Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Odamızdan Yenilik ve Ar-Ge’ye Destek…
1.Fırat Yazılım ve Teknoloji Proje Pazarı Yarışması ve Ödül Töreni Fırat Üniversitesinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi...
Fırat Üniversitesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Fırat Teknokent, Elazığ Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Derneği işbirliğinde düzenlenen "1. Fırat Yazılım ve Teknoloji Proje Pazarı" Yarışması ve Ödül Töreni 02 Haziran 2011 tarihinde yapıldı.
30 çalışmanın katıldığı yarışmadaElazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökçe başkanlığında toplanan jüri üyeleri Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet Karabulut ve Elazığ KOSGEB Merkez Hizmet Müdürü Yrd.Doç.Dr. Ahmet Orhan birbirinden değerli çalışmaların içerisinden ilk üçü belirlerken çok zorlandıklarını belirttiler.
F.Ü. Atatürk Kültür Merkezi'nde saat: 10.30'da başlayan etkinliğe, F.Ü. Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Feti Altınyuva, Fırat Teknokent Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, KOSGEB Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Orhan, öğretim üyeleri, iş adamları ve öğrenciler katıldı.
Programda konuşan Fırat Teknokent Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Fırat Yazılım ve Teknoloji Pazarı Yarışması hakkında çeşitli bilgiler verdi.
F.Ü. Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl ise, bölgede en büyük eksikliğinin Ar-Ge proje üretimi olduğunu söyledi.
Rektör Bingöl, "Elazığ'da TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projenin tanıtımını yapıyoruz. Ar-Ge Pazarı, projelerin sergilendiği bir pazardır. Projelerin üretilmesi için insanların teşvik edilmesi gerekir. Yeteri kadar proje üretilmediği için destek de alınamıyor. Bu konuda Üniversite olarak her türlü çalışmayı yapıyoruz" dedi.
Konuşmaların ardından NTV de düzenlenen "Bir Fikrin mi Var?" isimli yarışmada Çelebi adlı projesi ile 1. olan Hikmet Koşar ve "Engellilere Hayat Projesi" ile 4. olan Reşan Arlıer'e Rektör Bingöl tarafından plaket verildi.
Yazılım, Bilişim ve Ar-Ge ile İnovasyon alanlarındaki tematik konularda açılan yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncülerine ise Elazığ TSO Meclis Başkanı Nuri Önal, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ tarafından ödülleri verildi.
Bakan Şekerdağ, ödül töreninde yaptığı değerlendirmede, “Yazılım, Bilişim, Ar-Ge ve İnovasyon alanlarındaki konularda açılan yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncülerine Odamız tarafından bugün sembolik birer ödül verilecektir.
Ancak asıl amacımız, ilimizde Ar-Ge, İnovasyon fikrinin yaygınlaştırılması ve yeni fikirler ile buluşların ekonomik yarara dönüştürülmesinin önünün açılmasıdır.
Fırat Üniversitesi ile birlikte 2010 yılını Elazığ’da “İnovasyon Yılı” ilan ederek bu kapsamda yapılan çalışmalarımız bugün farklı etkinlik ve organizasyonlarla devam etmektedir.
Bu çalışmaların sonucu olarak, “Bir Fikrin mi Var” yarışmasında ilimizden Birinci ve Dördüncü çıkması, Tübitak tarafından ilan edilen proje yarışmasına “Elazığ İl Yenilik Platformu” başlığı ile bir proje sunulması, Girişimcilik anlamında, ilimizde bu yıl yaklaşık 300 kişilik bir gruba eğitimler verilmesi, Bilişim alanında Odamız tarafından 240 gence verilen eğitimler, Dış Ticaret Müsteşarlığı destekleriyle uyguladığımız “Elazığ İşletmeleri Kümeleme Odaklı Büyüyor” projesi ve son olarak “1. Fırat Yazılım ve Teknoloji Proje Pazarı” etkinliği ilimizi geleceğe hazırlayacak önemli projeler olmuştur.
Fırat Üniversitesi ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla bu çalışmalarımız devam edecektir. Çünkü yeniliği aramayan ve katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmeyen bir kentin geleceğe hazırlanması söz konusu değildir. Bu düşüncelerle etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyor, yarışmada dereceye girenleri kutluyor, tüm katılımcılara saygılar sunuyorum.” Dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Elazığ TSO tarafından hazırlanan birinciye 1.500 TL, İkinciye 1.000 TL ve Üçüncüye 500 TL yarışma ödül çekleri takdim edildi.
Yarışmaya 30’a yakın ar-ge ve yenilik projesi katılırken açılan sergi yoğun ilgi gördü.

Bu haber 3876 defa okundu.
Ekleme Tarihi :6.6.2011 17:26:31
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.