Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ Tanıtım Günleri
 
Elazığ’ın ülke genelinde etkili bir şekilde tanıtımını yaparak, marka değerini yükseltmek, tarih, kültür ve ekonomi başta olmak üzere bütün alanlarda mevcut potansiyelini vitrine çıkarmak üzere düzenlenen “1. Elazığ Tanıtım Günleri” binlerce davetlinin katılımıyla 06-09 Ekim 2011 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
 
Ankara Atatürk Kültür Merkezi’ndeki tanıtım günlerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Elazığ Valisi Muammer Erol, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Elazığ ve çeşitli illerin Milletvekilleri, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, F.Ü Rektörü Feyzi Bingöl, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, çok sayıda Elazığlı bürokrat, Elazığlı sanatçılar ve oyuncular, Elazığ Vakıf ve Dernek Başkanları, İşadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Tanıtım günlerinin açılışını gerçekleştiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek, güzel bir tanıtımda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Bugünün Elazığlılar için anlamlı bir gün olduğunu, açılışa gösterilen ilginin de Elazığ'ın ne kadar çok sevildiğini gösterdiğini belirten Çiçek, "Bence doğru bir iş. Çünkü zengin bir kültürümüz var. Zengin kültür içerisinde Elazığ'ın da ayrı yeri var. Elazığ kültür şehri, tarih şehri. Bu kültürün yaşatılması noktasında Ankara'da yapılan İstanbul'da da yapılıyor. Bu türlü etkinlikler, hakikaten kültürümüzün yaşanması, yaşatılması, geleceğe aktarılması açısından son derece önemli, anlamlı oluyor. Onun için bugün ve birkaç gün Elazığ 'ı, Ankaralılar yakından tanıma imkânı bulacaklar" dedi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da Ankara'da Elazığ'ı tanıtırken aslında bütün Doğu'nun tanıtımının yapılmış olacağını belirterek, "Elazığ'ın derin kültürünü, tarihini, anlayışını tanıtmış olacağız. Mutfağından, insanına, müziğine birçok değerini hem Elazığ dışında yaşayan hemşerilerimizle tekrar paylaşma imkanı olacak, hem o bölgelerimize gitmemiş olan insanlarımıza tanıtma fırsatımız olacak" dedi.
Elazığ Valisi Muammer Erol ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İller artık var olan potansiyellerini, birikimlerini, ekonomik, kültürel ve turizm değeri taşıyan bütün öğelerini tanıtmanın ve bu tanıtımdan elde edilecek olan geri dönüşümün hesaplarını yapmaktadırlar. Bu manada büyük şehirlerde yaşayan milyonlarca insan ülkemizin güzel beldelerinde olduğu gibi Elazığ’ın da sinesinde saklı bu zenginlikleri merak etmektedirler. İşte yapılacak olan bu tanıtım günlerinde sergiyi gezecek olan on binlerce Ankaralı Elazığ’ın, Harput’un sinesinde sakladığı bu zenginliklerden haberdar olacaklardır."

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise açıklamasında şunları söyledi: “Elazığ Tanıtım Günleri” vasıtasıyla firmalarımız ve ürünlerimizin kurumsal olarak daha etkin bir tanıtımı gerçekleştirilecek ve markalaşma süreciyle birlikte şehrimize katma değer yaratacak şekilde üretim ve pazarlanmasına yansıyacaktır.”
Ankara Elazığ Kültür Derneği Başkanı Ahmet Ayaz, tanıtım günlerine katılan başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek olmak üzere tüm protokol mensuplarına teşekkür etti. Ayaz, Elazığlılar olarak Ankara’da iz bırakmak istediklerini de sözlerine ekledi.
Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ise misafirlere keyifli dakikalar geçirmeleri temennisinde bulundu.
TOBB Başkanı M.Rif at Hisarcıklıoğlu’da standları birbir ziyaret ederek, uzun bir süre sohbet ederek yöresel yiyeceklerden tattı. Hisarcıklıoğlu fuarda canlı yayın programına katılarak, G.Afrika’dan, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ ile birlikte döndüklerini belirterek, “Başbakanımızın Güney Afrika Programından yeni döndük. Hemen Elazığ günlerine katılıyoruz. Elazığ gerek tarihi birikimi gerekse yöresel değerleri ile ülkemizin önemli bir ili. Böylesine zenigin bir birikimi olan kentin elbette yaptığı tanıtım da böylesine ilgi görecek. Ben Elazığ’ın çok sayıda marka değeri olan ürünleri olduğunu çok yakından biliyorum. Umuyorum ki, bu tür etkinlikler sonrasında bu ürünler markalı ve patentli bir şekilde Elazığ ürünü olarak dünya Pazarlarında satılacaktır. Ankara’da gerçekleştirilen tanıtım günlerinin hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da ilin en önemli ihtiyaçlarından birinin tanıtım olduğunu belirterek, “Elazığ ili gerçekten önemli değerlere ve imkanlara sahip. Ancak, ilimiz yeteri tanıtım yapılmadığından özellikle il dışında yeterince tanınmıyor. Bu eksikliğin giderilmesi noktasında imkanlarımız ölçüsünde faaliyet ve yayınlar ile tanıtım filmleri hazırladık. Ancak bunlar elbette yeterli değil. Bu nedenle Valiliğimiz öncülüğünde Odamızın desteklerinde, Ankara Elazığ Kültür Vakfı ve Ankara Elazığ Kültür Derneğimizin organizasyonunda bu önemli etkinliği gerçekleştiriyoruz. Gösterilen ilgi çok güzel. Bu bir ilk. Ancak önümüzdeki yıllar içerisinde bu etkinliğin devamlılığının sağlanması ve eksikliklerin iyi tespit edilerek buna göre çalışma yapılmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim. Tüm emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”dedi.
Elazığ yöresine ait hemen hemen bütün ürünlerin tanıtımının yapıldığı fuara, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, özellikle, Harput mutfağından yemekler ile pestil, dut, ceviz gibi doğal ürünlerin yer aldığı stantlar önünde kuyruk oluşturdu.
Peynirli ekmek pişirilen fırının da kurulduğu fuar alanında, Elazığ'ın meşhur yemeği "keşkek", "içli köfte" de en çok ilgi gören ürünler arasında yer aldı.
Fırat Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin de gösteri sunduğu açılışın ardından, fuarda Elazığ yöresine ait ürünlerin tanıtımının yapıldığı stantlar gezildi.

 

 

 

  

 

 

 

Bu haber 2145 defa okundu.
Ekleme Tarihi :7.10.2011 12:44:42
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.