Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
HARPUT ESNAFI
Elazığ TSO tarafından hazırlanan ve Harput’ta Ahilik geleneğine göre yetişmiş bir esnafın, ticari ahlakını anlatan “Harput Esnafı” adlı çizgi roman kitabından 5 bin adet hazırlatılarak ilimizdeki ilköğretim okullarına dağıtıldı.
 
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, özellikle batı illerinden mal alıp Elazığ ve bölge illerine satan Elazığlı esnaf ve ticaret kesiminin diğer illere göre hep saygı gördüğünü ve sözünün senet kabul edildiğini ifade ederek, son dönemlerde ekonomik şartlar ve yozlaşan kültürel yapı ile birlikte bu önemli değerin giderek yitirilmeye başladığını ifade ederek, “Bu tür yayın ve çalışmalarla yeni kuşakların bilgilendirmesi başta olmak üzere esnafımızın da Ahilik geleneğine göre hareket etmesini arzuluyoruz”dedi.
 
Başkan Şekerdağ “Harput Esnafı” yayının önsözünde gençlere şöyle seslendi:
“Gençlerimizin eğitimine ve özellikle de ilköğretimdeki öğrencilerimizin yetişmesine ve kendilerini geliştirmelerine Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak büyük önem vermekteyiz. Bu doğrultuda, imkânlarımız ölçüsünde destek ve katkılarımızı esirgememeye özen göstermekteyiz. Bu yayın da yine bu çalışmalarımız kapsamında hazırlanmıştır.
Okumak; bilgi, kültür ve kendini geliştirmenin temel koşuludur. Bu anlamda okumak biriktirmek ve birikimlerden yeni düşünce ve fikirler üretmektir. Bu nedenle ne kadar çok ve çeşitli okursak o kadar çok bilgimiz ve birikimimiz olacaktır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” Bunların bulunacağı yer de kuşkusuz kitaplardır. Büyük Önder Atatürk, okumanın önemini şöyle belirtmiştir: “Ben çocukken çok fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı bu yaptıklarımın hiç birini yapamazdım” demiştir.
Bu nedenle boş zamanlarımızı çok iyi değerlendirmeli, okuduğumuzu anlayarak ve haz alarak her gün birkaç saatimizi kitap okumaya ayırmalıyız.
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizler için hazırlatmış olduğumuz bu yayınımızda İlimiz ticaret kültürü hakkında bilgi sahibi olmanız amaçlanmıştır.
Elazığ tarihi bildiğiniz gibi Harput tarihi ile başlamaktadır. Harput binlerce yıllık geçmişi ile bölgemizin en önemli kültür, sanat ve ticaret merkezi olmuştur. Öyle ki, halen Harput’ta bulunan Ahi Musa Mescidi bize Harput’ta ticaret yapan esnafın bir Ahilik kültürüne sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Ahilik kültüründe vatandaşı aldatmak, eksik tartmak ve hileli iş yapmak bulunmamaktadır. Ahilik kültürü almış bir esnaf toplum tarafından en güvenilir kişi olarak değerlendirilmiştir. Öyle ki, Harput’un bu ticaret kültürü ile yetişmiş olan Elazığlı esnaf, sanatkar ve tacirler batı illerimizde çek, senet yada başka bir teminat vermeden istedikleri kadar ürün ve malzemeyi Elazığ’a getirerek ticaret yapmışlardır. Elazığ esnafına olan bu güven işte tarihi Harput’tan günümüze uzanın Ahilik geleneğinin bir sonucudur.
Hazırlanan yayında da, işte bu geleneğe göre yetişmiş bir tüccarın öyküsü işlenmiştir. Yayın, içerik ve görsel zenginliği ile ilköğretimde okuyan öğrencilerimize önemli katkılar sağlayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin, başta aileleriniz olmak üzere, toplumumuza ve ülkemize yararlı birer fert olarak yetişmeniz temennisiyle, gözlerinizden öpüyorum.”
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
Bu haber 1720 defa okundu.
Ekleme Tarihi :9.11.2011 00:10:21
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.