Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun…

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başlamıştır.

Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40 bin işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitmiş ve olaylarda çok sayıda kadın işçi yaşamını yitirmiştir. Bu olay 1977 yılından beri 8 Mart Kadınlar Günü olarak Birleşmiş Milletlerin önerisi ile kutlanmaktadır. Amerika ve Avrupa’da kadına verilen değer ile Türk toplumundaki kadının yeri hep farklı olmuştur.

Milletimizin tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar, Türk kadını her dönemde etkin rol oynamış ve tarih yazmıştır.  Türk tarihi bu anlamda kadın kahramanlarımızın başarı ve fedakârlık öyküleri ile doludur.  Çünkü, Türk kadını bugünlere dünyada eşi görülmemiş bir feragat ve fedakarlığın sembolü olarak gelmişlerdir.

Modern yaşamda  kadının yerinin ve kimliğinin hak ettiği yerde olmasına yönelik çalışmalar Cumhuriyetimizin ilanı ile başlamış ve Türk kadını, yaşamın her alanında kendisini göstermeye başlamıştır. Günümüzde kadınlar, olaylara bakış açısındaki duyarlılık ve farklı yaşamsal tecrübeleri ile hayatın hemen her alanında büyük başarılara imza atmaktadırlar.

Ülkemizde kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanmış olması, kadının statüsünün yükseltilmesi yolunda Cumhuriyet’in kuruluşu ile başlayan süreci hızlandırmış ve gelinen noktada güzel sonuçlar vermeye başlamıştır. Toplumsal yaşamın her alanında kadına verilecek yer ve değerle, Ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşması ve kalkınmasını daha çabuk sağlanacaktır.

Odamız bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Elazığ TSO Kadın Girişimciler Kurulumuz da ilimizdeki kadınlarımızın organize olmaları ve iş yaşamında daha aktif hale gelmeleri hususunda çalışmakta ve Odamızdan her türlü desteği almaktadırlar.

Bu doğrultuda Odamız hizmet binasında Kadın Girişimcilere tahsis edilmek üzere bir ofis oluşturulmuş ve Bayan Girişimcilerimize tahsis edilmiştir. Burada yıl boyunca bayanlara yönelik çalışmaların yapılması, projelerin hazırlanması, çeşitli mesleki kursların düzenlenmesi ve eğitimlerin verilmesi öncelikli hedef olarak belirlenmiştir.

Annelik gibi kutsal bir görevin yanı sıra, iş yaşamına da katılarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan kadın girişimcilerin sayısının artması en büyük temennimizdir.

Bu düşüncelerle; bugün bu organizasyonu gerçekleştiren Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerimize teşekkür ederken,

Ülkemiz ve dünya kadınlarının “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutlar, sağlıklı ve mutlu günler diler, saygılar sunarım…

 

Ali ŞEKERDAĞ

Yön.Kur.Başkanı

Bu haber 1531 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.3.2011 09:05:30
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.