Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Aralık Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Önal: Başarılı Bir Hizmet Dönemi Geçirdik…
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Aralık Ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Nuri Önal başkanlığında yapıldı.
Başkan Nuri Önal başarılı bir hizmet dönemi geçirdiklerini ifade ederek tüm Meclis Üyelerine teşekkür etti.
Önal konuşmasında, “2011 yılının son Meclis Toplantısını gerçekleştiriyoruz. Bir yıllık bir hizmet döneminin son günlerini yaşıyoruz. Odamız çalışmaları ve hizmetleri bakımından son derece başarılı bir yıl olmuştur. Aralık ayı itibarı ile 380 yeni işletmemiz kurulmuş buna karşılık 179 terk işlemi gerçekleşmiştir. Dolayısı ile baktığımızda Odamız üye kazanımı ve Elazığ’da yeni işyeri ve istihdam noktasında başarılı bir yıl geride kalmıştır. TÜİK verilerinde de bu doğrulanmaktadır. 2010 yılında işsizlik ortalamamız %18,5’lerde iken bu oran bu yıl çok şükür %14’ler seviyesine inmiştir. Elbette amaç ve hedefimiz bu oranı %4’le, 5’ler seviyesine indirmektir. Organize Sanayi Bölgemizde yeni işletmeler kurulmuş bunların bir kısmının inşaatı devam etmekte bir kısmı ise üretime geçme aşamasına gelmiştir. Son olarak Elazığ Defterdarlığı yayınlamış olduğu Bedelsiz Arsa Listesi ile 16 yeni işletmeye yer tahsisi göstermiştir. 2012 yılına umuyoruz ki 16 yeni işletmeyle girmenin mutluluğunu yaşayacağız.
İlimizin en önemli sorunlarının başında gelen tanıtım yetersizlikleri hususunda iki önemli organizasyon yapılmış ve Elazığ buralarda tanıtılmıştır. Tüm kurum ve kuruluşlarca sahiplenen bu organizasyonun daha verimli hale getirilerek yaygınlaştırılması 2012 yılında da devam edecektir.
Üyelerimize yönelik olarak her ay ortalama 3 güncel bilgilendirme konferansı yapılmıştır. Ancak katılım ve verilen emek noktasında bu konuda memnun olduğumuzu ifade edemiyorum. Çünkü, konusunda son derece deneyimli kurum ve kişilerle yapılan bilgilendirme etkinliklerine Üyelerimizin katılımı son derece sınırlı kalmaktadır. Oysa, e-posta, SMS gönderimi, Odamız Web sitesi duyurusu ve yerel medya duyurularına rağmen ilgi noktasında sıkıntılar devam etmektedir.
Bu yıl Odamız tarafından 180 kişiye girişimcilik eğitimi verilmesi sağlanmıştır. Ve Oda tarihimizde bir ilk yaşanarak özellikle bayan üye sayımız artmaya başlamıştır. Bu eğitimlere katılan yaklaşık 100 kişi Odamıza üye olmuştur.
Odamız ilimizi 2023 vizyonuna hazırlayacak ilimizin gelişim yönünde yeni hizmet binasının yapımına başlamıştır. Söz konusu binamız tamamlandığında 1000 metrekaresi ilimiz üretimlerinin sürekli olarak sergilendiği bir fuar merkezi olarak değerlendirilecektir. Bu hizmet başta üyelerimiz olmak üzere Elazığ için önemli bir çalışmadır.
İlimiz ihracatının artırılması için Odamız tarafından hazırlanan 4 proje ile Elazığ İstanbul’dan sonra 2’nci il konumundadır. Bu projenin ihtiyaç analiz çalışması tamamlanmış, eğitimler ve yurtdışı Pazar araştırmaları ise 2012 Ocak ayında başlanması Ekonomi Bakanlığı ile müşterek olarak planlanmaktadır.
UMEM Projesi kapsamında bugüne kadar 8 ayrı eğitim düzenlenmiş ve yaklaşık 300 kişi meslek sahibi edilmiştir.
Gençlerin Yüzü Bilişimle Gülüyor Projesi kapsamında ise yine 240 gencimize Bilişim Sektörüne yönelik eğitim verilmiş ve bu sektörde ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik önemli bir faaliyet başarıyla tamamlanmıştır.
Fırat Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında ise, 7 ayrı fizibilite raporu ile Elazığ Genel Tanıtım yayını hazırlanarak Elazığ’a kazandırılmıştır.
Son olarak yine Fırat Kalkınma Ajansına sunulan bir proje ile özellikle gıda sektöründeki üyelerimizin AB standartlarında üretim yapmalarını teşvik edecek bir projemiz onaylanmış ve kısa sürede uygulanmasına başlanacaktır.
Çok özet olarak ana hatları ile burada hatırlatmalarda bulunduğum Odamızın bu önemli faaliyetleri kalıcı ve doğrudan üyelerimize ve ilimize olan hizmetler olmuştur. Bu anlamda 2011 yılının son derece başarılı ve olumlu geçtiğini söyleyebilirim. Tüm bu çalışmalara katkı sağlayan başta Yönetim Kurulu Üyelerimiz olmak üzere tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımıza ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.
İnşallah 2012 yılı çalışma ve başarı anlamında bu yılı gölgede bırakacaktır. Bu anlamda tüm Meclis Üyelerimizin görüş, öneri, katılım, destek ve çalışmaları büyük önem taşımaktadır.
Bu düşüncelerle, şimdiden 2012 yılının ilimize ve ülkemize sağlık, mutluluk, huzur ve bol kazanç getirmesini diler, saygılar sunarım.”
 

Bu haber 1289 defa okundu.
Ekleme Tarihi :15.12.2011 14:37:02
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.