Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ TALEP EDİLDİ
 
·         Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Başbakan, Tarım ve Köy İşleri Bakanı, Hazine Müsteşarlığı, Yatırımlarla İlgili Devlet Bakanı, Maliye Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na bir yazı göndererek, bölgenin kalkınma ve gelişmesine katkı sağlayacak yatırımların desteklenmesini talep etti.
·         Başkan Şekerdağ yazısında, Elazığ’a ciddi bir ilginin olduğunu ancak kaynak ve bedelsiz arsa sorunları nedeniyle bu ilginin yatırıma dönüşmediğini söyledi.
 
Başkan Şekerdağ’ın konuyla ilgili talep yazısı:
Malumunuz olduğu üzere, ülkemizin tüm göstergeler itibarı ile en geri kalmış yöresi Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Bölgenin kaynaklarının ve potansiyelinin ekonomiye kazandırılması adına, hükümetimiz tarafından önemli destek ve programlar uygulanmakta ancak altyapı ve kaynak yetersizlikleri nedeniyle bu destekler yöremizde istihdama, üretime ve ekonomiye yansımamaktadır.
Elazığ yöresi için hayati değerde iki önemli yatırım konusu olan tarım ve hayvancılık sektörleri özellikle son yıllarda çok büyük bir ilgi görmesine karşın maalesef yatırım noktasında istenilen düzeyde gerçekleşememektedir.
Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılı Yatırım Teşvik Belgeleri istatistiklerinde Elazığ 90 belge ile Türkiye genelinde 9’cu, Kalkınmada öncelikli yöreler içerisinde ise ilk sırada yer almıştır. Söz konusu yatırım teşvik belgelerinden 33’ü hayvancılık yatırımlarını diğerleri ise tarım başta olmak üzere diğer sektörleri kapsamaktadır.
Bu tabloya bakıldığında Elazığ ili yatırım için tercih edilen bir il konumundadır. Ancak, yatırım teşvik belgelerinin uygulamaya geçmesi ilin istihdam ve ekonomisine katkı sağlaması bugün beklenilenin çok altında gerçekleşmektedir.
Odamıza yapılan müracaatlar ve şahsen yapılan talepler dikkate alındığında, büyük riskleri göz önüne alarak bu yöreye yatırım yapmaya gelen insanların şevkinin kırıldığı ve belli bir süre sonra ili terk ettikleri gözlenmektedir. Çünkü, başta Kırsal Kalkınma Yatırımları olmak üzere, hayvancılık yatırımlarında bütçe son derece kısıtlı ve halen 2010 yılından 23 projenin kaynak beklediği İl Tarım Müdürlüğü tarafından ifade edilmektedir. Bölgemize bir yatırımcı çekmek için yapmış olduğumuz onca girişim ve gayretlerimiz desteklerin zamanında verilmemesi nedeniyle boşa çıkmaktadır.
Bu nedenle, Kırsal Kalkınma Yatırımları, hayvancılık yatırımları ve yatırım teşvik belgesi almış projelerin başta kaynak ve bedelsiz arsa sorunun çözümü için, çok değerli girişim ve katkılarınızı müsaadelerinize arz eder, Saygılarımı sunarım.


ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1480 defa okundu.
Ekleme Tarihi :28.4.2011 16:03:46
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.