Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
IPARD PROGRAMINDA ELAZIĞ’IN MAĞDURİYETİNİN ÖNLENMESİNİ BEKLEMEKTEYİZ… 

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, 2010 yılında yapmış oldukları girişim ve çalışma neticesinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından Elazığ’ın 2011 yılında IPARD programına dahil edileceğinin bildirilmesine rağmen, açıklanmış olan 2. Çağrıda İlin yer almamasının şaşkınlığını yaşadıklarını ifade etti.

 

Başkan Şekerdağ, Başbakan, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Elazığ Milletvekilleri, Başbakanlık ile Tarım ve Köy İşleri Müsteşarlığı’na bir yazı göndererek Elazığ’ın mağduriyetinin giderilmesini talep etti.

Başkan Şekerdağ, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 2010 yılında Elazığ TSO’ya gönderilen yazıyı da ilgili makamlara ulaştırarak Elazığ’ın unutulma gerekçesini sordu.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ tarafından ilgili makamlara gönderilen Yazı:

AB ve Türkiye’nin birlikte yaklaşık 100 milyon Euro katkı sağladığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (IPARD) hibe programı kapsamında 04.07.2011 tarihinde ikinci kez ihaleye çıkılmış olup, program için son teklif verme tarihi 05.09.2011 olarak açıklanmıştır.

Projenin 01.09.2010 tarihinde birinci teklif çağrısında Elazığ ilinin yer almaması nedeniyle Odamız tarafından 06.08.2010 tarihinde Sayın Milletvekillerimiz ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na yazılan yazıya, 07/09/2010 tarihinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu cevap vererek, Elazığ’ın İPARD ikinci teklif çağrısına dahil edileceği bildirilmiş ancak, 2011 yılı ikinci teklif çağrısında da Elazığ maalesef yer almamıştır.

2011 Programı kapsamında; tarım, hayvancılık, et ve süt üretimi, işlenmesi, pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve balıkçılık alanlarında destek verileceği ilan edilmiştir.

Projeden; bireysel üreticiler, tarımsal işletmeler, KOBİ’ler, üretici birlikleri ve kooperatifler, başarılı projeleri için hibe alabileceklerdir.

Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye’nin AB üyeliği öncesinde tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma alanında işletmeleri AB standartlarına çıkarmayı hedefleyen bir projedir.

Program kapsamında proje sunabilecek iller belirlenmiş olup, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinasyon Birimleri oluşturulmuştur. Tarım, Hayvancılık ve Su Ürünleri potansiyeli olarak tespit edilen iller içerisinde maalesef Elazığ bulunmamaktadır. Oysa Tarım Bakanlığı Merkez teşkilatı olan Elazığ İl Tarım Müdürlüğü kayıtlarında Elazığ ilinin Kanatlı Hayvancılık, Kültür Balıkçılığı, Alabalık yetiştiriciliği ve Üzüm üretiminde ülkemizin önde gelen merkezlerinden biri olduğu ve bu alanlarda ilk 5’e girdiği görülmektedir.

Proje kapsamına Elazığ’ın dahil edilmemesinde hangi kriterlerin esas alındığı Elazığ kamuoyunda merak edilmekte ve tartışılmaktadır. Projeden amaç bölgeler arası eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve kaynakların ekonomiye kazındırılması ise projenin en üst sırasında Elazığ’ın olması gerektiğine inanmaktayız.

Birkaç bürokratın duygusal yaklaşımlar ve ikili ilişkiler ile hazırlamış oldukları listenin programın amacına ne kadar uygun olduğunu ve Bakanlığın resmi yazı ile taahhüdüne rağmen yaşanan gelişmeyi bilgilerinize sunar, Elazığ’ın mağduriyetinin önlenmesi hususunda, değerli girişim ve katkılarınızı, müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

2010 Yılında Konuyla İlgili Olarak Odamız Tarafından Yapılan Çalışmaya,  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun Cevap Yazısı:

Bu haber 2126 defa okundu.
Ekleme Tarihi :5.7.2011 16:09:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.