Muammer Erol ise amaçlarının yeni teşvik yasası öncesinde durum değerlendirmesi yaparak eksikleri görmek olduğunu ifade ederek, toplantıda ortaya konulan eksiklerin ve taleplerin yasa hazırlayıcıların önüne konulacağını söyledi. Benzeri toplantıların devam edeceğini ifade eden Erol, bir sonraki toplantının “Elazığ’ın İnşaat Sektörü” ana başlığı altında yapılacağını ve bu toplantıda Elazığ’ın imar durumu, kentleşme ve şehirleşme açısından yapılanlar, eksikler ve sorunlar, kentsel dönüşüm gibi konuların ele alınacağını söyledi.
 
 Vali Muammer EROL
 
 Milletvekili Şuay ALPAY
 
 Elazığ TSO Başkanı Ali ŞEKERDAĞ
 
 İl Defterdarı Rıfat ÖZYÜNLÜ
 
Bu haber 1625 defa okundu.
Ekleme Tarihi :16.1.2012 09:42:47
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.