Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
İhracat Rakamları Elazığ'da Açıklandı
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nın davetlisi olarak geldiği Elazığ’da Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı.
 
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nın davetlisi olarak bugün Elazığ’a gelen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TİM Yönetim Kurulu Üyeleri Akgün Otelde düzenlenen programda Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladılar.
Programa Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Rektör Feyzi Bingöl, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, işadamları ve davetliler katıldı.
Programın açılışında bir değerlendirme yapan Elazığ TSO Başkamı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın bir huzur adası olduğunu ifade ederek, Elazığ’ın yeraltı ve yerüstü kaynakları, tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir yatırım potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.
Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise toplantının Elazığ’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Elazığ Valisi Muammer Erol ise konuşmasında Elazığlı işadamların ihracat listelerinde daha üst sıralarda görmek arzusunda olduğunu ifade ederek, açıklanacak ihracat rakamlarının ise ülke insanının yüzünü güldürdüğünü söyledi. Vali Erol, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TİM Yönetim Kuruluna da toplantı nedeniyle teşekkür etti.
Toplantıda daha sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Sözlerine Elazığ’ın potansiyellerine değinerek başlayan Büyükekşi, Elazığ’da doğal ve ekonomik önemli bir yatırım potansiyeli bulunduğunu ifade ederek, Elazığ’ın ihracat rakamlarını daha üst sıralarda olmasını arzuladıklarını söyledi.
Büyükekşi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Eylül ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 16.41 artışla 10 milyar 723 Milyon Dolar olurken, yılın ilk 9 ayında ise yüzde 21.71 artışla 99 milyar 453 Milyon Dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.
Konuşmaların ardından 2010 yılında Elazığ’dan en fazla ihracat yapan ilk üç firmaya (Alacakaa Mermer, Mesta Mermer, Runo Mobilya) toplantının yapılmasındaki katkıları nedeniyle Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Elazığ TSO Başkamı Ali Şekerdağ’a TİM tarafından plaket verildi. Başkan Şekerdağ'da, TİM Başkanı Mehmet  Büyükekşi'ye Elazığ'ı ziyareti anısına plaket takdim etti.
 
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’ın Programda Yaptığı
Konuşma:

Sözlerime başlamadan önce Odamızın davetine icabet ederek Ülkemizin Eylül ayı ihracat rakamlarını ilimizde açıklamayı uygun gören Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi şahsında, TİM yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Çok değerli katılımcılar,
Elazığ ili, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından ülkemizin 12 Cazibe Merkezinden ve 15 Büyüme Merkezinden biri olarak ilan edilmiştir. Uluslararası kuruluşların araştırmalarında ise, yaşanabilir kentler sıralamasında ve rekabetçilik analizinde ön sıralarda yer almış bir kenttir. 2010 yılı Emniyet kayıtlarında ise bölgede en az olayın yaşandığı ilk 5 kentten biri Elazığ’dır.
İlimizin, doğal kaynakları, tarihi birikimi, kültürel zenginliği, yer altı kaynakları, su potansiyeli, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki avantajları, ili öne çıkaran önemli değerlerdir.
Altyapı bakımından da ilimiz büyük oranda eksikliklerini tamamlamış olup, Havaalanının, havalimanına dönüştürülme sürecinin tamamlanması ile birlikte ilin dışa açılımı da önemli ölçüde tamamlanmıştır.
3 Kısımdan oluşan Organize Sanayi Bölgesi, Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, Teknokent, İŞGEM, küçük sanayi siteleri, Üniversitesi ve diğer kurumları ile Elazığ bölgemizin yatırımlar açısından önemli bir ilidir.
Elazığ, Bölgesel ve Sektörel Teşvik Yasası kapsamında dördüncü bölgede yer almakta olup, yatırımcılara önemli imkanlar sunmaktadır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan SWOT analizinde İlin avantaj ve fırsatlarının, tehdit ve zayıf yönlerden çok fazla olduğu görülmektedir. Bu değerlendirme duygusal yaklaşımlardan çok, objektif kriterlere göre yapılmıştır.
 
İlimizin Güçlü Yönleri ile Fırsatları Hakkında Özetle Şunları Söyleyebilirim:
 
-   İlin Bölgesel ve Sektörel Teşvik Yasası kapsamında 4. bölgede yer alması.
-   İlin; Maden-Mermer, Tarım-Bağcılık, Hayvancılık, Su Ürünleri, gibi ihracat potansiyeli olan ürünlere sahip olması.
-   Merkezi coğrafi konumu (Elazığ ili coğrafi konumu itibarı ile TRB1 Bölgesi içerisindeki illerin merkezinde yer almaktadır)
 -   Teknokent ve İŞGEM’in kurulmuş olması.
-    Organize Sanayi Bölgeleri.
-    Ülkemizin tek Hayvan Ürünleri OSB’nin yer aldığı il olması,
-    1967 yılında kurulan ve ülkemizin önemli eğitim kurumlarından biri olan Fırat Üniversitesine sahip olunması,
-    Sağlık ve Eğitim alanlarında yurt dışına hizmet verme altyapısına sahip olunması,
-    Turiz sektöründe; İnanç, Tarih ve Doğa gibi geniş bir potansiyelin olması,
-    İşgücü varlığı.
-    İlin doğalgaz kullanıyor olması.
-   Eğitim olanakları ve eğitim düzeyi ile;
 
İlimizin önemli avantajları ve potansiyeli olmasına karşın, kalkınma ve gelişme adına maalesef bugün hak ettiği noktada değildir.
Bunun başlıca nedeni, bölgenin 30 yıldır devam eden genel olumsuzluklarından etkilenme ve tanıtım yetersizliğidir.
Değerli katılımcılar,
İlimizin ihracat kapasitesinin yüksek olmasına karşın, bugün istenilen noktada olmadığını görüyoruz.
2010 yılında açıklanan ihracat rakamlarında ilimizin ülke genelinde 61’ci sırada yer aldığı ve toplam ihracat yapan firma sayımızın 50 olduğu görülmektedir.
Oysa sadece KOSGEB veritabanımızda KOBİ statüsündeki işletme sayımız iki binler seviyesindedir. Dolayısı ile ilimizdeki ihracatçı firma sayısının en az 200-250 firma olması gerekmektedir.
Oda olarak bu eksikliğin giderilmesi için, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 2010 yılının sonlarına doğru yayınlanan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” programına “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” başlığı ile bir proje hazırlanmıştır. Odamız 4 ayrı proje ile İstanbul’dan sonra Elazığ’ı ikinci sıraya yükseltmiştir. 3 yıl sürecek olan bu proje ile hedefimiz ilimizdeki ihracatçı sayısını artırarak mevcut işletmelerimize de yeni pazarlar bulmaktır.
İhracatçılar Meclisi Sayın Başkanı ve Yönetimi buradayken yine sürekli olarak sıkıntısını yaşamış olduğumuz bir konuyu da dikkatlerinize arz etmek istiyorum:
Hammade, Fabrika ve üretim yerinin Elazığ olmasına karşın şirket merkezleri Elazığ dışında olduğu için ilimizin ve ülkemizin önemli ihracatçı firmalarından Ferrokrom, Elazığ Çimento ve Elazığ Şarap fabrikalarının ihracat rakamları Elazığ üzerinden istatistiklere yansımamaktadır. Bu konu ilimizle ilgili bir çok araştırma, girişim ve çalışmada bir olumsuzluk olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu konuyla ilgili ya yasal bir mevzuat yada bu işletmelerimizin en azından fabrika üretim ve satışlarının Elazığ’dan üzerinden göstermelerini arzu ediyoruz.
Bu üç firmamızla birlikte Elazığ ilinin ihracat rakamı 200 milyon doların üzerindedir. Bu istatistiklerin doğru tutulması anlamında da önem taşımaktadır.
Sözlerime son verirken, İlimize ve davetimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, En derin saygılarımı sunarım…

 

 

Bu haber 2344 defa okundu.
Ekleme Tarihi :3.10.2011 15:44:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.