Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Tekstil Sektörü İşveren Kursiyer Buluşması
 
Öğretmen Sıdıka Avar Kız Teknik ve Meslek Lisesi yürütücülüğünde, Odamızın da ortağı olduğu, “Bilgisayarlı Kalıp Hazırlama Sistemleri” eğitim kursu kapsamında Odamız Konferans Salonunda 3 Mayıs 2011 tarihinde “Sektör ve Mesleki Eğitim Buluşması” toplantısı yapıldı.
 
Toplantıya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü temsilcileri, Proje yürütücüleri ve çok sayıda kursiyer ile tekstil sektörü temsilcileri katıldılar.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sıdıka Avak Kız Meslek Lisesi Müdürü Özden Öztaş, proje hakkında bilgiler verdi. Öğretmen, İşçi ve Öğrenci eğitimini kapsayan proje hakkında yapılan sunumun ardından, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, projenin topluma kazandırdıkları hususunda bir değerlendirme yaptı.
 
Özlü konuşmasında; “Türkiye'de sosyo-ekonomik statü farklılıkları ve bölgesel farklar göz önüne alındığında, kadın ve erkek arasında büyük bir uçurum söz konusu olduğu görülmektedir.
Özellikle ülkemizin son yıllarda yaşadığı bölgesel huzursuzluklar, ekonomik krizler, işsizlik, çarpık kentleşme gibi olumsuzluklar köyden kente olan göçü hızlandırmıştır. Bu süreçte geçimini tarım ve hayvancılıktan yapan ve niteliksiz bir iş gücü olan bu kesimlerin kentlerde çok ciddi sorunlarla karşılaştıkları görülmektedir. Ülkemizin bugün aslından neredeyse hemen her ilinde aynı sıkıntılar sosyal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
İşte bu süreci tersine çevirmek için, başta AB Hibe Projeleri olmak üzere, Ülkemizin çeşitli başlıklar altında açıklamış olduğu bir çok proje işsizlikle mücadele, gençleri meslek sahibi yapma ve çeşitli sosyal sorumluluk başlıklarını içermektedir.
Bununla birlikte, günümüzde toplumların gelişmişlik düzeylerinin kadınların refah düzeyiyle ilişkilendirilmesi birçok çevrece kabul gören bir gerçekliktir. Türkiye gerçeğinde de bunu yadsımak olanaksızmış gibi görünüyor. Öyle ki kalkınmaya ve bu sayede Avrupa Birliği'ne girmeye çalışan bir Türkiye'de kadının durumu açıklığa kavuşturulması gereken bir konudur.
Günümüz Türkiye'sinin ekonomik şartlarında aile ekonomisine katkı yalnızca erkeğin omuzlarında değil, kadının da omuzlarında şekillenir hale gelmiştir. Bu durumun meslek edinip gelir sağlayacak gibi görünen kadının, sosyo-ekonomik statüsünü elde etme ve sonrasında yaşamını olumlu yönde etkileyen sonuçlara ulaştığını göstermektedir.
Dolayısı ile, bugün ilimizde başta AB projeleri olmak üzere, Odamızın da yürütücüsü olduğu Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi ve KOSGEB Girişimcilik eğitimlerinin ne kadar büyük bir önem taşıdığını ve toplumsal bir sorumluluk olduğunu görmekteyiz.
Bu düşüncelerle, “Bilgisayarlı Kalıp Hazırlama Sistemleri” eğitim kursunun başta kursa katılanlara ve Elazığ iş dünyasına hayırlı olmasını diler, tüm katılımcılara en derin saygılarımı sunarım.” Dedi.

Bu haber 2263 defa okundu.
Ekleme Tarihi :7.5.2011 12:53:53
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.