Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
DIŞ TİCARET PROJESİ EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR
 
Ekonomi Bakanlığı İhracat Müdürlüğü tarafından yayınlanan tebliğ doğrultusunda ülkemizin 500 milyon dolar olan 2023 hedefine katkı sağlamak üzere, Odamız tarafından, Gıda, Makine, PVC ve Mobilya sektörlerinin uluslararası rekabet gücünü artırmak için hazırlanan “Elazığ İli Kümeleme Odaklı Büyüyor” projesi kapsamında işletmelerimizin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi için “İhtiyaç analiz çalışması” tamamlanarak Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.
 
Proje kapsamında yer alan 4 ayrı sektör temsilcileriyle Elazığ TSO’da yapılan toplantı ile, proje hakkında yapılan genel bilgilendirmenin ardından her sektöre yönelik olarak bir hafta süren saha çalışması tamamlanarak Prof.Dr.Ali Halıcı başkanlığında “Sektör İhriyaç Analiz Raporları” oluşturuldu.Ekonomi Bakanılğı İhracat Müdürlüğü’ne sunulan ‘İhtiyaç Analiz Raporları’ yapılan titiz incelemenin ardından onaylanarak projenin ikinci aşaması olan Eğitim bölümüne geçildi.
 
Şekerdağ: Hedefimiz İhracatçı Sayımızı 100’e Çıkarmaktır...
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, uygulanan proje ile hedefin halen DTM kayıtlarında 52 olan ihracatçı firma sayısının proje sonunda 100’e çıkarılması olduğunu söyledi.
Şekerdağ değerlendirmesinde, “2010 yılının sonlarına doğru yayınlanan tebliğden hemen sonra Odamız tarafından Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne sunulan “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” isimli projemiz uygun görülmüş ve hazırlıklarına başlanılmıştır. Elazığ proje kapsamında 4 ayrı proje ile İstanbul’dan sonra Elazığ’ı 2. il konumuna yükseltmiştir. Proje ile öncelikli hedefimiz iharcatçı firma sayımızı en az yüze ve ihracat tutarını da en az 200 milyon dolar seviyesine çıkarmaktır. Bu çok zor bir hedef değildir. Çünkü, bugün ilimizde KOBİ statüsünde imalat yapan firma yasımız KOSGEB kayıtlarında 2500 civarındadır. Bunun biz en az 500’ünün ihracat yapabileceğini düşünüyoruz. Bu firmalarımızın ciddi bir eğitim ve dış ticaret tecrübesi ile kısa süre içerisinde üretmiş oldukları ürünlerini ihraç edebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle öncelikle firmalarımızın buna inanmasını ve buna göre kendilerini ve üretimlerini hazırlamalarını istiyoruz.
 
Halıcı:Elazığ İşletmeleriUmuz Veriyor...
Projenin İhtiyaç Analiz çalışmasını yürüten Akademisyenler Şirketi uzmanlarından Prof.Dr. Ali Halıcı 4 sektörde 80’e yakın firma yetkilisi yada temsilcisiyle yüzyüze görüşmeler yaptığını belirterek, “İşletmelerin gelecek adına istek ve talepleri bizleri son derece mutlu etmiştir.”dedi.
 
Eğitim Konuları Belirlendi
İki ay sürmesi planlanan eğitim konularının belirlendiğini ifade eden Halıcı, “Yapılan ihtiyaç analiz çalışması neticesinde oluşturduğumuz raporlarda firmaların mevcut durumları ve talepleri analiz edilerek şu konularda eğitim verilmesinin yararlı olacağı tespit edilmiştir. -Uluslararası Pazarlama ve Pazar Araştırmaları-Uluslararası İşletmecilik ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Kurumsallaşma-Uluslararası İş Sözleşmelerinin Düzenlenmesi-Maliyet Analizi ve Fiyatlandırma-Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Kurumsallaşma ve Verimlilik-İhracat Prosedürleri (İhracat iş akışı, çeşitleri, ihracatta kullanılan belgeler, gümrük uygulamaları, ihracata ilişkin kurumlar, sorunlar ve çözüm yolları) -Dış Ticaret Uygulamaları-Dış Ticarette Ödeme Yöntemleri-Müzakere Teknikleri-Çağdaş İşletme Yönetimi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Kurumsallaşma Ana başlıklar itibarı ile belirlenen bu eğitim konularında   5-6 uzman hoca her sektör grubuna özel eğitimler verecektir.”dedi.
 
PROJENİN BUNDAN SONRAKİ DÖNEMİNDE NELER YAPILACAK?
2011 Kasım ayında başlatılması hedeflenen eğitimlerin 4 ay sürmesi ve her sektöre yönelik 65 ile 100 saat arası eğitim verilmesi planlanıyor. Eğitimlere her firmadan bir yada iki kişinin katılarak dış ticaret konusunda hazır hale getirilmesi hedefleniyor.
 
6 Ülkede Pazar Araştırması
Proje kapsamında yer alan Gıda, Mobilya, PVC/Döküm ve Makine sektörlerindeki firmalara yönelik eğitimlerin tamamlanmasının ardından her sektöre yönelik 6 farklı ülkede pazar araştırılması çalışmaları yapılacak. Firmalardan bir yada iki temsilcinin katılabilceği bu araştırmalar kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi (İGEME), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Elazığ TSO Gapsun İşletmeler Ağı gibi kurumların desteği sağlanarak pazar araştırmalarında ikili iş görüşmeleri, teknoloji fuarları, organize sanayi bölgeleri ve sektörlerinde önemli tesislerin ziyaret edilmesi etkinliklerinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
 
Alım heyeti
Pazar araştırnma faaliyetleri ile birlikte sektör temsilcilerinin talep etmiş oldukları iki farklı ülkeden alım heyetlerinin Elazığ’a davet edilerek, firmalarla görüştürülmesi ve üretim merkezlerinin gezidirilerek firmalarımızın yeni pazarlar bulmaları hedefleniyor.
 
Projenin Maliyeti
Hedeflenen tüm programların gerçekleşmesi halinde (4 sektörde ihtiyaç analizleri, her sektöre yönelik 65-100 saat eğitim, 5 farklı ülkede pazar araştırması ve iki alım heyeti organizasyonu) projenin toplam bütçesinin bir milyon dolar olması öngörülüyor. Bu bütçenin yüzde 70’i DTM tarafından yüzde 20’si Elazığ TSO tarafından ve yüzde 10’u ise projeye katılan işletmelerin katkıları ile sağlanacaktır. Dolayısı ile 80 işletmenin katılmasının öngörüldüğü bu projede işletme başına düşen gider yaklaşık 1.250 ABD doları olacaktır.
Bu haber 1543 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.11.2011 23:59:39
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.