Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
TÜM ÜYELERİMİZİN VE ELAZIĞ ESNAFININ AHİLİK HAFTASINI KUTLUYORUZ
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, yayınladığı mesajında Elazığ TSO Üyeleri başta olmak üzere Elazığ’da ticari faaliyette bulunan tüm esnafların Ahilik Haftasını Kutladı.
 
Başkan Şekerdağ yazılı mesajında; “Selçuklu Türkleri'nde, dinî ve millî birliğin muhafazasında, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve Osmanlı insanının yetişmesi ve terbiyesinde büyük hizmetler gören içtimaî (sosyal) bir teşkilat olan Ahilik, bugün modern dünyanın ayıplı hizmet ve mal üretimini engelleme hususunda oluşturmaya çalıştığı standartların temelini yüz yıllar önce atan bir teşkilattır.
Elazığ tarihi bilindiği gibi Harput tarihi ile başlamaktadır. Harput binlerce yıllık geçmişi ile bölgemizin en önemli, kültür, sanat ve ticaret merkezi olmuştur. Öyle ki, halen Harput’ta bulunan Ahi Musa Mescidi bize Harput’ta ticaret yapan esnafın Ahilik Kültürüne sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Ahilik kültüründe, vatandaşı aldatmak, eksik tartmak ve hileli iş yapmak yoktur. Ahilik kültürü almış bir esnaf toplum tarafından en güvenilir kişi olarak değerlendirilmiştir. Öyleki, Harput’un bu ticaret kültürü ile yetişmiş olan Elazığlı esnaf, sanatkar ve tacirler batı illerinde çek, senet yada başka bir teminat vermeden istedikleri kadar ürünü Elazığ’a getirerek yıllarca ticaret yapmışlardır. Elazığ esnafına olan bu güven Ahilik geleneğinin bir sonucudur.
Sebat eden, kendisi siftah yapmış ise gelen müşteriyi komşusuna yönlendiren, haramsız ve hilesiz iş yapan, sözüne ve eline güvenilen esnaf Ahilik teşkilatına dahil olmuş, aksini yapanın ise papucu dama atılarak toplumda rencide edilmiştir. İşte “Papucu dama atılmak” deyimi buradan gelmektedir.
Günümüzün zor ekonomik koşullarında, büyük sıkıntılar yaşayan esnafımızın Ahilik kültürü ile dayanışması aslında birçok problemi de ortadan kaldıracaktır.
Bu düşüncelerle,
Odamız Üyelerinin ve ilimizde ki tüm ticari faaliyetlerde bulunan esnafların Ahilik Haftasını kutlar; en derin saygılar sunarım” dedi.
 
AHİLİK HAFTASI KULAMALARI
Hafta nedeniyle Elazığ Valiliği gözetiminde Odamız tarafından desteklenen ve Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince organize edilen Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde, Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başlayan program doğrultusunda ilimizin ilk en eski çarşılarından biri olan Şıra meydanında çeşitli etkinlikler yapıldı.
Halk oyunları gösterileri ile gönüllü vatandaşların Harput Türküleri okuması Şıra Pazarı esnafı ve vatandaşları coştururken, halka Ahilik pilavı da ikram edildi. Düzenlenen törende Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, günün önemine binaen bir konuşma yaptı. Törene Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Muhammet Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar.
 

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası
Bu haber 1886 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.9.2011 12:57:53
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.