Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Başkan Şekerdağ, Cumhurbaşkanı Gül’le Almanya’ya Gitti
 
·         19-12 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, Türk-Alman İş Formu programı nedeniyle Almanya’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile programa davet edilen işadamı ve TOBB bağlı Oda başkanları katıldı.
 
Almanya Cumhurbaşkanı Gül, Almanya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un davetine icabetle Berlin'e gittiğini belirterek, “Ziyaretimin, 'Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması'nın imzalanmasının 50. yıl dönümüne denk gelmesi ise ayrı bir önem arz etmektedir. Türkiye ile Almanya arasında gücünü tarihten alan çok yakın dostluk ve ittifak bağları mevcuttur. Almanya ile büyük önem atfettiğimiz çok boyutlu iş birliğimiz her alanda çeşitlenerek hızla gelişmektedir. Ancak ben bu ziyaretimde, geleneksel iş birliği alanlarımıza ilaveten, özellikle bilim, teknoloji, ARGE, enerji, çevre, eğitim ve kültür konularına da ağırlık vereceğim" diye konuştu.
Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un ziyaretinden hemen bir yıl sonra Almanya'ya yapacağı ziyaretin ikili ilişkilere kazandırmaya çalışılan dinamizmin ve çeşitliliğin bir göstergesi olacağını dile getiren Gül, şunları kaydetti: Bildiğiniz gibi, Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari ortağıdır. 4500 kadar Alman firması, Türkiye'de faaliyet göstermektedir. Geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 29 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın ilk altı ayında ticaret hacmimiz 19 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre ticaretimizin yüzde 38 arttığını göstermektedir.
Ziyaretim sırasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik temaslarda da bulunacağım. Bu bağlamda Berlin'de düzenlenecek Türk-Alman İş Forumu'nun açılışını Sayın Wulff ile birlikte gerçekleştireceğiz. Böylelikle, iki ülke müteşebbis çevrelerinin bir araya gelmesine, geçtiğimiz yıl Sayın Wulff'un ziyaretinde Kayseri'de olduğu gibi, bu kez Berlin'de öncülük etmiş olacağız. Ziyaretim vesilesiyle iki ülke maliye bakanları tarafından imzalanacak güncellenmiş Türkiye-Almanya Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın da ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilere ayrıca ivme kazandıracağı kanaatindeyim” dedi.
 
Şekerdağ: Ziyareti İhracatın Gelişmesi Adına Önemsiyoruz
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün programına katılan işadamları arasında yer alan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, ziyaretin ilimiz ihracatının gelişmesi adına önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Avrupa’daki en büyük ticari ortağımız olan Almanya’da gerçekleştirilecek olan ‘Türk-Alman İş Formu’na katılarak, karşılıklı işbirliği ve iletişim sağlanması noktasında önemli bir adım atmış olacağız. Almanya’daki deneyimlerimizi ilimiz iş dünyası ile paylaşıp karşılıklı işbirliği ve ihracatımızın artırılması öncelikli hedefimizdir. Bu önemli programa davetlerinde ötürü Sayın Cumhurbaşkanımız ve TOBB’ye teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.
Bu haber 1325 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.9.2011 11:10:58
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.