Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Fırat Teknokent Strateji Planı Hazırlandı
‘Fırat Teknokent İnovasyon Altyapısının Geliştirilmesi ve Strateji Planı Hazırlama’ projesinin kapanış toplantısı F.Ü.Mühendislik Fakültesi toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı M.Süleyman Selmanoğlu, F.Ü. Rektörü Prof.Dr. A.Feyzi Bingöl, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, akademisyenler, STK temsilcileri ve davetliler katıldılar.

Fırat Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, proje kapanış toplantısının açılış konuşmasında ‘Fırat teknokent inovasyon Altyapısının geliştirilmesi ve strateji planı hazırlama’ başlıklı projenin Fırat Kalkınma Ajansının Doğrudan Faaliyet destek programı çerçevesinde  77.675 TL bütçe ile kabul edildiğini söyledi.

Akın konuşmasında, birçok kurumun stratejik plan hazırladığını ancak, bu çalışmada Fırat Teknokent Strateji planının dış gözle hazırlatıldığını söyledi. Prof.Dr. Erhan Akın konuşmasında şu bilgileri verdi: “Bölgesel kalkınmada önemli bir aktör olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri bulundukları ilin yenilikçi yüzü için önemli bir unsurudur. Bünyesinde barındırdığı arge ve yazılım firmaları bir taraftan katma değeri yüksek ürünler çıkartırken diğer taraftan nitelikli insan kaynağının bölgede kalmasını sağlamaktadırlar. Ülkemizde sayıları 28’e ulaşmış olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri  500 Milyon Dolarlık ihracat rakamına ulaşmıştır.

Proje kapsamında yapılan hizmet alımı ODTÜ teknoparktan alınmıştır. Böylece aynı sektördeki bir dış gözlemci ile Fırat Teknokentin  inovasyon altyapısı ve stratejik planı hazırlatılmıştır. Bu çalışmada ülkemizdeki gelişmiş Teknoloji geliştirme Bölgelerinden olan ODTÜ teknoparkın birikimlerinden yararlanma şansı da elde edilmiş olacaktır. Ortaya çıkan bu strateji belgesi ile Fırat Teknokentin bölgedeki etkinliğini artırmanın yolları ve bu amaca ulaşmak için kullanacağı araçlar saptanmış olacaktır.”dedi.

Daha sonra söz alan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Ajansın bölgedeki kamu ve özel sektörün kurumsal altyapısını destekleyen projelerinden ilkinin sonuçlandığını söyledi. Çalışmanın Elazığ ve dolayısı ile bölge ve ülke ekonomisine hayırlı olmasını dileyen Altunyuva, Ajansın bu konudaki desteklerinin artarak devam edeceğinin altını çizdi.

Toplantı’da ODTÜ Teknopark Genel Müdürü Prof.Dr.Mustafa İhsan Kızıltaş’ta Fırat Teknokent’in bina ve fiziki mekandan önce, insan ve proje odaklı büyüdüğüne dikkat çekerek, “Ülkemizin en önemli Teknokenti ODTÜ, ulusal ve uluslar arası çok sayıda proje yürütmektedir. Ancak Fırat Teknokent’teki yönetim anlayışı bizlere yeni ufuklar açmıştır. Bu deneyim paylaşımı her iki kurum açısından da yararlı olmuştur. Fırat Teknokent, sadece Elazığ yöresinin değil gelecekte Ülkemizin de önemli teknoloji üreten bir merkezi olacaktır.”dedi.

Yapılan değerlendirme konuşmalarının ardından Elazığ SWOT Analiz çalışmasını ve Fırat Teknokent Strateji Planı çalışmalarını yürüten ODTÜ Teknokent Uzmanı Emek Kepenk, proje raporu hakkında bir sunum yaptı. Kepenk, Elazığ’da kamu kurumu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu ile akademisyenlerin katılımı ile yapılan çalışma neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışmayı yaptıklarını belirterek, ilin mevcut potansiyeli gelecekte bölgenin kalkınma ve gelişmesini tamamlamış önemli illerinden biri olabileceğini söyledi.

Bu haber 2135 defa okundu.
Ekleme Tarihi :13.6.2011 12:08:45
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.