Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
2010 YILI EKONOMİK DEĞERLENDİRME VE 2011 BEKLENTİLERİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, 2010 yılının Oda çalışmaları ve ekonomik gelişmeler açısından Elazığ adına olumlu bir yıl olarak geride kaldığını ifade etti.

 

Başkan Şekerdağ yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “Yeni bir yıla sayılı günler kala, geride bıraktığımız 2010 yılı ekonomik anlamda ülkemiz adına başarılı bir yıl olarak geçmiştir.

2010 yılı üçüncü çeyreğinde ülke ekonomisinin geçen yıla oranla 5,5 oranında büyüdüğü TÜİK verilerinden görülmektedir. Yine sanayi üretimi de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artmıştır.

Dünya ekonomisini olumsuz yönde etkileyen küresel ekonomik kriz ortamına rağmen Çin’den sonra en fazla büyüyen Türk ekonomisi olmuştur.

Ekonomideki bu olumlu gelişme hızlı bir tırmanış gösteren işsizlik rakamlarında yansımış yüzde 15.5 olan işsizlik oranı yüzde 14’lere gerilemiştir. Elbette gerek ülkemizde gerekse ilimizde işsizlikle ilgili bu rakamlar halen en büyük sorunumuz olmaya devam etmektedir. Ancak ekonomide yakalanan bu gelişim süreci ve işsizlik rakamlarının gerilemeye başlaması 2011 adına umut vermektedir.

2010 yılı Elazığ adına da umut verici ve başarılı bir yıl olarak geçmiştir. İlin sosyo ekonomik ve kültürel gelişimine katsı sağlayacak çok sayıda proje ihale aşamasına gelmiş, bazı projelerin ise ihalesi yapılmıştır.

Bunlardan bazılarını hatırlayacak olursak, Havaalanının havalimanına dönüştürülmesi, Hamzabey içme suyu barajı, sağlık kampüsü, TOKİ deprem evleri, duble yol çalışmaları, doğalgaz kullanımı, kültür sarayı gibi çok sayıda önemli projeden bazıları sonuçlanmış, bazıları ihale safhasında bazıları da yapım aşamasındadır.

Tüm bu gelişmeler Elazığ’ı gelecekte bölgede önemli bir il konumuna taşıyacak çalışmalardır.

2010, Odamız çalışmaları açısından verimli bir yıl olarak geçmiştir. Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisinin Odamız bünyesinde faaliyete geçmesi, KOSGEB’in Müdürlük statüsüne kavuşması, 300 bin Avro tutarında bir Avrupa Birliği Eğitim Projemizin onaylanması, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ülke genelinde kurulacak 5 eğitim merkezinden birinin Elazığ’a kazandırılması, ihracat için yeni pazarlar bulunması noktasındaki yurt dışı gezileri, 20’nin üzerinde bilgilendirme toplantıları, ISO kalite belgemizin yenilenmesi, Oda Akredite belgemizin süresinin uzatılması, Yeni hizmet binası için proje çalışmalarının başlatılması, Odamız enformasyon hizmetleri bu çalışmalardan öne çıkanlardır.

Bununla birlikte, Odamız’da 2010 yılında 443 yeni kayıt ve 119 terk işlemi yapılmıştır. Yine 122 kapasite raporu çıkartılmış, bunlardan 32’si ilk kez kapasite raporu almıştır. Açılan işletme sayısında krizin etkileri devam etmesine rağmen önemli bir artış görülmüştür. Yine 32 yeni kapasite raporu, 32 yeni işletmenin Elazığ’da faaliyete geçtiğinin belgesidir. Bununla birlikte 90 işletmenin de kapasitesini yeni makine ve teçhizatla güçlendirdiği görülmektedir.

Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü’nün Ekim ayı sonu itibarı ile yayınlamış olduğu raporlarına baktığımızda da, Elazığ ilinin önemli bir gelişim içerisinde olduğu görülmektedir.

Yayınlanan Raporda Bölgesel ve Sektörel Teşvik Uygulamasında Elazığ 68 yeni yatırımla TRB1 bölgesinde birinci sırada yer almıştır.

Genel Teşvik Uygulaması kapsamında da Elazığ ili 90 yeni yatırımla Ülke genelinde 7. Sırada yer almıştır.

Bölgede birinci, ülke genelinde yedinci sırada yer alan Elazığ, bu anlamda gelecek adına umut vermiştir. Çünkü bu yatırımların bir kısmına başlanmış bir kısmının ise taahhüt gereği iki yıl içerisinde sonuçlandırılması gerekmektedir.

2011 yılında, Teşviklerin yeniden düzenlenmesi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarına sağlanan destekler, Fırat Kalkınma Ajansı hibe desteklerinin artırılması ve AB sürecinde sağlanan desteklerle birlikte ilimizdeki yatırım miktarlarının çok daha ciddi boyutlara ulaşacağını ümit etmekteyiz.

TÜİK verilerinde, 2009 yılında 58 işletmemizin 24 milyon 890 Dolar, 2010 yılında ise 60 işletmenin 32 milyon 668 bin Dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu rakamlar şirket merkezleri Elazığ olan firmaların direk ihracatını göstermektedir. Şirket merkezleri Elazığ dışında olan ve ülkemizin önemli ihracatçı kuruluşları arasında ilk sıralarda gelen Ferrokrom tesisi, Şarap ve Çimento fabrikalarının ihracatı ile birlikte bu rakamın 2010 yılı için yaklaşık 170 milyon dolar olduğu ön görülmektedir.

Tüm bu gelişmeler 2011 yılının Elazığ için başarılı bir yıl olacağının sinyalini vermektedir.

Bu anlamda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, projelendirilen ve ihalesi yapılan çalışmaların ivedilikle sonuçlandırılmasına büyük önem vermekteyiz. Çünkü, ilin kalkınma ve gelişmesini etkiyen bu projelerin bir an önce sonuçlanması Elazığ adana önem taşımaktadır.

Fırat Kalkınma Ajansı’nın özellikle KOBİ işletmelerine yönelik mali destek programlarının bütçelerini artırarak devam ettirmesi, bununla birlikte AB Kırsal Kalkınma Projelerinden 2011 yılı itibarı ile Elazığ’ın istifade edecek olması, kaynakların ekonomiye kazandırılması ve yeni yatırımların önünü açması bakımından büyük destek olacaktır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 2011 yılında başta UMEM projesi olmak üzere, AB projeleri, Odamız bünyesinde kurulacak olan TOBB Eğitim Merkezi ile işsizliğin önlenmesi ve işsiz vatandaşlarımızın meslek sahibi edilerek iş bulmalarının kolaylaştırılması adına önemli çalışmalar yapılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 2011 yılının ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni eder, tüm vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.”

ELAZIG TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1664 defa okundu.
Ekleme Tarihi :24.12.2010 10:54:32
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.