Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ WorldCafe Ortak Akıl Çalışması
 
İlimiz İhracatının Artırılması Amacıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Odamız işbirliğiyle 29 Kasım 2011 tarihinde “Elazığ WorldCafe Ortak Akıl Çalışması” yapıldı.

Ortak akıl çalışmasına; Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, FKA Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Ekonomi Bakanlığı uzmanı, KOSGEB Daire Başkanı Aynur Odaman, Fırat Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, Elazığ KOSGEB Müdürü Ömer Edoğan, ihracatçı firmalar ve STK başkanları katıldı. Çalışmanın moderatörlüğünü Turizm ve Kültür Eski Bakanı ve İstihdam, Bilim ve Teknolojiden sorumlu Devlet Eski Bakanı Tınaz TİTİZ yaptı.
 
Titiz: Elazığ İlk 10’da
Programın yöneticiliğini yapan eski bakan Tınaz Titiz,  “Ortak akıl çalıştayı”nın bugüne kadar sayılı ilde yapıldığını ve Elazığ’ın bu anlamda önemli olduğunu söyledi. Titiz yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizin bilindiği gibi 2023 yılında 500 milyar Dolar ihracat hedefi var. Bu hedefe ulaşmak için ülkemizin 10 ili öncelikli olarak değerlendiriliyor. Bu illerden birisi de Elazığ’dır. Ekonomi Bakanlığı Elazığ ilinin, ihracat potansiyelinin farkında ve ili ülkemizin 500 milyar dolar hedefine ulaşmasında öncelikli yöre olarak değerlendiriyor. İşte bu nedenle bu kentte üreten herkesimin, kamu kurumlarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve tüm halkın buna inanarak ve bu bilinçle çalışması gerekiyor. Türkiye’nin İhracat Hedefine ulaşmasında Elazığ önem taşıyor dolayısı ile burada öncelikle ihracat yapan firmalarımızla bugün ortak akıl toplantısı ile ilimiz ihracatının yükseltilmesi ve Elazığ’ı bir marka kent yapma noktasında neler yapılabiliriz konusunu değerlendireceğiz.”dedi.
 
Şekerdağ: Elazığ potansiyeli olan bir kenttir...
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ ilinin ihracat potansiyelinin yüksek olmasına karşın bu potansiyelin bugün harekete geçirilemediğini belirterek, “Amacımız bu ve bunun gibi etkinlik, proje ve çalıştaylarla ihracat fikrinin artırılması, mevcut tesislerimizin ihracat konusunda kendilerini geliştirmeleri, sorunlarının ilgili makamlara taşınması ve çözüm yollarının bulunmasıdır. Türkiye İhracatçılar Meclisi ile yapmış olduğumuz bu müşterek organizasyonda umuyoruz ki, ilimiz ihracatının artırılması noktasında bir yol haritası oluşturulur. Bu tür toplantıların sayısının artırılarak ve işletmelerimizin tam katılımı ile Elazığ ihracat noktasında önemli bir yere gelecektir.”dedi.
 
Ortak akıl toplantısı
Yaklaşık 7.5 saat süren toplantıda oluşturulan 5 ayrı masada tüm katılımcıların müşterek katkılarıyla ihracatın artırılması, konusu değerlendirildi.
Firma temsilcilerinin ve kamu kurumlarının yetkililerinin katıldığı topantıda ortaya çıkacak olan tespit ve görüşler, Elazığ TSO tarafından bir rapor haline getirilerek, ilgili makamlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. İharacat konusunda Elazığ’ın SWOT Analizinin çıkartılacağı çalıştay sonunda, ihracatın artırılması için neler yapılması gerektiği, mevcut sorunlar, beklentiler, çözüm önerileri, ilin ihracat anlamında güçlü, zayfır yönleri ile fırsatları değerlendirilecek.
 
İşdünyasının görüşleri
Ortak akıl çalışmasına katılan firma temsilcileri ise, firmalar ve Elazığ için önemli bir çalışmanın yapıldığını belirterek, “İhracat konusunda bir takım ciddi sorunlarımız var. Bu toplantıda bu konuları da gündeme getirme fırsatımız oldu. Hazırlanacak sonuç bildirgesi ve toplantı raporunda ihracatımızın geliştirilmesi hususunda tüm beklenti ve göüşlerimizi dile getirdik. Ülkemizin 500 milyor dolar olan ihracat hedefine katkı sağlamak için biz işletmeler olarak üzerimize düşen tüm sorumluluk ve riskler ile çalışıyoruz. Devletimizin de kolaylaştırıcı faaliyetlerle bizleri desteklemesini bekliyoruz.”
 
Hedef 250 ihracatçı firma
“Ortak Akıl Toplantısı”nın sözcülüğünü yapan Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet Karabulut, TSO tarafından uygulanan “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” isimli Ekonomi Bakanlığı ile yürütülen “İhracatın Geliştirilmesi” projesi hedeflerine uygun olarak önemli bir etkinlik gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Elazığ TSO tarafından gerçekleştirilen proje ile önümüzdeki üç yıllık zaman içerisinde İlimizdeki ihracatçı firma sayısının 250’ye çıkartılmasını hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda ihracat hedefli faaliyetlerimiz devam edecektir.”dedi.
 

Bu haber 1754 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.11.2011 10:58:08
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.