Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ÇAYDA ÇIRA BİN YILDIR HARPUT’TA KARDEŞLİK İÇİN YANIYOR…
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker’in Çayda Çıra Oyununun Diyarbakır’a ait olduğuna dair medya kuruluşlarına yansıyan açıklamasına Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ bir değerlendirmede bulunarak, “Çayda Çıra mumları bin yıldır Harput’ta barış ve kardeşlik için yanıyor…” dedi.
 
Başkan Şekerdağ konuya ilişkin açıklamasında; “18 Eylül 2011 tarihinde komşumuz Diyarbakır Kent Ormanında düzenlenen “Karpuz Festivali”nde bir konuşma yapan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker’in ‘Türkiye'de birçok kişi Çayda Çıranın Elazığ'la ilişkili olduğunu bilir. Aslında değildir. Bunun kaynağı Diyarbakır’dır’ dediği ve konuşmasına devamla, ‘Diyarbakır'da Dicle Nehri'nde karpuzların içerisine konan kandillerin nehre bırakılması suretiyle geceleri bir şenlik yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Ne ki, son yıllarda bu kültürel unsurlarımızı çok fazla hatırlamıyor olduk. Gündemimizde gözyaşı ve acı olduğu için. Onları şimdi bir yandan barışla değiştirmeye çalışırken, kültürümüzün unsurlarını da tekrar yaşatmamız lazım.’ Şeklinde bir değerlendirmesi medya kuruluşlarınca yayınlanmıştır.
Sayın Bakanımızın böyle bir açıklama ihtiyacını neden duyduğunu bilmemekle beraber, bu konu polemik yada bir tartışma konusu değildir. Çayda Çıra oyunu yada dünyada bilinen adıyla Mumlu Dans oyunun Elazığ yöresine has bir oyun olduğu ve oyunun nasıl doğduğu ansiklopedik bilgilerde mevcuttur. İller elbette kültürel değerleriyle tarihe mührünü vurmuşlardır. Diyarbakır ilimizin kent imajını nasıl surlar ve karpuz oluşturmuş ise Elazığ ilinin sembolünü de Çayda Çıra, Üzüm, Harput Türküleri, Harput, Vişne Mermer ve Gakgoş gibi değerler oluşturmuştur. Elazığ ilini ifade eden bu değerler öylesine yerleşmiştir ki, bazen Elazığ ismi bu değerlerin arkasında kalarak şehrin ismini hatırlayamayanlar “Gakgoşların şehri”, “Mumlu Dansın oynandığı şehir” vb. gibi net benzetmelerle Elazığ’ı işaret etmişlerdir.
Dolayısı ile, ansiklopedilere, folklor, halkoyunları gibi kültürel ve sanatsal yayın ve araştırmalara Elazığ’a ait bir halk oyunu olarak tescil edilen, Ülkemizi yurt dışında temsil eden ve birincilik getiren, şehrin giriş ve çıkışlarında heykeli bulunan, şehrin resmi sembolü olan bu değere “Elazığla ilişkisi yoktur” tezi çok iddialı ve konunun içinde bulunanlar ile kültür camiası tarafından kabul görecek bir değerlendirme değildir.
Sayın Bakanımızın değerlendirmesini dil sürçmesi olarak yorumluyor; birlik, beraberlik ve kardeşlik sembolü benzetmesine ise aynen katılıyoruz.
Bu düşüncelerle; Çayda Çıra mumlarının bin yıldır Harput’ta birlik ve beraber için aydınlık saçtığını hatırlatır, kamuoyuna saygılar sunarım” dedi.
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası
Bu haber 1603 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.9.2011 11:38:49
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.