Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
“Doğumunun 80. Yılında Paşa Demirbağ”

“Doğumunun 80. Yılında Paşa Demirbağ” programı 28-30 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Elazığ Valiliği, Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi, Kovancılar Kaymakamlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün destekleri ve çok sayıda sivil toplum örgütlerinin katkıları ile Manas Yayıncılık tarafından hazırlanan program 28 Nisan 30 Nisan arasında devam edecek.

28 Nisan günü başlayacak olan “Birlik Ruhu Tutuşsun Bizim Çaydaçıra'dan" adlı ilk programda Harput Musikisi ve Paşa Demirbağ anlatılacak. Anma programı ise 29 Nisan 2011 Cuma günü Kovancılar Belediye Parkı Saat: 14.30 da yapılacak olan Açılış Töreni ile başlayacak. Daha sonra Palu ve Sekrat Köyü ziyaretleri gerçekleştirilecek. Aynı gün akşam saat 20.00’de de Elazığ Belediyesi Kongre Merkezinde “Harput Müziğini Yaşayan ve Yaşatanlar” konulu bir panel gerçekleştirilecek. 30 Nisan 2011 Cumartesi günü ise Harput’ta "Paşa Demirbağ - Enver Demirbağ Sokağının Açılış Töreni" gerçekleştirilecek. Aynı gün akşam ise Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Saat: 20.00 de "Paşa Demirbağ'a Saygı Gecesi" ve konserle devam edecek olan program, kitap tanıtımı ile sona erecek.

Başkan Şekerdağ, Paşa Demirbağ'a düzenlenen saygı gecesi vesilesiyle yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

Enver ve Paşa Demirbağ kardeşler, Elazığ musikisi ve kültürüyle adeta özdeşleşmiş ve kendi alanlarında marka olmuşlardır. Geleneksel halk müziğimizin yaşatılmasında ve tanıtılmasında önemli bir değer olan Demirbağ kardeşler tüm yaşamlarını Elazığ musikisine adamışlardır.
Kısa bir süre önce Hakkın rahmetine kavuşan Türk müziğinin önemli sesi ve tenoru Enver Demirbağ’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, değerli büyüğümüz Paşa Demirbağ için düzenlenen “Saygı Gecesi” bizleri gururlandırmıştır. Çünkü, bir ömrü sadece Elazığ musikisine adayan bir insana sağlığında gösterilen değerin daha anlamlı olduğuna inanıyorum. Geriye dönük ‘keşke’lerle yaşayan bir toplum, aslında hiçbir değerine önem vermeyen, insan yığını ve kalabalığından öte bir anlam da ifade etmemektedir. Bu anlamda, bir kültür şehri olan Elazığımıza da bu kadirşinaslık yakışır diye düşünmekteyim.
Bu yazıyı kaleme alırken, Demirbağ kardeşlerin o yüreğe dokunan nağmeleri yüreğimi okşarken, şairin dediği gibi “mayası aşk ateşidir belki yakmaz herkesi” dizeleriyle, ne kadar müstesna bir musiki zenginliğine sahip olduğumuzu bir kez daha hatırlamadan geçemiyorum. Elazığ’ı farklı kılan işte bu değerlerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, bu güzel etkinliği organize edin tüm kurum ve kişileri kutlar, çok kıymetli büyüğümüz Sayın Paşa Demirbağ’a sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice yıllar diler, en derin saygılarımı sunarım.
Bu haber 2685 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.4.2011 17:29:21
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.