Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ELAZIĞ’DA TARİHİ GÜNLER
 
· TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, TÜMSİAD Başkanı Dr. Hasan Sert ile TOBB Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Elazığ’da 8 Temmuz 2011 tarihinde tarihi bir gün yaşandı…
· Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası tarafından düzenlenen müşterek program doğrultusunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası temel atma töreni, Elazığ Ticaret Borsası yeni hizmet binası açılış töreni, yatılı kız kuran kursu açılışı, TÜMSİAD açılışı, fabrika temel atma töreni, Vergi Ödül töreni, Hastane ziyareti ve kokteyl ile program tamamlandı.
· Gün boyu büyük bir yoğunluk ile devam eden programlara Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, F.Ü. Rektörü Prof.Dr. A.Feyzi Bingöl, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, İl Defterdarı Rıfat Özyünlü, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva ile Elazığ TSO ve Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler.
 
ELAZIĞ TSO’NUN YENİ HİZMET BİNASININ TEMELİ ATILDI

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası`nın yeni hizmet binasının temeli törenle atıldı. Törene Elazığ Valisi Muammer Erol, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Tümsiad Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende bir konuşma yapan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, “Bugün gerçekten mutlu bir günümüz. Arzu ettiğimiz birgün. Bugüne ulaşmak için gerçekten hem yönetim kurulumuz ve hem şahsım büyük emek verdik. Bu emeğin bugün karşılığı olarak yeni hizmet binamızın temelini atıyoruz”dedi. Konuşmanın ardından Elazığ TSO`nun yeni hizmet binasının temeli davetlilerin butona basmasıyla atıldı.Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının yeni hizmet binası Cumhuriyet Mahallesi, Polis Okulu karşısındaki 6 bin 500 m2 alan üzerinde inşaa edilecek. 2 bloktan oluşacak yeni hizmet binası akıllı bina modeliyle tasarlandı. 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanan yeni hizmet binasının Elazığ’ı 2023 yılına taşıyacak vizyon projelerin ilk adımını oluşturduğu Başkan Şekerdağ tarafından ifade edildi.
 
ELAZIĞ TSO VE ELAZIĞ TİCARET BORSASI ÖDÜL TÖRENİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası tarafından düzenlenen müşterek ödül töreni MİSLAND’da gerçekleştirildi. Ödül törenine, Elazığ protokolü ve iş dünyası yoğun bir ilgi gösterdi. Düzenlenen törende 2010 yılı Kurumlar ve Gelir Vergisi Rekortmenlerine, UMEM Projesinde en fazla istihdam sağlayan kurumlara, NTV Bir Fikrin mi var yarışmasında Elazığ adına birincilik ve dördüncülük getiren girişimcilere, Elazığ TSO tarafından düzenlenen girişimcilik kursunda başarılı olanlara, Elazığ Ticaret Borsasında en fazla tescil yapanlara ödülleri verildi.
 
ŞEKERDAĞ: HEDEFİMİZ İLİMİZİ 2023’E HAZIRLAMAKTIR
Vergi Ödül törenini açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Oda olarak tarihi günlerinden birini yaşadıklarını belirterek, amaçlarının birlik ve beraberlik içerisinde ili 2023 yılına hazırlamak olduğunu söyledi.
Başkan Şekerdağ konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızı ve Değerli hazirunu ilimizde ağırlamaktan, Elazığ halkı ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Camiası olarak duyduğumuz büyük memnuniyeti belirtmek isterim.
Elazığ ili, Doğu Anadolu Bölgesini batıya bağlayan yolların geçiş merkezi üzerine kurulmuş, önemli coğrafi avantajlara sahip bir ilimizdir.
Bölgenin en eski sivil havaalanına sahip olan Elazığ’dan, Ankara, İstanbul, İzmir ve Avrupa da üç kente uçak seferleri yapılmakta ve haftada toplam düzenli olarak 49 sefer düzenlenmektedir.
Elazığ bugün, eğitim ve sağlık alanlarında bölgede önemli bir il haline gelmiştir. İlimiz eğitimli işgücü bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde bulunmaktadır.
 
Turizm bakımından da önemli avantajlara sahip olan Elazığ, kendine has turizm ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çekmektedir. Bin yıllık tarihi birikimi ile Harput adeta bir açık hava müzesi konumundadır.
Ülkemizin en büyük batık şehirlerinden birini içinde barındıran Hazar Gölü, Hazar Baba Kayak Merkezi, Elazığ Hipodromu, Kaplıcaları, Buzluk Mağarası ve inanç turizmi açısından İlimiz önemli fırsatlar sunmaktadır.
İlimiz, maden ve mermer açısından da önemli bir kenttir. Yöreye özgü Elazığ Vişne mermeri adeta kentin bir marka ürünü haline gelmiştir. İlde bugün başta krom ve mermer olmak üzere, çok sayıda zengin maden rezerv ve yatakları bulunmaktadır. Dünya mermer rezervinin %40’ı Ülkemizde bunun %8’i ise İlimizde yer almaktadır.
1930’larda devlet eliyle başlayan sanayileşme süreci Elazığ’da hızla devam etmiştir. Bu anlamda Elazığ ili sanayileşme hususunda önemli bir altyapıya sahiptir.
Küçük Sanayi Siteleri, üç kısımdan oluşan İmalat Organize Sanayi Bölgesi, Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, Elazığ İş Geliştirme Merkezi ve kuruluşu 2009 yılında gerçekleşen Fırat Teknokent, yatırımcılara önemli imkanlar sunmaktadır.
İlin öncü sektörleri içerisinde Tarım ve Hayvancılık ile Su Ürünlerinin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Zira iklim ve doğa koşulları bakımından ılıman bir iklim gösteren Elazığ’da sebze ve meyve yetiştiriciliği önemli bir noktadadır. Özellikle Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinin ana yurdu Elazığ’dır. 2010 yılı üzüm rekoltesi 130 bin ton civarındadır.
Tarihi Harput’un devamı olan Elazığ ili, gerek tarihi birikimi, gerek doğal zenginlikleri ve gerekse yetişmiş insan gücü ve kurumları ile kalkınma ve gelişmeye müsait, ülkemizin önemli illerinden birisidir. Elazığ’ın bu avantajlarını değerlendiren Devlet Planlama Teşkilatı ilimizi ülkemizin 15 büyüme merkezinden biri olarak seçmiştir.
Kentin bu zengin potansiyelini Ülke ekonomisine kazandırarak, Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılında, yani 2023 yılında bölgelerarası kalkınmışlık farklılıklarının giderilerek, huzur ve refahın sağlanması hususunda, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak imkanlarımız ölçüsünde önemli çalışmalar yapmaktayız.
Yönetim Kurulumuzun hizmette olduğu iki yıllık zaman dilimi içerisinde, iş dünyasına ve toplumun geniş kesimlerine yönelik yaklaşık 200 ayrı bilgilendirme toplantısı çok sayıda organizasyon ve etkinlik yapılmıştır. İşsizlere yönelik olarak İşkur, KOSGEB ve AB gibi kurumlar kanalı ile yaklaşık 2500 kişiye mesleki eğitimler verilmiştir.
Odamız, Dış Ticaret Müsteşarlığının açıklamış olduğu “Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi” Programı kapsamında hazırlamış olduğu proje ile İstanbul’dan sonra Elazığ’ı ikinci il konumuna getirmiştir. Yine Fırat Kalkınma Ajansı tarafından açıklanan Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında, “Fırsatlar Şehri Elazığ” projesi ile İlimize önemli bir katkı sağlayacaktır.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin ülke genelinde bu yıl içinde kuracağı 5 sürekli eğitim merkezi projesine Odamız katılmış ve yapılan değerlendirmeler neticesinde söz konusu bu merkezlerden biri yine Elazığ’a kazandırılmıştır. Bu vesile ile Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Sayın Başkanım;
Yıllardan beri bölgemizde yaşanan terör olayları ve huzursuzluklar, aslında bir huzur ve güven adası olan ilimiz imajını ülke genelinde hep olumsuz yönde etkilemiştir.
Bu olumsuzluğun giderilmesi hususunda Oda olarak ülke içinde ve yurt dışında çeşitli etkinlikler ve organizsayonlar yapılmaktadır.
Ancak, bu çalışmalar yeterli değildir. Bölgemizin birçok ili de yine Elazığ’la aynı kaderi paylaşmaktadır. Dolayısı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin bölgemizin potansiyel kaynaklarının tanıtımı ve bu kaynakların ekonomiye kazandırılması hususunda yatırımcıların bölgemize çekilmesi çalışmalarına katkı sağlamasını, bununla birlikte; bölgemiz koşulları dikkate alınarak, yeni teşvik yasası hazırlanması hususunda ilgili makam ve mercilerle çalışma başlatmasını beklemekteyiz. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası camiası olarak İlimizi 2023’e hazırlamak ve bu doğrultuda bir strateji oluşturmak istiyoruz.
Bu çalışmalarımıza Birliğimizin desteği son derece önem taşımaktadır. Bugüne kadar Elazığ’ın ve Odamızın sürekli yanında yer alan zatıalinizin ve Birliğimizin destekleri bizim için bundan sonraki dönemde daha büyük anlam ifade etmektedir.
Sayın Başkanım Değerli Hazirun,
2023 vizyonu ile hareket eden Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız bu düşüncelerle, şehrimizin gelişim bölgesinde, ulaşım ve trafik sorunu olmayan Elazığ’a yakışır ve uzun yıllar ihtiyaca cevap verecek olan yeni hizmet binamızın bugün temelini hep birlikte atacağız.
6500 metrekare inşaat alanı olan yeni hizmet binamız, yeni nesil akıllı bina olarak tasarlanmıştır. İdari ve hizmet olarak iki bloktan oluşacak şekilde, KOSGEB, TSE, Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi, Eğitim salonları, Sürekli Eğitim Merkezi, Bilgi ve Enformasyon Merkezi, Sergi Salonu, Konferans Salonu, Toplantı ve etkinlik alanlarının yer alacağı Odamızın yeni hizmet binası, fiziki altyapısı ile Elazığ’ın uzun yıllar ihtiyacına cevap verecektir.
İki yıl içerisinde hizmete açmayı planladığımız yeni hizmet binasının başta üyelerimiz olmak üzere, ilimize hayırlı olmasını diler, tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eder, en derin saygılarımı sunarım” dedi.
 
HİSARCIKLIOĞLU: ELAZIĞ GELECEĞİN MARKA KENTİ OLACAKTIR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu  Vergi ödül töreninde yaptığı konuşmasında Türkiye’de 11 tane marka şehir olduğunu, Elazığ'ın tüm yönetici, milletvekili ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bir arada olmasıyla bu şehirler arasına gireceğine inandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu Elazığ’ın Türkiye'nin en huzurlu 5 ilinden biri olduğunu belirterek, bu huzur ve zenginliklerin Türkiye ve dünyaya anlatılmasını istedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, böylece yatırımın daha çok geleceğini ifade etti. Elazığ'ın yöresel ürünlerinden sadece öküzgözü üzümün coğrafi tescil aldığını, orcik, leblebi, boğazkere üzüm, yöresel yemekler ve yörsel diğer değerlerin boşta olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bunlara bir an önce coğrafi tescil alınmasını istedi. 2011 ilk çeyreğinde Türkiye’nin yüzde 11 büyüdüğünü, bunun bir rekor olduğunu, ancak cari açığın bu oranı olumsuz etkilediğini belirten Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörün yabancılarla eşit koşullarda mücadele etmesinin önünün açılmasını istedi.
 
GÖRMER: ELAZIĞ ZENGİN BİR TARİHİ MİRASA SAHİP

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise Allah'ın insanı yeryüzünü imar etmesi için yarattığını ifade ederek “İşte aslında yaptığınız çalışmalarla siz yeryüzünü imar ediyorsunuz. Üreten, insanlarla istihdam sağlayan, alın teriyle kazanan insanlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. İslam’ın kazanmaya, madde sahibi olmaya, zengin olmaya müspet bakan ve teşvik eden bir din olduğunu ifade eden Görmez, “Önceki iki dinle mukayese ettiğimizde Yahudilik saf dünyevileşmiştir. Ahiret için bir dua bile bulmak çok zordur. Hristiyanlık da uhrevileşmiştir. Ama İslamiyet ikisinin dengesini önermiştir”diye konuştu. “Paranın yeri ya ceptir ya kasadır. Kalp, yürek değildir. Oraya başka şeyler yerleştirmek lazım” diyen Görmez, “Çok üretin ama üretirken kendinizi tüketmeyin. Sevginizi, dostluklarınızı yok etmeyin, komşuluklarınızı sürdürün, evinize çocuklarınıza zaman ayırın. Çünkü o taktirde sadece üretmek hedef, gaye olur. Halbuki üretmenin de gayeleri var. Bu gayeler mutluluktur, saadettir.” Elazığ’ın kültür, edebiyat ve tarihi ile muhteşem bir geçmişe sahip olduğunu belirten Görmez, “Kentler kimlikleriyle vardır. İşte Elazığ Ülkemizin kimlikli dediğimiz ender illerinden biridir. Burada sizlerle olmaktan çok büyük bir mutluluk aldım” dedi.

 

Bu haber 2408 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.7.2011 19:16:50
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.