Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Başkan Şekerdağ Ukrayna İş Konsey Toplantısına Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, çok sayıda bakan ve işadamlarının yer aldığı heyette bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, 25 Ocak 2011 tarihinde Ukrayna İş ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Türk-Ukrayna İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İş Forumu'na katıldı.​

Ukrayna’nın Ülkemiz için önemli bir Pazar olduğunu ifade eden Başkan Şekerdağ, Elazığ’dan Ukrayna’ya ihracatın geliştirilmesi noktasında inceleme ve görüşme yapacağını belirterek, 2011 yılı içerisinde bu ülkeye işadamlarıyla birlikte bir seyahat yapılabileceğini söyledi.

Forumun açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasının yapılması, vizelerin kaldırılması ve bunların geri kabul anlaşması ile paralel olarak götürülmesi kararına varıldığını belirterek, ''Bu mutabakatın bir an önce ete kemiğe bürünmesini, somutlaşmasını, vizelerin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz'' dedi.

Erdoğan konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaret hacminin, son 8 yılda gerçekten çok ciddi bir ilerleme kaydettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

''Geldiğimiz noktada bir sıkıntımız var. 2002'de ticaret hacmi 1.3 milyar dolardı. 2008 yılında 8 milyar dolara ulaştı. Küresel kriz ile bu 4 milyar dolara 2009'da düştü. 2010 itibarıyla Kasım rakamlarına göre 5 milyar dolar ile 2010'u kapatacağız. Türkiye'ye de Ukrayna'ya da büyük düşünmek yakışır. Çok farklı sektörlerin altına imza atmış iki ülkeyiz. Savunma ve enerji sektörlerinde atılan adımlar var. Bunun yanında tarımda atılan adımlar var. Alt ve üst yapıda kabiliyetlerimiz var. Teknolojiyi yakalamış iki ülkeyiz. İnanıyorum ki iki ülke bu hedeflerine kararlılıkla ulaşacaktır. İmzaladığımız Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey bu hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Dış ticareti yavaşlatan bir takım faktörler olduğunu biliyoruz. Ama bunları aramızda kuracağımız irtibat ile aşacağımıza inanıyorum. Bizler de siyasiler olarak bu ve benzeri sorunları aşma noktasında son derece kararlıyız. Ukrayna'nın serbest piyasa ekonomisine geçmede attığı önemli adımlar karşısında Türk şirketlerinin buraya ilgisi de artacaktır. Şu anda Ukrayna'da 400'den fazla şirket var. Yönelen yatırımların miktarı 1 milyar doları aşmış durumda. Ukrayna'lı yatırımcıları da ülkemizde görmek istiyoruz ki kaynaşsınlar, tanışsınlar. 3. ülkelerde beraber yatırımlara gidilebilir. Her türlü kolaylığın sağlanacağı, kapılarımızı ardına kadar açacağımızı ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

Bu haber 1540 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.1.2011 09:13:45
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.