Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
2011 YILI EKONOMİK DEĞERLENDİRME VE 2012 BEKLENTİLERİ
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, yayınladığı mesajda 2011’in Elazığ TSO hizmetleri adına son derece başarılı bir yıl olarak geride kaldığını belirterek, tüm halkımızın yeni yılını kutladı.
 
Başkan Şekerdağ açıklamasında, “2011 yılı Odamız çalışmaları ve hizmetleri bakımından son derece başarılı bir yıl olmuştur. Yıl sonu itibarı ile 380 yeni işletmemiz kurulmuş buna karşılık 179 terk işlemi gerçekleşmiştir. Odamız üye kazanımı ve Elazığ’da yeni işyeri ve istihdam noktasında başarılı bir yıl yaşanmıştır. TÜİK verilerinde de bu doğrulanmaktadır. 2010 yılında işsizlik ortalamamız %18,5’lerde iken bu oran bu yıl çok şükür %14’ler seviyesine inmiştir. Elbette amaç ve hedefimiz bu oranı %4’le, 5’ler seviyesine indirmektir. Organize Sanayi Bölgemizde yeni işletmeler kurulmuş bunların bir kısmının inşaatı devam etmekte bir kısmı ise üretime geçme aşamasına gelmiştir. Son olarak Elazığ Defterdarlığı yayınlamış olduğu Bedelsiz Arsa Listesi ile 16 yeni işletmeye yer tahsisi göstermiştir. 2012 yılına umuyoruz ki 16 yeni işletmeyle girmenin mutluluğunu yaşayacağız. Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü kayıtları incelendiğinde ise, 45 yatırım teşvik belgesi çıkartıldığı görülmekte olup, bunlardan 20’si imalat sanayi, 9’u Tarım, 9’u Hizmetler ve 7’sinin madencilik sektöründe yer almaktadır. Bu 45 yatırım ile ön görülen istihdam ise yaklaşık 750 kişidir.
İlimizin en önemli sorunlarının başında gelen tanıtım yetersizlikleri hususunda iki önemli organizasyon yapılmış ve Elazığ buralarda tanıtılmıştır. Odamızın çok ciddi katkı ve destek verdiği bu organizasyonun daha verimli hale getirilerek yaygınlaştırılması 2012 yılında da devam edecektir.
Üyelerimize yönelik olarak her ay ortalama 3 güncel bilgilendirme konferansı yapılmıştır. Odamızın asli görevlerinin başında gelen üyelerimizin ve toplumun güncel gelişmeler ve meslekleriyle ilgili bilgilendirilmesi kapsamında bu etkinliklerimiz 2012 yılında artırılarak devam edecektir.
Odamız, ilimizi 2023 vizyonuna hazırlayacak İlimize ve üyelerimize yakışır yeni bir hizmet binasının yapımına başlamıştır. Söz konusu binamız tamamlandığında 1000 metrekaresi ilimiz üretimlerinin sürekli olarak sergilendiği bir fuar merkezi olarak değerlendirilecektir. Bu hizmet başta üyelerimiz olmak üzere Elazığ için önemli bir çalışmadır.
İlimiz ihracatının artırılması için Odamız 2011 yılında son derece önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar neticesinde hedefimiz ihracatçı firma sayımızı yüzün üzerine çıkararak ilimiz ihracatını yükseltmektir. Bu doğrultuda Odamız tarafından hazırlanan 4 proje ile Elazığ İstanbul’dan sonra 2’nci il konumundadır. “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” isimli projemiz kapsamında yaklaşık 100 firmamız ihracat konusunda değerlendirilmektedir. Bu projenin ihtiyaç analiz çalışması tamamlanmış, eğitimler ve yurtdışı Pazar araştırmaları ise 2012 yılı Ocak ayında Ekonomi Bakanlığı ile müşterek olarak başlatılacaktır.
UMEM Projesi kapsamında 2011 yılı içiresinde 8 ayrı eğitim düzenlenmiş ve yaklaşık 300 kişi meslek sahibi edilmiştir.
Gençlerin Yüzü Bilişimle Gülüyor Projesi kapsamında ise yine 240 gencimize Bilişim Sektörüne yönelik eğitim verilmiş ve bu sektörde ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik önemli bir faaliyet başarıyla tamamlanmıştır.
2011 yılı içerisinde 180 kişiye girişimcilik eğitimi verilmesi sağlanmış, bu kişilerin 27 bin TL KOSGEB Girişimcilik Desteklerinden istifade etmesinin önü açılmıştır.
Elazığ’ın potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve ilimizin yeni yatırımlar ile bölgede bir cazibe merkezi haline gelmesi için, Fırat Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında, 7 ayrı fizibilite raporu ile Elazığ Genel Tanıtım yayını hazırlanarak Elazığ’a kazandırılmıştır.
Son olarak yine Fırat Kalkınma Ajansına sunulan bir proje ile özellikle gıda sektöründeki üyelerimizin AB standartlarında üretim yapmalarını teşvik edecek bir projemiz onaylanmış ve 2012 yılı Ocak ayında uygulanmasına başlanacaktır.
Çok özet olarak ana hatları ile burada hatırlatmalarda bulunduğum Odamızın bu önemli faaliyetleri kalıcı ve doğrudan üyelerimize ve ilimize olan hizmetler olmuştur. Bu anlamda 2011 yılının son derece başarılı ve olumlu geçtiğini söyleyebilirim.
2011 yılı Ocak ayı içerisinde gazetemiz ve Odamız web sitesinde ilan etmiş olduğumuz 2011 yılı hedeflerimizin tamamını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Odamız web sitesinde yayınlamış olduğumuz 2012 yılı hedeflerimizin de tamamını gerçekleştirmenin gayretinde olacağımızı belirtir,
Bu düşüncelerle, 2012 yılının Üyelerimize ve tüm halkımıza sağlık, mutluluk, huzur ve bol kazanç getirmesini diler, saygılar sunarım” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1445 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.12.2011 13:57:39
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.