Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Küçük İşletmeler Kredi Programı (SELP 2) Toplantısı
 
Bankalar Kredi Taleplerini Nasıl Değerlendirirler? Konulu toplantı iş dünyasının yoğun ilgisi ile Elazığ TSO’da yapıldı.
 
 
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası himayelerinde, Fırat Teknokent A.Ş. ve TOBB - Elazığ Genç Girişimciler Kurulu’nun katkılarıyla Elazığ TSO Avrupa İşletmeler Ağı Ofisi tarafından organize edilen SELP-2 Kredi Programı bilgilendirme toplantısı Elazığ TSO Konferans Salonunda 13 Haziran 2011 tarihinde yapıldı.
Toplantıya, Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, STK temsilcileri, İş Bankası, Ak Bank, Garanti Bankası ve Şekerbank Elazığ Şube Müdürleri, KOBİ temsilcileri ve konuya ilgi duyanlar katıldılar.
 
Frankfurt Business Scholl Bankacılık Danışmanı Ülkü Dağdelen,   toplantıda yaptığı konuşmada, kısa vadeli krediler ile uzun vadeli yatırımlara girilmemesi gerektiğini belirterek “İşletme kendisi için en uygun krediyi sağlayan banka araştırması yaptıktan sonra kredi kullanılması işletme için yararlı olacaktır” dedi.
Dağdelen konuşmasında, ekonominin küçülme dönemlerinde, işletmelerin küçülme eğilimlerinin de güzel bir şey olarak algılanması gerektiğini söyledi. Bu, genel ekonominin içinde bulunduğu duru ve sektörün ve işletmenin içinde bulunduğu duruma paralel olarak alınabilecek bir karar olduğunu vurgulayarak, “Günümüzde iflas eden işletmeler farklı hatalarının sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor. Romantik olarak baba mesleğini devam ettirmek çok akıllıca olmayabilir. Çünkü sektör parlak olmayabilir” diye konuştu.
Toplantıda bir sunum yapan Frankfurt Business Scholl Bankacılık Uzmanı Melahat Söğütlü ise, bankacılık sektöründe ciddi bir rekabet bulunduğunu, işletmelerin bankaların müşterisi olmaları açısından önemli olduğunu vurgulayarak bankaların her ay kredi verebilmek için yeni işletme bulması gerektiğini ve bunun da işletmeleri bankalar karşısında değerli kıldığını ifade etti. 2002 yılında Türkiye’deki bankaların bilançolarında yüzde 48 olan krediler toplamının, 2009 yılında yüzde 377’ye yükselmiş olmasının memnunluk verici bir durum olduğunun altını çizen Söğütlü, neredeyse sekiz katlık bir artış olduğunu bildirdi.
Ticaret yapmanın artık çok zor olduğunu ifade eden Bankacılık Uzmanı Söğütlü, krediler ile reel piyasanın da bankaların sıkı disiplini ile kendilerine çeki düzen verdiğini, hesap yapmayı öğrendiklerini belirtti. Bu dönemde bankaların KOBİ’leri keşfettiğini, bu alanı kapsayan politikalar ile de ülkede ciddi yatırımlar yapıldığını belirtti.
Toplantı katılımcıların soru ve cevap bölümü ile sona erdi.
Bu haber 1886 defa okundu.
Ekleme Tarihi :14.6.2011 13:09:23
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.