Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
“Fırsatlar Şehri Elazığ” Toplantısı
 
Elazığ TSO ile Fırat Kalkınma Ajansı’nın yürütmüş olduğu “Fırsatlar Şehri Elazığ” projesinin kapanışı ve proje çıktılarının tanıtımı Elazığ TSO Konferans Salonunda yapıldı.
 
Toplantıya, Elazığ Valisi Muammer Erol, F.Ü. Rektör Yrd. Prof.Dr. Bülent Şen, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Fırat Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, Bilim ve Sanayi İl Müdürü Muhammet Polat, Proje kapsamında fizibilite çalışmalarını yürüten Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlileri ile medya mensupları katıldı.
 
Hedef Elazığ’da yatırımların özendirilmesi
Toplantının açılış konuşmasını yapan, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, uygulanan proje ile Elazığ ilinin potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasının öncelikli olarak hedeflendiğini söyledi. Başkan Şekerdağ konuşmasında, “Fırat Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında açıklanan teklif çağrısına Odamız tarafından hazırlanmış olan “Fırsatlar Şehri Elazığ” projemiz tamamlanmış bulunmaktadır.
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul gören “Fırsatlar Şehri Elazığ” projesi kapsamında ilin potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve Elazığ’ın yatırım potansiyelinin etkili bir şekilde tanıtılması hedeflenmektedir.
Toplam bütçesi 96 bin TL olan projenin yüzde 75’i Fırat Kalkınma Ajansı, yüzde 25’i Elazığ TSO tarafından desteklenmiştir.
Proje kapsamında; “Fırsatlar Şehri Elazığ” ana tanıtım kitabı ile birlikte; Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Tesisi, Entegre Mermer İşleme Tesisi, Kromit Zenginleştirme Tesisi, Çelik Döküm Tesisi, Balık İşleme Tesisi, Sünger Yatar İmalatı Tesisi ve Üzüm Suyu İşlemesi Konsantre Tesisi Fizibilite raporları bir mühendislik hesaplaması ile Fırat Üniversitesi Öğretim Üyelerimizce hazırlanmıştır. Her yayından, ilk aşamada bin adet hazırlanmış olup, ihtiyaç halinde bu yayınlar çoğaltılabilecektir. Yine Odamız Web sitesinden de elektronik ortamda tüm yayınlara ulaşma imkanı bulunmaktadır.
Hazırlanan bu fizibilite raporları yatırımcılar açısından hazır bir yol haritası olacaktır. Yine Elazığ tanıtım kitabı ile de en fazla ihtiyaç duyduğumuz konulardan biri olan tanıtım hususuna destek olacaktır. Bu anlamda, bölgemiz ve illerimiz açısından son derece önemli bir kurum olan, ve toplumun tüm kesimlerinin beklentilerinin bulunduğu, Fırat Kalkınma Ajansı’nın destekleri, kalkınma ve gelişmemize katkı anlamında önem taşımaktadır.
Bu düşüncelerle; sadece Elazığ’ın değil çevresindeki diğer illerinde ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlayacak olan bu projeye desteklediklerinden ötürü, Fırat Kalkınma Ajansımıza, projeye büyük destek olan Fırat Üniversitemiz Rektörlüğü’ne ve proje uygulama ekibine teşekkür ediyor, proje kapsamında hazırlanan fizibilite konularıyla ilgili ilimizde yeni yatırımların önünün açılmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Önemli bir çalışma yapıldı
Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva ise yaptığı değerlendirmede Ajans olarak sadece Elazığ’da değil diğer bölgelerde de bu tür çalışmalara ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, “Önemli bir çalışmanın ilk adımı atıldı. Ticaret ve Sanayi Odamızca hazırlanan ve yürütülen projenin bu anlamda önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Elbetteki bu ilk aşama, aslolan fizbilitesi ortaya konulan çalışmanın hayata geçirilmesi, bu noktada da hepimize önemli sorumluluklar düşüyor” dedi.
Müşterek çalışma ile şehir kazanıyor
Fırat Üniversitesi’nin de katkıda bulunduğu projenin kapanış toplanisinda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Şen bu projenin iktisadi kalkınmaya önemli bir ivme kazandıracağını ifade etti. Şen, “İlimizin iktisadi kalkınmasına proje önemli bir ivme kazandıracaktır. Bu projelerin fizibilite raporlarının uygulamaya geçmesini ve bu uygulama sonucunda da ilimize iktisadi anlamda önemli bir katkı sağlamasını cani gönülden bekliyor ve diliyorum. Burada kurumsal işbirliğinin sevindirici çıktılarını da görüyoruz. İşte Elazığ TSO, Fırat Kalkınma Ajansı ve Fırat Üniversitesi işbirliğinde kurumların bilgi ve deneyim paylaşımları ile bu tür güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Bu haber 1440 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.12.2011 10:12:31
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.